Юлія Гришина про загиблого на війні брата: У нього була б дружина, були б діти. Були б спокійні батьки

11:04, 29 Жовтня, 2015

ТСН.ua разом з психологом Олександром Ткаченком розпочинає проект “Мовчання війни”. Це свідоцтва бійців АТО та їхніх родичів про війну. Перша історія в рамках цього проекту-про Сергія Гришине з Кіровограда, який загинув напередодні свого 30-річчя.

 

… На узбіччі дороги – білборд із зображенням молодого хлопця в камуфляжі і підпис: “Сергій Гришин Загинув під час військової служби в зоні проведення антитерористичної операції. Герої не вмирають!”.
Таких білбордів в Україні, включаючи і Кіровоград, з’явилося багато. Але, незважаючи на це, зовсім поруч і раніше невблаганно проноситься життя, яке не зупинити.

Сергій пішов на війну напередодні свого тридцятиріччя як мобілізований доброволець і потрапив в спецназ. Він не був особливо підготовленим і не хизувався патріотичними почуттями, він був звичайним кіровоградським хлопцем, якому не була байдужа доля його рідних і близьких, він пішов захищати Батьківщину. Через кілька місяців після того, як він прибув в зону бойових дій, їх група виїхала на завдання по порятунку українського льотчика, збитого напередодні …

Через півроку його рідна сестра Юля написала у Фейсбуці: “Сьогодні тобі мало б виповнитися тридцять, але безжальна потвора-війна не дала тобі шансу. Тебе вкрали з мого життя. Цинічно і нахабно. НАЗАВЖДИ. П’ять місяців даремних сподівань. П’ять місяців молитов і пошуків. І лише одна фраза з телефону про збіг ДНК на 99,9%, що вибила землю з під ніг. Тепер нема нічого, ні ТЕБЕ ні надії. А я до цього не була готова. Думала, попереду купа часу. Я так багато тобі не сказала. Не зробила, не почула, не дала. І іншого шансу немає. Пробач мені, братику, за всі НЕ. Безмежно тебе люблю, мій Сірьонька”.

З Юлею ми зустрілися в Києві вже в жовтні 2015-го, коли минуло більше року після загибелі Сергія. Їй було важко самій почати розмову, і вона попросила мене задавати питання. Я почав з нагадування цих слів і перше моє питання було про те, чого ж вона не дала братові і про що досі шкодує.

Ю. Мені здається, що треба було бути більш наполегливою і не пускати його на війну. Може, я могла б щось змінити. Але він намагався жити своїм життям, особливо не намагаючись кудись прагнути. Його все влаштовувало.
Авт. А ти б хотіла, щоб він плив за течією, яке б ти йому вказувала, і жив не своїм життям?
Ю. ... Але тоді він був би живий. У нього була б дружина, були б діти. Були б спокійні батьки і не пережили б таке горе.
Авт. Але в тебе ж є син, який виросте і у нього буде дружина, діти, а в тебе онуки …

Юля за мить задумалася і розповіла мені про дитинство. Вона була старша за Сергія на три роки. Коли він народився, відразу приревнувала його до батьків. Вона навіть хотіла винести його з дому, але мама завадила. Надалі вона зрозуміла, що це її рідний брат, про якого треба дбати і за яким треба доглядати. Тим не менш, вони з ним багато воювали за любов батьків, за що її постійно карали, як старшу.

Вона не пам’ятала, щоб його хтось ображав, не було таких дітей, хто б міг це зробити. У школі у них у кожного були свої інтереси. Її більше приваблювала біологія, а Сергій ріс технарем. Не пам’ятає, щоб у них були якісь кумири. Чи була вона для нього авторитетом … Швидше так. Він завжди до неї прислухався, але намагався особливо не хвилювати своїми проблемами. Зі своїми дівчатами він її зазвичай знайомив, але вона не впливала на його вибір і думку.
В армію Сергій пішов несподівано. Це було ще в березні, коли тільки закінчився Майдан. Все ще тільки починалося, і ніхто не розумів, що це війна. Була повістка у військкомат. Він цього хотів. Йому запропонували, і він погодився. Роботи не було, а він хороший механік-водій, обожнював машини. Тоді він просто ще не розумів, наскільки це серйозно.

