Де на Кіровоградщині помилуватись красою природи? (ФОТО)
Осінні дні – чудова можливість для мандрів на природу. Куди ж поїхати, що подивитись у вихідний день на Кіровоградщині?
Урочище «Василівське» (56,8 га), яке розташоване в Новомиргородському районі Кіровоградської області, являє собою подовжену балку в околицях села Василівка. Сплітаючи гілки, ніби взявшись за руки, дерева піднімаються вгору по схилах балки. Найстаріші тут – це столітні дуби 20- метрової висоти і до півметра в діаметрі. Вік деяких «дідів » перевищує 150 років.
Новомиргородський район знаходиться на півночі Кіровоградської області. Їхати в урочище з Кіровограда варто по трасі на Малу Виску, через Новомиргород, або по трасі, яка веде до Києва (через Олександрівку, а далі через Бовтишці – на село Василівка). Так як серед особливостей заселення Новомиргородського району можна виділити поселення вздовж річки Велика Вись та її приток, то село Василівка знаходиться на північному напрямку серед цих поселень – між селами Дібрівка і Ставидла.
Дуби в урочищі займають чільне положення і зверху вниз, як на молоду поросль, дивляться вони на клени (польовий і татарський ), граби і в’язи, які тягнуться до сонця. Нижче розставили свої листя тіньовитривалі кущі підліска – калина, чорна бузина, ліщина, бересклет. Вони полюють на сонячних зайчиків , підхоплюючи дорогоцінні промені , яким вдалося проскочити крізь щільну крону. І вже майже не залишається сонечка жителям самого нижнього ярусу – травам. Тому трав’яний покрив досить розріджений, а переважає тут звездчатка ланцетовидная.
Тут зустрінеш рясні білі квіти реліктового виду ломиноса цільнолистного. А ось високі зарості – це лікарська рослина валеріана. Її улюблене місце зростання – зволожені місця, тому вибрала вона собі вузькі ущелини по схилу. На лісовій ділянці урочища гніздяться канюк, соловей, дрізд чорний і ще багато широко поширених і відносно рідкісних птахів. Нерідко можна зустріти зайця сірого, косуль і лисиць.
Швидкими штрихами зробили ми замальовку лісистого схилу балки. Протилежний, осяяний сонцем схил, посміхається нам різнокольоровими луговими і степовими видами. У зеленому морі трав , серед степових видів – зопник клубненосний , жабріца рівнинна; серед лугових – пахуча м’ята польова, короставник польовий . Проглядаються квітки лісових видів – буквиця лікарська, вишуканої форми квіти дзвіночків персиколистий, тендітні пелюстки вероніки дібровної . Тут же сяють світлі зірочки анемони лісової – рідкісного для регіону виду. Царює тут костриця валісская, а серед різнотрав’я – шавлія луговий. Над схилами літають у пошуках їжі численні ластівки. Зрідка зустрічається тут деркач, занесений до Європейського червоного списку.
За матеріалом сайту Природа і туризм у Кіровоградській області