Як обрати морські делікатеси
Під час літнього відпочинку на морському узбережжі кожному неодмінно хочеться поласувати морськими делікатесами. Та як зробити правильний вибір і обрати дійсно смачну страву? З’ясовуємо смакові властивості дарів моря з фахівцями Держпродспоживслужби області.
Як вибрати креветки
З креветками в нашій мові сталася плутанина: ми називаємо так всіх дрібних ракоподібних без клешнів, додаючи тільки «велика» або «маленька». В англійській мові морські креветки називаються shrimps, а прісноводні – prawns. Вони відрізняються не лише розміром, це абсолютно різні види.
При покупці звертайте увагу на їх хвостики: якщо вони випрямлені – креветки загинули ще до термічної обробки і краще їх не брати. Чорна голова, темні плями, нерівномірне забарвлення говорять про те, що креветка почала псуватися. Перевіряйте наявність вусиків і кінцівок – вони мають бути на місці.
Як вибрати лобстерів
Лобстер і омар – це одна і та сама тварина, просто назви прийшли з різних мов. Лобстер (омар) – це морський рак з величезними клешнями. А лангуст швидше нагадує креветку-переростка.
Лангусти дешевші, й деякі недобросовісні ресторатори часом видають їх за лобстерів. На смак лангусти і лобстери схожі, але є відмінність в текстурі (м’ясо лангуста більше нагадує креветку). Найчастіше лобстерів їдять у вареному вигляді, витягуючи м’ясо з хвоста і кінцівок.
Найсмачніші лобстери – зовсім юні особини, які не досягли 10 років (взагалі вони можуть жити і до 70), вагою близько 700 г. Зверніть увагу, лобстер, що загинув до термічної обробки, небезпечний, адже в ньому починають стрімко розмножуватися бактерії, виділяючи токсини. І до речі, стережіться їх клешнів: великій особині не важко зламати палець людини.
Як вибрати крабів
Краби – це великий загін, який включає в себе безліч видів. У їжу вживають як крихітних крабів завбільшки в кілька сантиметрів, так і величезних особин японського краба-павука, чиї кінцівки досягають 6 м завдовжки.
Їстівне м’ясо у краба знаходиться в лещатах, лапках і всередині головогрудей, які розкриваються спеціальними інструментами. Найменш цінне м’ясо отримують з кінців лапок крабів, а найцінніше – jumbo lump – з м’язів, які з’єднуються з плавальними ногами. Але будьте уважні, не переплутайте м’ясо краба з дешевою імітацією – «крабовим м’ясом» з сурімі.
У краба повинен бути твердий панцир без пошкоджень і нальоту. М’ясо молодих самців ніжніше від м’яса самок і більш дорослих особин.
Як вибрати устриці
Устриці – символ розкішного життя, однак куштувати їх вперше – справжнє випробування. Способів приготування устриць маємо безліч, але зазвичай їх їдять живими. У ресторанах раковини розкривають прямо перед подачею на стіл.
Побутує думка, що молюска годиться висмоктувати з черепашки, як сире яйце, і ковтати, не пережовуючи. Але це не так. Фахівці запевняють: не розкусивши тіло устриці, ви не відчуєте того унікального смаку і аромату, за які заплатите чималі гроші.
Їсти устриць варто тільки в перевірених місцях, адже вони можуть бути носіями смертельно небезпечних бактерій вібріонів. Діабетикам, людям зі слабким імунітетом і хворою печінкою лікарі радять не ризикувати.
Якщо ви все ж наважилися покуштувати устриць, то вибирайте живі закриті раковини з приємним морським запахом, і нехай вас не лякає зелений наліт – це фітопланктон. Вважається, що споживати устриць можна тільки в ті місяці, в назві яких є буква «р», але це – поширений міф, який не має нічого спільного з дійсністю.
Як вибрати мідії
Мідії водяться практично у всіх морях і океанах, тому їх знають і люблять в цілому світі. Їх смажать, варять, запікають, готують з них салати, супи, бутерброди, додають в пасту, ризото і рагу. Вони підходять для дієтичного харчування і, кажуть, особливо корисні для чоловіків.
Мідії продаються в цілій раковині та у вигляді філе. Купуючи неочищених мідій, вибирайте більших за розміром тварин: вони соковитіші. Стулки мають бути щільно закриті й не мати пошкоджень.
Гребінці
Гребінці – ще один вид молюсків, до яких більшість наших співвітчизників поки відноситься з побоюванням. І дарма! На відміну від устриць, їх зазвичай піддають термічній обробці перед вживанням, хоча й сирими їх теж їдять.
На відміну від устриць і мідій, гребінці після збору гинуть дуже швидко, тому їх найчастіше витягують із черепашок і заморожують або зберігають в спеціальних акваріумах. Купуючи живих гребінців, вибирайте молюсків, чия раковина щільно закрита. Якщо між стулками є щілина, постукайте по панциру пальцем: живий молюск відразу закриється.
Гребінці бувають двох видів: морські й затокові. Перші дещо більші, другі дрібніші й ніжніші.
Рапана
Рапана венозна чи просто рапана – найбільш недооцінений вітчизняний морепродукт. Напевно, немає в Україні такої людини, яка в дитинстві не слухала море, прикладаючи до вуха мушлю. Це якраз і була раковина венозної рапани.
Зараз рапану подають практично у всіх кафе і ресторанах на чорноморському узбережжі. З неї роблять шашлик, салати, жульєн, тушкують у вершках, обсмажують з цибулею, додають до супу і готують безліч інших смачних страв.
Очищених рапан продають на базарах, а також їх можна зібрати самостійно.