Сумні, бо продасте землю, не спитавши нас: як аграрії Кіровоградщини зустріли земельних реформаторів (ФОТО)

10:58, 13 Жовтня, 2019

 

10 жовтня в Кропивницькому відбувся перший з 18-ти запланових земельних форумів у регіонах за участі гостей зі столиці та аграріїв Кіровоградської області. Основна мета зустрічі – обговорити запуск земельної реформи. “Гречка” обрала найцікавіші моменти форуму.

 

1 жовтня 2020 рік – нова історична дата

Новообраний президент і уряд анонсував 1 жовтня наступного року запуск ринку землі. До того часу є час прийняти необхідні закони, відмінити мораторій на продаж землі, пропрацювати низку захисних механізмів, як для пайовиків, аграріїв, так і держави в цілому.

– Ця дата, як старт обігу земель, насправді була обґрунтована двома речами: врахувати сезонність, коли фактично буде чітке розуміння скільки буде врожаю, який потенціал, ціна, а також імплементувати зміни, – каже заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. – Якщо необхідні умови для реалізації не будуть впроваджені, то і обігу не буде. Це не є самоціль. Тому ми бачимо, що активно працюючи, року достатньо, щоб це зробити. Якщо щось не буде реалізовано, то будемо відтерміновувати і переглядати.

Відзначимо, що напередодні земельного форуму в Кропивницькому відбулася зустріч аграріїв з президентом, де побували і представники з Кіровоградської області. Основний меседж – дискусія в напрацюванні земельної реформи триває.

– Ідеї президент почув. Ми якраз над ними думаємо, – каже Тарас Висоцький. – Ми представимо, як нам вважається. Почуємо вас і будемо шукати кінцеве рішення.

IMG 7254

– Позиція президента – дуже чітка. Він має глибоке переконання, що земельну реформу в Україні можна проводити лише на основі національного діалогу, – каже уповноважений президента із земельних питань Роман Лещенко. – Кожна з гілок влади висловлює свою позицію. В уряду є своє бачення земельної реформи. Верховна Рада, народні депутати мають свою позицію і вони її відстоюватимуть найближчі дні. А президент, як глава держави, арбітр, гарант Конституції врахує всі моменти і зауваження й прийме виважене рішення. Але для того, щоб він прийняв це рішення правильне йому потрібно почути простий народ, проблеми, а не кричалки, політиканство.

 

“Степи мої запродані…”: аграрії регіону озвучили свої ідеї про ринок землі

Не обійшлася зустріч з гостями із столиці без мініперформансу від фермерів. Вони винесли банер, з яким у 2011 році їздили на одне із засідань ВР, із словами Тараса Шевченка:

“Степи мої запродані
Жидові, німоті,
Сини мої на чужині,
На чужій роботі”.

IMG 7277

При цьому один з фермерів сказав, вийшли із банером для того, аби було зрозуміло, що аграрії області мають свою позицію.

IMG 7331

– Слова Шевченка, як ніколи актуальні, бо пропонується перший варіант про іноземців (мовиться про урядовий законопроєкт, де іноземці можуть купувати землю, – ред.), – каже про перестороги фермер Олексій Цоколов. – А ви самі знаєте, які ми конкуренти з іноземним капіталом й іноземними банками.

Серед наразі наявних основних гострих питань це те, хто зможе купувати землю і скільки (концентрація землі в одні руки).

IMG 7406

– Ви сказали чого ми сумні? Бо ви вирішили продати землю нас не спитавши, – звернувся до гостей з Києва інший фермер з Бобринця. – Добре, що ви приїхали і ми почули гарні слова. Але сподіваємося, що так і буде, а не як завжди. Як казав Марк Твен: “Не продавайте землю, бо вона більше не виробляється. А ви її хочете продати тим більше іноземцям. Це і стурбувало аграріїв. Ми хочемо справедливого ринку, але мають бути запобіжники, як у всіх цивілізованих державах.

Попередньо урядовці кажуть, що купувати землю зможуть: 1) громадяни України; 2) юридичні особи, утворені за законодавством України; 3) територіальні громади та держава.

IMG 7282

Приміром, другий пункт, за словами пана Тараса Висоцького дискусійний і його готові в уряді обговорювати.

Говорили про обмеження максимальної площі у власності (контроль за кінцевим бенефіціаром):
– до 15% на території області;
– до 0,5% на території України.

Однак уже наступного дня після земельного форуму в Кропивницькому, а потім у Черкасах, стало відомо, що у Верховній Раді зареєстрували доповнений проєкт закону на основі урядового законопроєкту (№ 2178) про обіг земель сільськогосподарського значення, який ніби враховує всі зауваження та побажання суспільства. За інформацією “Урядового порталу”, ним пропонують зменшити обмеження по концентрації земель в межах області з 15% до 8%; ввести обмеження по концентрації земель в межах ОТГ у розмірі 35%.