Батьки теж ще не розуміли всю серйозність ситуації. Думали, що це якісь збори на 45 днів і скоро все затихне і заспокоїться. Серйозно тривожитися почали тільки в травні, коли він прислав лист і вони дізналися, що він воює на Донбасі. До цього він всіх вводив в оману, говорив, що знаходиться в Дніпропетровську або ще десь. Вона сама дізналася, що він по-справжньому воює тільки тижнів за два до того, коли все це сталося. Виявилося, що весь цей час з моменту призову він воював і останнім часом близько місяця вони стояли десь в районі Сніжного.

Юля розговорилася і заспокоїлася. Я зрозумів, що можна переходити до головного питання – загибелі Сергія.

Ю. Це було страшно. Я в той момент була за кордоном. Тато надіслав смску, що Сергій не виходить а зв’язок. Але я нічого не відчувала … (у Юлі з’явилися сльози). Як я могла не відчути … що щось сталося … Я повинна була хоч щось відчути …

Коли я вже повернулася, подзвонила мамі … Тоді ще розрядився телефон і я не відразу почула відповідь. Мама подзвонила і сказала, що нашого Сергійка більше немає … Я відразу ж стала її заспокоювати, що ще не все відомо. Але вона сказала, що була у військовій частині, просиділа там чотири дні. Їй повідомили, що вони не виходять на зв’язок і найвірогідніше трапилося найстрашніше.

Коли я приїхала в Кіровоград, маму викликали в морг на впізнання. Там ще були й інші хлопці, передали вісім тіл. Але мама Сергійка серед них не упізнала. Ми дізналися додаткову інформацію, що п’ятеро наших хлопців, які були з Сергієм, опинилися в полоні, а одного не передали. Сказали, що все згоріло, і останки прикопали прямо там, на місці бою. Хлопців поховали, а ми залишилися з якоюсь надією.

Про обставини їх загибелі розповідали якісь сторонні люди, які там не були. А ті п’ятеро хлопців, які повернулися з полону, пішли у відмову. Напевно, їм заборонили щось говорити. Вдалося з’ясувати лише те, що група наших хлопців з дванадцяти чоловік пішла на завдання шукати нашого льотчика, якого перед цим збили. Вони довго шукали і вже мали повернутися. Але їм подзвонили і якось дивно повідомили, щоб вони не поверталися, а їхали в Латишеве. Там є ферма, де вони можуть переночувати. Як тільки вони туди приїхали і почали розташовуватися, їх відразу ж атакували … Це була засідка.

Того фермера, до якого вони приїхали, навіть не шукали. Нікому нічого не було треба. Військова частина займається своїми справами і пошуки в її компетенцію не входять. Причому, досить дивно, що того льотчика за добу до цього випадку знайшла інша команда і незрозуміло, чому наших хлопців відразу не повернули. Виходить, що їх абсолютно свідомо відправили на смерть …

Далі почалися пошуки. Оскільки Серьожі ніде не було, ні серед убитих, ні в полоні, ми все-таки сподівалися, що він живий, тільки з якихось причин не може вийти на зв’язок. Ми бачили кілька сепаратистських відео, на яких була їхня згоріла машина і ті полонені хлопці, але серед них Сергія не було. Я навіть дзвонила терористам, і вони обіцяли, що пошукають. Але все стояло на місці. Ми зверталися в місцеву (сепаратистську) міліцію, але нам відповідали, що всі розуміють і докладають всіх зусиль. У результаті ніхто нічого певного так і не міг сказати … Ми зверталися до офіційних осіб в “офіцерський корпус”, які займаються обміном полонених. Виявилося, що всі працюють “і вашим і нашим”. У підсумку, ніяких відомостей не отримали. Коли на те місце вже з’їздили і журналісти та СБУшники, все одно нічого конкретного сказати не могли. Потім говорили, що берегли мою психіку і не хотіли засмучувати. Але від цього мені було ще болючіше. Тоді я зрозуміла, що його просто немає … Була вже осінь.

