Як у Кропивницькому любителі велотуризму розвивають спільноту і змінюють місто (ФОТО)

13:58, 30 Червня, 2020

Навесні минулого року у Кропивницькому з’явилась спільнота «Велокроп». Велолюбителі об’єднались, щоб розвивати спільноту та інфраструктуру.

Ініціатор проєкту, велолюбитель Андрій Паливода розповів як з’явилась організація, про допомогу велосипедистам, безпечні покатеньки та створення велодоріжки.

Почали з групових «покатеньок»

Вже маючи досвід групових поїздок Андрій з друзями створили рух велосипедистів.

942 oooo.plus copy— Їздив декілька років сам, а потім спробував поїздки в групах. Це відкривало більше можливостей кататись не просто по місту, а бачити цікаві, нові місця.

«Родзинка» велосипеда в тому, що можна здолати велику відстань й побачити такі місця, які не побачиш з авто.

Згодом вирішили зробити системні «покатеньки» (так називають спільні велокатання – авт.), на які запрошували через фейсбук-сторінку «Велокроп».

Велосипедистів у спільноті ставало більше. Почали їздити два рази на тиждень, а згодом три.

Оскільки фізична підготовка і готовність людей до мандрівок різна, то відрізняються і типи «покатеньок».

— У вівторок їздимо на «лосячі покатеньки». Беруть участь ті, хто швидко і багато їздить. Ми виїжджаємо і рухаємось швидко, не зупиняємось по сто разів, нікого не чекаємо. Попереджаємо, що це така поїздка в тренувальному режимі, — каже Андрій.

Щочетверга їздять в «лайт-режимі». Всі охочі долучаються і формуються великі групи.

Вчора було близько 20 людей. Їздимо по цікавих місцях, або робимо велоекскурсії. Влітку намагаємось їздити на різні пляжі.

У неділю – туристичні маршрути. Якщо щовівторка це 30-40 кілометрів, щочетверга це 20-30 км, то на вихідних 80-100 км.

— У суботу їдемо в триденний велотур. Спочатку відвідаємо солоне озеро у Бобринецькому районі, там ночуємо і їдемо звідти на Монастирище. У понеділок повертаємось у Кропивницький. Цей маршрут 250 км, — каже велолюбитель.

На вихідних подорожують у Компаніївський район на урочище Розлитий камінь. В Олександрійський район їздять на колишній вугільний розріз «Морозівський».Також у ТОПі маршрут на Монастирище та у Цибулеве на традиційний етнофестиваль «Чута-Фест».

velo

Нічні катання та інклюзивний велосипед

Згодом асоціація розпочала проводити велосипедні заходи. Спочатку з’явились нічні велокатання «Роверніч». Це безпекова ініціатива, коли люди прикрашають велосипед максимальною кількістю світловідбивних елементів і катаються містом. До перших катань долучились близько двох сотень велосипедистів.

Цей конкурс нагадує велосипедистам, що вони мають бути видимі. Одна з цілей клубу й асоціації – це безпека. Багато людей приїжджають, а в них навіть катафота немає. Ми виховуємо людей, відмовляємось їх брати з собою без мигалки-ліхтарика. Ми пояснюємо, робимо невеличкі інструктажі щодо безпеки, — каже Андрій.

vp3

Згодом презентували інклюзивний проєкт «Вело для кожного», в рамках якого придбали велосипед-тандем. На тижні його заберуть з ремонту і кататимуть на ньому людей з інвалідністю. Придбали велосипед за кошти небайдужих кропивничан.

Презентували велосипед як тільки придбали, але він був геть розвалений. Зараз його повністю відремонтували, замінили всю трансмісію, колеса, сидіння.

Ми зрозуміли, що треба не зупинятись, наше завдання – це формування велосвідомості у людей, адже велосипед частина життя, а не просто для тренування чи дозвілля, — додав Андрій.

72446156 495572821021718 6731272110083145728 n

Перша велосипедна доріжка

Андрій Паливода автор проєкту першої велосипедної доріжки «Велокроп», який переміг у конкурсі громадського бюджету. Мова йде про 12-кілометрову доріжку від парку «Козачий острів» до вулиці Попова (поліклініка №5 – авт.) та проспекту Університетського через територію Дендропарку.

Цей проєкт об’єднав багато людей. Ми розуміли, що початківцям, які бояться їздити по дорозі, потрібна доріжка. Розуміли, що необхідна частина інфраструктури суто для велосипедистів, — розповідає він.

