Як обрати корисні і якісні сухофрукти
Сухофрукти, отримані природною сушкою, – найцінніші й найкорисніші для здоров’я. Як навчитися вибирати «правильні» сухофрукти за зовнішнім виглядом? Розказують експерти Держпродспоживслужби в рамках проекту «Обирай якісне».
Більшість сухофруктів, які зустрічаються у продажу, отримані методом швидкого висушування із застосуванням сірчистого ангідриду й подібних речовин. Такі сухофрукти теж можна вживати, але перед цим їх необхідно правильно підготувати. «Правильні» сухофрукти, які не зазнавали такої обробки, а були отримані традиційним методом дегідратації, також є у продажу. І хоча такі сухофрукти мають «нетоварний» вигляд – непоказні, не блискучі й тверді – для їх сушіння застосовувалася традиційна технологія, і тому вони найкорисніші для здоров’я.
У процесі правильного сушіння фрукти втрачають свій колір, стають зморщеними й потемнілими. Це і є одна з вірних ознак натуральності сухофруктів. Жоден фрукт не може стати після висушування яскравішим за свій первісний колір. Друга ознака – комахи, які з часом можуть аводитися в натуральних, не оброблених «хімією» сухофруктах. Третя ознака – сухофрукти не повинні злипатися (наприклад, якщо стиснути їх у руці), повинні залишатися жорсткими й сухими.
Сухофрукти, які сушать разом з кісточкою, більш цінні та корисні: вони містять більше вітамінів.
Тепер подивимось, як мають виглядати найбільш поширені сухофрукти, що були отримані завдяки традиційній технології.
Чорнослив
Якщо чорнослив блискучий, з антрацитовим відтінком – він оброблений гліцерином.
Якщо чорнослив має кавовий відтінок – перед сушінням він був оброблений каустичною содою. Така обробка призводить до втрати вітамінів і поживних властивостей, появі гіркоти.
Натуральний, правильно висушений чорнослив має чорний матовий колір, не блищить. У нього солодкий смак з кислинкою, але без гіркоти. Визначити якість чорносливу можна і так: через півгодини намочений чорнослив повинен місцями біліти.
Фініки
У продажу можна побачити фініки, покриті цукровим сиропом. Це не кращий варіант. Вибирайте саме сушені фініки.
Інжир
Правильно висушений інжир має колір від світло-коричневого до світло-бежевого. Плід трохи пласкої форми. Білий наліт – це глюкоза, такі плоди солодші.
Родзинки
Якщо родзинки мають рівномірно світло-жовтий, золотистий колір – вони були обкурені сірчистим ангідридом. На жаль, більша частина світлих родзинок, які продаються на ринках і в магазинах, була отримана саме в такий спосіб.
Родзинки, які були отримані методом природної дегідратації, – темно-коричневі, нем’які. Родзинки, отримані з темного винограду, – чорні з блакитним нальотом.
Курага
Якщо курага має яскраво-оранжевий колір – вона була висушена із застосуванням хімікатів.
Справжня курага має непоказний вигляд: темно-коричневий або блідо-жовтий колір, обумовлений великою кількістю каротину.
Найбільш корисним вважається урюк – цілісний плід дрібноплідного абрикоса, що містить кісточку.