Зі свого боку хочу зазначити, що в подібних випадках часто ситуація буває неоднозначною, коли справжні обставини або дуже заплутані і незрозумілі, або ж комусь просто невигідні. Наприклад, коли розголошення може зачіпати інтереси певних посадових осіб. Тоді переживання і страждання близьких родичів просто виносяться за дужки всіх дій і офіційних висновків. А іноді буває й так, що вузько-кон’юнктурні інтереси ставляться вище моралі, етики, совісті. Це жорстокі правила війни.

Юля говорила досить спокійно і впевнено, і я вирішив запитати, як вони жили, що відчували, що підказувало жіноче серце ці півроку до того моменту, коли точно дізналися результати експертизи ДНК. Чи є бажання все ж до кінця розібратися в цій ситуації, приїхавши прямо на те місце.

Ю. За цей час постійна напруга від невідомості вже настільки змучила, що хотілося просто знати. А коли дізналася, особливого полегшення не відчула і не заспокоїлася. Далі треба було займатися похоронами. Потрібно було забирати останки в целофановому мішку, там було кілограма два. Це було страшно.
Я просила слідчого більш докладно з’ясувати обставини загибелі Сергія безпосередньо в тому населеному пункті. Місцеві жителі повідомили, що це останки молодого хлопця років двадцяти шести, кличуть якого Сергій. Мені не було до кінця зрозуміло, звідки вони все це дізналися. Можливо, їм були відомі якісь подробиці його загибелі, але мені про це не розповіли.

Мені реально дуже допоміг Ярослав, волонтер з “Чорного тюльпана” (волонтерської організації з пошуку загиблих). Він спілкувався з місцевими жителями. Вони знайшли цю машину, знайшли могилку, викопали все, що там було. Судячи з документів, там були фрагменти ребер, кінцівок не було. Хоча в експертизі ДНК вказувалося, що для аналізу бралися нігті. Можливо, спочатку залишалося більше. Але тоді було спекотне літо. Минуло два з половиною місяці. За цим мішком з останками я сама їздила в Запоріжжі. Мені було цікаво подивитися, але я б цього не витримала. Мені показали фото останків, зроблені запорізьким прокурором.

Раптом Юля пожвавилася, щось згадуючи …

Ю. Так. Згадала. Як я зараз розумію цю ситуацію. Коли я тоді, у вересні, приїхала в Кіровоград, у мене був чи то сон чи то видіння: як ніби я бачу ситуацію загибелі Сергія з двох точок, з машини, де він сидів (його очима) і з іншого боку. Щось дуже велике летить прямо на мене і яскравий спалах, величезний вибух … і все, більше нічого. Це було одне мить. Ніяких почуттів я не зазнала. Я зрозуміла, що це те, що він бачив в останній момент свого життя. Це було пряме попадання, і від Сергія практично нічого не залишилося. Останки, ці пару кілограм, зібрали і просто прикопали поряд з машиною. Було пряме попадання в місце водія. Сергійка розірвало …

Ховали Сергія у лютому 2015 року. На похоронах було дуже багато людей. Було дуже багато квітів. Я навіть не припускала, що у нього стільки друзів. Причому, це були в основному друзі по життю, які знали його багато років, а не однополчани.
Зараз все встановлюється. На Сергієву могилу в Кіровограді ходжу всякий раз, коли там буваю. Я про нього пам’ятаю завжди, кожен день можу з ним спілкуватися. Для цього не обов’язково ходити на могилу. Він мене не звинувачує і у мене немає відчуття, що він почуває себе погано.