Проєкт доріжки створювали з професіоналом. За словами Андрія, вони разом тричі повністю проїжджали цей маршрут, разом рахували переїзди, заїзди.

Це максимум, що ми можемо створити за цей бюджет, — додав Андрій.

vel4

Стали офіційно спільнотою

Розповідає, як подали проєкт на громадський бюджет зрозуміли, що об’єднання має ознаки організації. На початку року вирішили зареєструвати громадську організацію і діяти офіційно.

На сьогодні ми єдиний реальний велоклуб, тому ми навіть створили асоціацію, яка передбачає колективне членство. Ми відкриті для всіх клубів, — розповідає Андрій.

У «Велокропі» не беруть членських внесків. Кожна людина, яка має бажання проявляє себе і стає постійним учасником певних напрямків.

Більшість, на жаль, це люди, які відносяться до об’єднання як споживачі. Приїжджають, користуються нашими маршрутами, ідеями, заходами, і самі при цьому нічого не вкладають, не роблять для загального руху. Це їх право, — каже він.

Зараз вже близько тисячі учасників фейсбук-групи «Велокроп». З них активно катається близько 500 людей.

velo3

За словами Андрія, мета організації допомагати тим, хто вже став на шлях веложиття, але у нього є певна нестача знань, або досвіду.

Наприклад, приїжджає нова людина на покатеньку я відразу дізнаюсь про досвід їзди, оглядаю велосипед: деякі приїжджають на спущених колесах, все торохтить, гальмів немає. А робота в групі – це постійна допомога, — розповідає велосипедист.

Допомагають з підбором велосипеду і вже половині організації допомагали знайти свій транспорт.

11

Фотоконкурс з велотуризму

Велорух – це також дослідження нових доріг і маршрутів.

Один з активних учасників «Велокропу» краєзнавець Микола Дяченко. Він допомагає створювати маршрути.

Микола багато їздив по області, знає пам’ятки архітектури. Якщо з ним їдемо, обов’язково можемо заїхати на якісь розвалини, пам’ятки. Також він любить фотографувати й є призером Вікіпедії, — каже Андрій.

Разом з ним організували фотоконкурс «Велотуризм Кіровоградщиною». Журі вже обрали переможців. Зараз на стадії друку фотографії. Протягом місяця планують презентувати виставку у картинній галереї.

416

Фото одного з призерів конкурсу 

Коли закінчиться карантин

Спільнота створила проєкт сайту для подорожей – «Веломандри», щоб залучати людей з інших міст. Тимчасово зупинили роботу над ним через карантин.

У організації є причеп, на який можуть завантажити велосипеди й приїхати в будь-яку країну. Цьогоріч планували чотири подорожі закордон, але відвідали тільки Грецію й Албанію.

Ми планували у цьому році здійснити чотири велоподорожі Європою і чотири Україною. Зараз залишаємось лише на рівні України. Дві такі подорожі – Світловодськ і Одеса — вже відбулись, наступні плануємо у Кам’янець-Подільський, Кривий Ріг.

velo10

Також планують відвідати міста мільйонники.

У нас є ціль кожного місяця виїжджати в інше місто, перебувати там день-два і досліджувати його за допомогою велосипеда. Потім це популяризувати у нас.

Планували проводити велопікніки щомісяця, де кожен міг би спробувати різні велосипеди, скористатись велосипедом-тандемом.

Також хочуть брати участь та представляти Кропивницький у Всеукраїнському велоралі в Одесі.

У нас є в планах подати на цей «Громадський бюджет» проєкт проведення «Козацької велосотки», щоб у Кропивницькому спробувати організувати власне велоралі, — каже Андрій.

velo5

Ірина Маслюкова, фото з архіву Андрія Паливоди.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

 

Останні новини по темі
Читайте також

У п’ятницю, 6 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики....

19:01, 5 Грудня, 2024

Директорці одного з комунальних підприємств Кіровоградщини оголосили підозру. За версією слідства, підприємство забруднило територію у понад 6 гектарів відходами....

17:16, 5 Грудня, 2024

У Світловодську, що на Кіровоградщині, у міськрайонному суді планують реконструювати систему опалення та добудувати котельню. За це заплатять майже 4,4 мільйона гривень....

16:44, 5 Грудня, 2024