Що чекає на гривню і економіку України?

15:49, 10 Березня, 2020

 

Що буде з гривнею? Чи впаде гривня? Який буде курс долара? З цими питаннями останніми днями користувачі активно штурмують Гугл.

 

Що чекає на Україну на своїй сторінці у Фейсбуці пояснив Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.

Чи буде економічна криза?

“Чорний понеділок” на фондових ринках ( різке падіння цін на нафту через яке відбувся обвал бірж 9 березня 2020 – авт.) Найбільше падіння ціни на нафту за останні 30 років, стане тим шоком, який не зможуть перенести ослаблені коронавірусом ринки ( через спалахи нового вірусу у багатьох країнах розпочався спад економіки через падіння виробництва, – авт.), вважає Фурса.

“Якби не було короновіруса, і впали ціни на нафту, то це можна було б навіть вважати приємним сюрпризом. Росії гірше, Україні краще. Але все не так просто. Росія сама спровокувала цей обвал нафтових котирувань, борючись за долю ринку. І зробила це саме тому, що на тлі короновіруса впав попит на нафту. У підсумки, ми отримали чорний понеділок. Американські біржі впали на 7% -8%. Це найбільше падіння за десятиліття. Страх повернувся на ринки і панує тут. Жадібність йде на другий план.

Тепер ймовірність того, що ринки переживуть коронавіруса без виходу в фінансову кризу і рецесію мінімальна. Посилює ситуацію те, що всі давно чекали криза. І тепер може спрацювати ефект прогнозу, що збувається. Економіка це ж великою мірою психологія. І якщо критична маса економічних агентів вирішить, що прийшла пора криза, то вони почнуть сприймати такі рішення, які ця криза стане неминучою”, – каже експерт.

Будь-яка фінансова криза в світі означає і кризу в Україні. З одного боку падають доходи від експорту, з іншого – капітали тікають з країни. Прикладом є економічна криза 2008 року.

Чи буде в Україні дефолт?

“Що допомагало Україні пройти період криз без дефолту? Це підтримка МВФ. Як у 2008 році, так і в 2013 році. У той момент, коли в Україні більше немає доступу до зовнішнього фінансування, коли ніхто не готовий позичати гроші, допомагає МВФ. Кредитує бюджет безпосередньо. Підтримуючи резерви. Даючи впевненість економічним агентам, що «все буде добре». Саме фактор МВФ є критично важливим в момент фінансових криз для такої країни як Україна. І ось тут з’являється друга сторона ідеального шторму для України. Українська влада робить все, щоб програми МВФ не було”, – вважає Фурса.

Ревізія ключових реформ та невиконання взятих на себе зобов’язань віддаляє нас від МВФ.

“При цьому, 16 березня ми можемо Отримати рішення Верховного Суду, перше з рішень по справі Приватбанку, яке відкриє скриньку Пандори. І процес може стати незворотним. І якщо зараз ще є шанс зупинити розворот від МВФ, якщо зараз можна зупинити ревізію реформ, якщо поки прийняті персональні рішення противоречили тільки духу програми, але не її букві, то потім це може стати неможливим.

При цьому, важливо відзначити, що кроки по ревізії економічного курсу, погрози на адресу реформаторів і НБУ, вже підірвали довіру наших міжнародних партнерів. І інвесторів. І повернути цю довіру буде неможливо в повній мірі. А довіра – це найдорожче, що є в світі фінансів”, – пише економіст. –
“Якщо терміново не провести ревізію цієї політики, то удар від кризи буде сильніше в кілька разів. В результаті, під час повені, коли єдиний порятунок – сидіти на даху, українська влада розпалює багаття в вітальні, щоб посмажити м’ясо для котлетної вечірок, ризикує цим спалити весь будинок дотла.”

Чи є позитивні прогнози?

“Незважаючи на те, що телевізор наповнений людьми, які розповідають в падінні української економіки, на даний момент у нас хороший запас міцності. В основному завдяки реформі банківської сфери і НБУ. Резерви Нацбанку на піку за останні 9 років, державний борг помірний, більш того, велика його частина перейшла в гривню, що сприятиме стійкості в момент девальвації. При цьому, якість кредитних портфелів банків краща за всю історію, велика частина проблемних боргів уже зарезервована. Таким чином, ми входимо в кризу в набагато кращій формі, ніж були в 2008 році і в 2013 році. Але без підтримки МВФ це лише купить нам час. Трохи часу. А потім буде в рази болючіше.

І якщо хтось буде говорить, що рішенням всіх проблем є дефолт, то ця людина точно не ваш друг. Дефолт – Це не вирішення проблем, це мати і батько всіх проблем. Не даремно, коли Аргентина оголошувала один зі своїх численних дефолтів, то довелося виводити на вулицю танки. У Лівані, який зараз оголошує дефолт, жорстка валютна криза і неможливість забрати депозити з банків. Дефолт не порадує нікого. Крім, звичайно, Коломойського. І зараз завдання влади зробити все, щоб не доводить до дефолту,” – каже Фурса.

 

Останні новини по темі
У жителя Кіровоградщини вилучили зброю та боєприпаси (ФОТО)
1 1
23 kcc0w58
У Кропивницькому покажуть фільм за мотивами балади Тараса Шевченка (ВІДЕО)
Читайте також

Військовозобов’язані зможуть оновити свої дані у ЦНАПі «Прозорий офіс» і цієї суботи, 13 липня, з 8:00 до 16:00....

13:50, 12 Липня, 2024

На Кіровоградщині від початку 2024 року низка медзакладів отримали від МОЗ компʼютерні томографи, рентгенівські системи та ангіограф....

13:01, 12 Липня, 2024

Під час постійних відключень електрики може виникати проблема із безготівковим розрахунком. Розповідаємо, які альтернативи для прийняття безготівкових платежів діють, коли звичн...

12:41, 12 Липня, 2024