Для мене важливо, щоб знати про все правду, і щоб він був живий. Зараз в Кіровограді цією справою займається адвокат. Але прокурор справу закрив, оскільки вона було порушено на предмет зникнення людини. Але стараннями адвоката-волонтера справу знову поновили і очевидно воно ще “повисить”, але з іншим формулюванням. Я знаю однозначно, що все це хочуть загальмувати і закрити.

Авт. А в тебе є бажання цю справу продовжувати … Адже це ситуація не поодинока. Зрада вищого керівництва мало місце в багатьох випадках. Але поки нічого не розкрито і винні не названі. Швидше навпаки, вони отримують нагороди та підвищення по службі.

Ю. Я не хочу, щоб все це зникло безслідно. Хочу сподіватися, що рано чи пізно винні відповідатимуть і понесуть заслужене покарання.

Авт. А як до цього поставився твій син Нестор (йому п’ять з половиною років)?

Ю. Він Сергійка дуже любив. Оскільки у Нестора немає тата, то Сергій йому його заміняв. Нестор не вірить, що Сергійка немає. Про нього він завжди говорить в теперішньому часі. Він навіть сам собі визначив по батькові – Сергійович. Так всім і відповідає, якщо у нього запитують. Нестор показує на фото Сергія і впевнено каже, що це його тато, і вже не додає, що “хрещений”.

Коли збираються знайомі, він говорить, що у нього є пам’ять про Серьожу. Він вже іншого батька собі не уявляє. Я вже думала, щоб поміняти його документи. Але це ще рано. Це має бути тільки його свідомий вибір.

Авт. Ось тобі і головний орієнтир при виборі чоловіка.

Ю. Так, але якщо Нестор захоче (зніяковіло посміхається).

Авт. А ти кажеш, що Серьоги немає, що він помер. Навпаки, він отримав інше життя в Несторі.

Раптом скоромовкою …

Ю. До того, коли все це сталося, я всю свою увагу і переживання направляла на Нестора. А тепер я за Нестора стала переживати набагато менше. Мені навіть іноді відвідує думка, що Серьожа своєї такою смертю огородив від чогось поганого Нестора. Я не можу це пояснити, але це дуже чітке розуміння.

Нестор і Серьожа знають один одного з народження. Серьожа забирав його з пологового будинку, він його дуже любив, дбав і няньчив. Дуже переживав, щоб все було добре.

Авт. Як збираєшся далі жити?

Ю. Треба якось жити. Я вже вийшла зі ступору, життя триває. Хочу перетягнути батьків до Києва. Але вони не хочуть, їм подобається їх “болітце”. ..

Буваючи в Києві, я при будь-якому зручному випадку намагаюся відвідати театр. Так і цього разу, на завершення нашої розмови я раптом поділився цією думкою з Юлею і запросив скласти мені компанію. Юля з радістю погодилася. Завдяки моєму посвідченню “учасника бойових дій” нам надали місця в третьому ряду партеру. Спектакль був дуже легкий і розслаблюючий. Мені здалося, що Юля не стільки вникала в давно відомий сюжет, скільки наповнювала свою згорьовану душу життям. Вона оживала…

Останні новини по темі
Підготували законопроект, що заборонить називати на міста на честь монархів Російської Імперії
Кіровоградські рятувальники готуються до надзвичайних подій взимку
Читайте також

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, концертів та вистав, які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 4 по 10 березня....

15:44, 3 Березня, 2024

На сайті офіційного інтернет-представництва Президента України розмістили електронну петицію про присвоєння військовослужбовцю із Кіровоградщини Івану Гончаренку звання Героя Ук...

14:07, 3 Березня, 2024

Для судів Кіровоградської області закупили поштових марок на понад 8 мільйонів гривень. Закуплених марок повинно вистачити на рік....

13:02, 3 Березня, 2024