Три білборди у Кропивницькому: слід від ременя безпеки ліпше, ніж від розтину

Якщо у Кропивницькому побачите білборд з надписом “Пристебнись. Ремінь або розтин”, то це змусить вас пристебнути ремінь безпеки?
Адже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні не пристібається 77% водіїв, і це тоді, коли статистика свідчить про те, що використання ременів безпеки знижує ризик смерті водія та пасажирів на передньому сидінні на 45-50%, ризик травм – на 20-45%.
Однак українці продовжують ігнорувати правилами безпеки. Так, за даними Патрульної поліції, в 2019 році складено 62 658 адмінматеріалів за ігнорування ременів безпеки або мотошоломів. За інформацією Патрульної поліції в Кіровоградській області, за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами (ч. 5 ст. 121 КУпАП) з початку 2019 року винесли 65 адміністративних постанов (загалом у 2018 році винесли 546). Хоча насправді статистика таких порушень – вища.
– Справа в тому, що кількість порушень правил користування ременями безпеки суттєво вища, – каже речник Патрульної поліції Кіровоградської області Дмитро Поперешняк. – У кодексі про адмінправопорушення є статті, які зобов’язують інспекторів у разі виявленні декількох порушень правил дорожнього руху складати адміністративні матеріали, у цьому випадку виносити постанови за більш тяжке правопорушення.
Наприклад, патрульний поліцейський виявляє водія, який не користується ременем безпеки, зупиняє водія, проводить перевірку документів, однак, у разі, приміром, відсутності тих же документів у постанові зазначається інше правопорушення, уже не за ч. 5 ст. 121 КУпАП. До речі, ця стаття передбачає штраф у розмірі 51 грн. На думку деяких українських громадських організацій, мінальний розмір штрафу, у порівнянні з іншими європейськими країнами, і є причиною ігнорування як водіями, так і пасажирами ременів безпеки.
Так, завтра, 4 червня, народні обранці мають вкотре розглянути законопроект про підвищення штрафу за непристебнуті паски безпеки в автомобілях. Мовиться про законопроект №10131, що передбачає збільшення розміру штрафу в 10 разів, тобто 510 грн.
До речі, Кропивницький – потрапив до переліку міст з низьким показником використання водіями ременів безпеки. У Кропивницькому лише 11,8% водіїв користуються пасками безпеки. Такі результати минулорічного дослідження, проведеного громадською організацією Vision Zero та Центром демократії та верховенства права в рамках кампанії “За безпечні дороги”.
А нещодавно в країні стартувала нова соціальна кампанія “Ремінь або розтин”. Так, в обласних центрах, серед яких і Кропивницький розмістять білборди, які мають спонукати використовувати ремені безпеки. Як відзначають організатори, реклама, хоч і дещо шокуюча, але зображує реальні наслідки, які можуть бути, якщо не користуватися ременем безпеки. Реклама містить зображення чоловіка з синцями від ременя безпеки та інше його фото зі слідом від розтину.
Три білборди мають з’явитися і в Кропивницькому за адресами: вулиця Садова, 35, Соборна, 7, Яновського, 163.
А от коли ви побачите такий білборд у місті, то це змусить вас пристебнути ремінь безпеки?
Валерія Жовтун