Українські традиції Масляної: вареник проти млинця

10:07, 14 Березня, 2013

В Україні триває Сиропусний тиждень, більш відомий як Масляниця. В наш час відзначення цього свята перейняло багато російських традицій, які були нав’язані українцям в радянський час. На теренах Радянського Союзу впроваджували одні і ті самі свята, щоб традиції етносів, які входили до складу імперії, відходили на периферію і їх не згадували. Але є нормальна біологічна та біологічна потреба: душа бажає свята. Проводи зими в Радянському Союзі були повсюдно з гуляннями.Зокрема етнологи нагадують, що суто українським обрядом в це свято є ліпка вареників, які заправляли сиром, маслом і сметаною.

Вареник замість млинця
Колодій, Ма́сниця, Масляна, Пу́щення, Сиропу́ст, Сиропу́сний тиждень, Си́рна неділя, Ба́бське свято, Зага́льниця, Ніжкові за́говіни – стародавнє свято, яке дійшло до нас з язичницької культури і збереглося після прийняття християнства. Якщо для язичників це час пробудження природи навесні, початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду, для християн – час примирення та прощення перед Веиким постом.

Колодій (так на Україні називалось свято, яке зараз поголовно називають Масляна)збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем М’ясниць. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем або попросту Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.

Чому Колодій? Це символ родючості, шлюбу, любові чоловіка до жінки, у язичників так звали бога шлюбу. 
Наприклад, на Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами — купували (запивали) Колодку (тобто загорнуте уполотно полінце). У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень — повертала Колодку. Такі обряди нерідко завершувалися укладанням шлюбу.

Головним почастунком на Колодія є вареники з сиром і сметаною, пироги з сиром, гречані млинці. Свято Колодія характерне лише для України та Білорусі. Протягом цілого тижня паралельно з іншими обрядами проходило коротке Колодчине життя.

У понеділок Колодка «народжувалась», у вівторок — «хрестилася», у середу справляли «похрестини», у четвер «помирала», у п’ятницю Колодку «хоронили», а в суботу «оплакували». У неділю ж наставала кульмінація Колодія, а заразом і Колодчиної долі. Молоді жінки «волочили» Колодку.
Часом прив’язували Колодку, до ноги парубкам та дівчатам які не скористалися з весільного сезону і не побралися, а також їхнім батькам, що «досі не пошлюбили» дітей. Особливо ж тим, які відмовили нареченому і сватам.

«Не хотів слухатися батька, 
не хотів женитися, тепер тягни колодку.
Думалося весілля справляти,
а довелося колодки відкупляти»

Звісно, що ніхто не бажав ходити з таким собі «ярликом», а тому одразу ж давали жінкам певний відкуп – стрічки, намисто або ж наїдки, горілка і солодощі.
Колись в Україні був звичай двічі на рік частувати тещу — «щоб горло не пересихало». Хто женився в осінні М’ясниці, той урочисто віз тещу до себе в гості на другий день Різдвяних Свят — якщо добра, або на третій — якщо зла. Хто ж оженився в різдвяні М’ясниці, той возився з тещею в п’ятницю на Масницю. Разом з тещею запрошувались ще й інші родичі. Частуючи гостей, зять говорив: «Пийте, люди добрі, по повній чарці, хай у моєї тещі горло не пересихає!» (натяк на сварливість).
У християнській традиціїж на Пущенні, чи Сирному тижні немає посту в середу й п’ятницю, кожен день можна вживати молоко, яйця і рибу, але м’яса вже не їдять. У православних храмах починають здійснювати Великопісні служби.
Сирна Седмиця завершиться Прощеною неділею. Цього дня в церкві здійснюється чин прощення, коли духовенство та парафіяни взаємно просять прощення одне в одного, щоб вступити у Великий піст з чистою душею.
Чому вареники були , а не млинці головною ставою для українців? Оскільки свято вважалось жіночим, то важливим був вареник, як символ місяця. Солярний знак проявляється в тому, що в неділю спалювали опудало зими Мару. Спершу її садовили на колесо (символ сонця), потім здіймали, палили, а попіл розвіювали. В такий спосіб немовби приносили в жертву цю ляльку, яка є уособленням зими, а попіл можна розглядати в ключі контагіозної магії, тобто запліднюючої.

Масниця у Європі
У Європі аналогом українського Колодія і російської Масляної був карнава́л (від лат. carne — м’ясо і лат. levare — прощавай) — народні гуляння, що відбуваються у католицьких країнах у вівторок за сорок днів до Великодня напередодні початку Великого посту.
В Іспанії, наприклад, спалюють солом’яне опудало. А млинці у Франції вважають мало не національним блюдом.
У Німеччині Масляна припадає на так званий “п’ятий сезон”, він починається 11 листопада в 11:00 11 хвилин 11 секунд і триває чотири місяці. Перед пивними весь масляний тиждень стоять солом`яні опудала – нуббелі. Вони беруть на себе “всі тяжкі” гуляк-німців і в останній день карнавалу їх спалюють на вогнищі.
В Іспанії карнавал – свято свободи від усіх правил. Над старшими жартують і підсміюються, у сусідів жартома крадуть речі. Найзнаменитіший іспанський карнавал – в Санта-Крус, на Канарських островах. Людям, які потрапили на нього, може здатися, що вони в Ріо-де-Жанейро – яскраві гротескні костюми, голі тіла, танці та волелюбність.
У Чехії карнавал на Масляну навіть визнаний світовою спадщиною ЮНЕСКО. Він проходить у місті Веселий Копець і називається М`ясопуст. Невелике містечко наповнюють ведмеді, кози, кобили, баби в традиційних костюмах. А в Празі в суботу проводять Червоний та Чорний маскарад. Червоні маски – для добрих персонажів, чорні – для злих.

За матеріалами мережі Інтернет

Останні новини по темі
Трагедія під Світловодськом очима очевидців
“Зірка” повертається з Туреччини
Читайте також

Полеглому захиснику з Кіровоградщини Євгенію Гончаренку просять надати звання Героя посмертно – відповідну петицію опублікували на офіційному сайті Президента України....

14:16, 13 Липня, 2024

Переможцем конкурсу на посаду очільника Кіровоградської обласної дитячої лікарні став її чинний керівник Василь Хорощак. ...

13:03, 13 Липня, 2024

Учора, 12 липня, у Кропивницькому на перехресті вулиць Вокзальної та Івана Олінського сталася потрійна ДТП, в результаті якої одна з автівок перекинулася. ...

09:21, 13 Липня, 2024