Англійські традиції Єлисаветграда від Роберта Ельворті та Павла Босого
У п’ятницю, 27 січня в Кіровограді відбулася презентація електронного видання монографії „Роберт Ельворті. Спроба біографії».
Представив це видання автор – історик, краєзнавець, професор сценографії, головний художник обласного театру ім. М. Кропивницького Павло Босий. Книга присвячена життю, творчій і бізнесовій діяльності британського підприємця, інженера та винахідника Роберта Ельворті (1846-1925), історії заснованого ним підприємства та впливу фірми Ельворті на економічне та соціальне життя міста (нині Кіровоград, Україна).
Приїхавши в Єлисаветград брати Ельворті Томас та Роберт 1874 році побудували завод сільськогосподарських машин(сьогодні – «Червона зірка»). І на початку ХХ століття підприємство стало найбільшим у Європі виробником сівалок. У 1917 р. на заводі працювало понад сім тисяч робітників. Представництва заводу знаходилися в 52 містах Російської імперії, Лондоні та Нью-Йорку. У 1891 році Томас Ельворті помер у нашому місті та був тут похований.
«Проживаючи в Єлисаветграді, англійці не просто ділилися технологіями чи фінансами, – переконаний Павло Босий, – вони поділилися своєю ментальністю і практикою доброчинності. Було створено лікарняну касу, пенсійний фонд, споживчу касу і навіть… футбольний клуб».
Вже після того, як завод було націоналізовано, фактично – відібрано без будь-якої компенсації, Роберт Ельворті продовжував дбати про долю його працівників. В книзі наведено документи, які свідчать про те, що підприємець з Англії писав листи до радянської влади з проханням поновити колишнім працівникам заводу пенсійні виплати. Ніколи Роберт Ельворті не забував про це підприємство – справу свого життя. Був не проти повернутися вже не як власник, а як керівник радянського заводу. Але з закінченням епохи НЕПу радянське керівництво припинило спроби економічного регулювання економіки…
Про все це і не тільки можна сьогодні дізнатися з електронної книги Павла Босого, яку можна знайти на сайті обласної бібліотеки ім. Д.Чижевського.
Під час написання біографії використано документи та унікальні фотографії з архіву родини Ельворті, Державного архіву Кіровоградської області та Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, музею родини Ельворті. Частина документів публікується вперше.
Леся Швець
Фото: Артем Дубовик