Кіровоград: кінофестиваль «Ранок» має проблеми з фінансуванням

Перший та єдиний кіровоградський кінофестиваль «Ранок» за свої два роки існування вже встиг зарекомендувати себе та вийти на високий рівень і захопити у свої тенета креативних і творчих режисерів-аматорів не лише з України, а й з інших країн світу.
Кіровоградський кінофест став тією платформою, де початківці можуть поспілкуватися з такими ж як і вони, обмінятися ідеями та досвідом і, звісно ж, отримати нові знання, оскільки на «Ранок» запрошують і відомих персон, безпосередньо пов’язаних із кіномистецтвом (минулорічний фест відвідали кінорежисери Михайло Іллєнко та Володимир Лерт, актор Георгій Делієв, актор-імітатор Юрій Коваленко, актор та режисер Віктор Андрієнко, кліпмейкер Сергій Озерянський).
IІІ-й молодіжний кінофестиваль проведуть у травні, втім прийом конкурсних робіт, що, між тим, продовжили до 15 березня, розпочали ще у листопаді 2012-го. За словами організатора та ідейника молодіжного кінофесту Володимира Живицького, на «Ранок» надійшло вже понад 70 робіт від режисерів-аматорів з України, Польщі, Грузії, Росії, Америки, Республіки Білорусь. Проте це лише невелика частина конкурсних робіт, адже, як показує досвід, значна кількість фільмів надходить в останні дні реєстрації.
Як і минулого року найкращі роботи обиратимуть у номінаціях: Документальний фільм, Ігровий фільм, Відеохвилина, Анімаційний фільм та Експериментальний фільм. Проте на цьогорічному фесті з’явиться іще одна номінація «Єлисаветград-фільм», де будуть обирати найкращого серед кіровоградських режисерів.
Відкрили журналістам «Гречки» деякі карти і з приводу програми перебування учасників у Кіровограді. У цьому році обіцяють організувати гостям фестивалю масштабний Квест по місту, групові зйомки короткометражних фільмів і масу спілкування. Що ж до майстер-класів, які у минулому році захоплювали не лише учасників фесту, а й жителів міста, організатори поки нічого не говорять. Наразі проходять переговори, втім домовленостей ще немає, що пов’язано насамперед із скупим бюджетом «Ранку», який є соціальним проектом. Фінансування ж, що проводиться кіровоградським департаментом культури та декількома спонсорами фесту, вистачить хіба що на подарунки призерам та рекламну продукцію.
На минулому «Ранку» відбувалися допрем’єрні покази українських кіно шедеврів «Отторжение» та «Той Хто Пройшов Крізь Вогонь». Організатори планують подібне і цього року, проте через ті ж причини домовленостей також ще немає.
Володимир Живицький стверджує, що найбільшою проблемою наразі є байдужість до кіномистецтва, депресивність у розвитку національного кіно. Незважаючи на те, що ідейників та режисерів-аматорів серед молоді багато, вони не мають можливості себе показати, отримати критику, оскільки не завжди можуть потрапити на інші Українські кінофестивалі (за словами Володимира, більшість українських кінофестів не безкоштовні, вимагають грошових внесків для участі).
Варто зазначити, що тематика короткометражних фільмів, що надійшли на «Ранок», актуальна і глибоко відображає ту реальність, що є сьогодні: багато фільмів розкривають соціальні та національні проблеми українців, піднімається і проблема самотності людини у суспільстві.
На даний момент фестиваль, за словами організаторів, «висить у повітрі», є побоювання, що цьогорічний «Ранок» матиме значно нижчий рівень, ніж у попередні роки. Втім прийом робіт триває, фестивалю чекають і учасники, і жителі міста, тож покази найкращих сюжетів будуть обов’язково.
Світлана Дубина