Робити шумний ремонт у святкові дні заборонено
Напередодні новорічних свят, корисною та необхідною є інформація про обмеження за рівнем шуму у приміщеннях, громадських місцях, на вулиці. У межах загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», фахівці Кропивницького місцевого центру з надання БВПД роз’яснюють основні аспекти права громадян на тишу та відпочинок.
Згідно Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” громадяни мають право на безпечні для здоров’я та життя побут, відпочинок і навколишнє середовище. Стаття 24 цього Закону зобов’язує підприємства, установи та організації вживати заходів з недопущення перевищення рівнів шуму на так званих захищених об’єктах, в число яких входять житлові будинки та прибудинкові території. Допустимий рівень шуму встановлюється санітарними нормами і залежить від території і часу доби. В середньому для житлових будинків рівень шуму не повинен перевищувати 45-60 дБ.
Відповідно до Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, рівень шуму не може перевищувати показники, встановлені санітарними нормами, у:
– житлових будинках і прибудинкових територіях;
– лікувальних, санаторно-курортних закладах, будинках-інтернатах, закладах освіти, культури;
– готелях та гуртожитках;
– розташованих в межах населених пунктів закладах громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
– інших будівлях і спорудах, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
– парках, скверах, зонах відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
З 22:00 до 8:00 забороняється голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами шуму, запускати салюти, феєрверки і використовувати піротехнічні засоби.
В свою чергу, у робочі дні така заборона триває з 21:00 до 8:00, а у святкові та неробочі дні цілодобово забороняється проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом. В обов’язковому порядку, особа, що проводить ремонтні роботи, зобов’язана повідомити мешканців прилеглих квартир про початок таких робіт. А вже, за наявності згоди мешканців всіх прилеглих квартир (бажано письмової), ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.
Одночасно із зазначеним, дозволяється проведення робіт (без дотримання вказаних вище правил), які викликають значний гамір, у наступних випадках:
– гамір з квартири не поширюється за межі квартири;
– проводяться роботи, пов’язані з ліквідацією наслідків аварій та інших надзвичайних ситуацій або припинення (попередження) правопорушень;
– проходять збори, мітинги, демонстрації, інші масові заходи, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
– проводяться невідкладні роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель;
– проходять святкові заходи, спортивні змагання.
За санітарними нормами, максимально допустимі рівні шуму:
– для житлових кімнат квартир, житлових приміщень будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, спальних приміщень в дитячих дошкільних установах і школах-інтернатах, складає – вдень до 55 дБ, вночі (з 22:00 до 8:00) – до 45 дБ;
– для територій, які прилягають до житлових будинків, – вдень до 70 децибелів, вночі – до 60 дБ;
– для майданчиків відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиків дитячих дошкільних установ, шкіл та інших навчальних закладів – до 60 дБ.
За додатковими роз’ясненнями звертайтеся до Кропивницького місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53; тел.: 095 876 62 33, (0522) 32-08-24.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.