Що стосується можливості купувати землі сільськогосподарського призначення іноземцями, парламентарі запропонували ввести перехідний період до 1 січня 2024 року. В цей період компанії, бенефіціарними власниками яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, не зможуть купувати землі с/г призначення державної, комунальної власності, а також пайові землі. Виняток – землі, які на момент набрання чинності законом вже є в оренді.

Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин планує обговорити положення цього інтегрованого проєкту, а також альтернативні проєкти, зареєстровані у ВР, та ухвалити рішення з внесення законопроєктів із земельної реформи для першого читання.

Ще під час форуму спікери наполягали на тому, що має бути збережене переважне право в орендаря, який працює на конкретній землі. Наразі напрацьовують відповідний законопроєкт.

IMG 7251

Протягом заходу, до речі, звучали також думки від аграріїв області, аби землю купувала лише держава, цікавилися чи будуть при купівлі-продажі землі будь-які посередники; радили встановити однакове для всіх оподаткування; цікавилися, що чекає на одноосібників, які порозпродують землю; прибрати корупцію перед запуском реформи; додати реформу, яка б обслуговувала сільське господарство; роздавати по 2 га землі не всім, а лише мешканцям територій; не продавати землю не лише іноземцям, а й особам з подвійним громадянством; проводити відкриті торги.

IMG 7414

IMG 7398

IMG 7367

 

Від публічності до безпеки

В перспективі громади мають розпоряджатися своїми землями, без участі держави, за максимально прозорими процедурами, без можливості рейдерства.

– Це не нормальна ситуація, коли Кіровоградська область – №1 по рейдерству, коли вбивають фермерів, рейдерять, коли вся область знає, що Держгеокадастр тарифікується з першої секунди розмови. Коли всі говорять спокійно, що ціна 500 доларів і починаємо розмову. Так не повинно бути і треба наводити порядок, – каже уповноважений президента із земельних питань Роман Лещенко про те, що настав час реформування системи. – Перше, що треба зробити – вивести на чисту воду всі ті правовідносини, які перебувають в тіні.

IMG 7370

Присутнім пан Лещенко анонсував найближчим часом презентацію “Гарячих ліній” НАБ, ДБР.

– Ми в режимі реального часу будемо реагувати на будь-які порушення, якісь тарифи, – каже Роман Лещенко. – Ми не допустимо продовження цих всіх схем. Нам треба трохи часу – кілька місяців, щоб ми навели порядок з точки зору виведення Держгеокадастру з розпорядника в сервісну функцію.

Планується дерегуляція у сфері землеустрою, мінімальна кількість перевірок, електронна форма внесення відомостей держгеокадастру, органи місцевого самоврядування отримають повний доступ до відомостей державного земельного кадастру.

IMG 7306

– Відомості про оцінку земель стають публічними, загальнодоступними. Щоб потім ніхто не казав, що державні землі хтось по-тихому і задешево продав. Стидно стає, коли видно, тому всі відомості будуть у відкритому доступі і з ними всі зможуть ознайомитися, – каже проєктний менеджер Офісу реформ Кабміну Андрій Мартин.

Планують електронні земельні торги, як зазначають фахівці, для більшої прозорості і відкритості.

Крім того, за словами Тараса Висоцького, будуть обмеження на будь-які інвестиції від країни-агресора.

– Ми працюємо над тим, щоб зробити це ще жорсткішим. Буде 30-кілометрове обмеження від кордону, – каже Тарас Висоцький.

 

Продавати чи не продавати?

Не спішити продавати землю – радять фахівці. Почекати, за словами Тараса Висоцького, варто навіть три-п’ять років.

– Ми бачимо, що прозора оренда з 1700 гривень в 2017 році до 2024 року виросте до 4000 гривень. Тобто цей ресурс стане дорожчим, – каже в коментарі “Гречці” заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. – Якщо на старті ми очікуємо вартість землі приблизно 40 тисяч гривень, то вона протягом трьох років виросте до 60 тисяч. Це чисто з точки зору економіки такий ресурс як нерухомість, земля – дорожчий. Тому ми рекомендуємо не поспішати.

В уряді також мають напрацювати механізм захисту українців від поспішного продажу землі.

– У нас буде система моніторингу і реєстрації цін. І якраз кожен громадянин зможе відслідкувати, може дивитися тенденції, хто покупці, які ціни. Не буде інформаційного вакууму, – каже Тараса Висоцький. – Ми зробимо все, щоб радити приймати рішення їм, адже в кожного можуть бути різні життєві обставини, але радити, яку обирати стратегію по розпорядженні земельними ділянками.

Валерія Жовтун. Фото автора

 

Останні новини по темі
На Кіровоградщині автомобіль злетів з мосту на залізничну колію (ФОТО)
IMG ee5a50008aed9958720655e98cbc8308 V
72085796 2362029230779504 7825026626256633856 n
У Кропивницькому жителі мікрорайону розповіли депутату про нагальні проблеми (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024