У Кропивницькому хворим на коронавірус пропонують за свій кошт купувати ліки за 60 тисяч

19:45, 22 Жовтня, 2020

У Кропивницькому тяжкохворим пацієнтам із коронавірусом пропонують купувати препарат «Актемра» вартістю близько 60 тисяч гривень курс за власні гроші. При цьому його діюча речовина є у переліку препаратів, які мали б закуповувати за державний кошт для боротьби з Covid-19.

До «Гречки» звернулось кілька пацієнтів, які стверджують, що при тяжкому перебігу хвороби їх рідним призначають препарат “Актемра”. Його доводиться не лише купувати за свій кошт, у той час коли вартість однієї дози близько 1000 доларів. А їх потрібно дві дози, ще й шукати самим – в аптеках препарату немає. Натомість є люди, у яких його можна купити з рук. І це без підтвердження якості та доведеної ефективності препарату.

Інформація про те, що хворих на коронавірус насправді не лікують цілком безкоштовно з’являлась і раніше.

Що це за препарат?

Навесні МОЗ до протоколу лікування хворих на Covid-19 вніс імуносупресор тоцилізумаб (він же має торгову назву”Актемра”), хоча на той час препарат пройшов дослідження лише на 20 пацієнтах у Китаї.

Як писав «Лівий берег», загалом препарат «Актемра» застосовується при лікуванні артриту. Серед побічних дій цих ліків імуносупресія – ослаблення імунітету. 

Швейцарська компанія Roche влітку 2020 розпочала клінічні випробування III фази COVACTA по застосуванню препарата “Актемра” (діюча речовина тоцілізумаб) у поєднанні з ремдесивіром (препарат) у пацієнтів з COVID-19.

Як повідомила фармацевтична фірма на офіційному сайті представництва в Росії та Білорусі, результаті дослідження безпеки та ефективності “Актерма” не показала поліпшення клінічного стану хворих або зниження смертності у пацієнтів з важкою пневмонією, викликаною COVID-19. На українському сайті компанії інформації про результати цього дослідження немає, проте у вересні 2020 там опублікували результати дослідження EMPACTA III фази, яке продемонструвало ефективність препарату “Актерма” коронавірусної пневмонії.

Під час випробувань препарат призначали пацієнтам з пневмонією до того як їх направляли до реанімації та на штучну вентиляцію легень.

“Пацієнти з пневмонією, асоційованою з COVID-19, які отримували Actemra / RoActemra та стандарт лікування, мали на 44% менше шансів перейти до ШВЛ або померти в порівнянні з пацієнтами, які отримували плацебо плюс стандарт лікування”, – йдеться в повідомленні.

Фактично дослідження ще тривають.

ОНОВЛЕНО. 21 жовтня в The New England Journal of medicine вийшла стаття про останні дослідження ефективності тоцілізумабу при лікуванні Covid-19. Зокрема дослідження не підтвердило ефективність вживання препарату на останніх стадіях хвороби для зменшення шансу тяжкого ураження легень. Ці результати відрізняються від результатів багаторазових відкритих досліджень.

 Чому за свої гроші?

Лікарі у своїх поясненнях кажуть різне.

Наприклад, у вересні в інфекційному відділенні обласної лікарні пояснювали, що препарат рекомендований МОЗу. Крім того, він ефективний для лікування пацієнтів з супутніми захворюваннями.

– Цей препарат є в наказі Міністерства охорони здоров’я, який рекомендований для лікування таких тяжких хворих. Закупити препарат ми не можемо, тому що його немає в жодному переліку для лікування ковіду. Усі препарати, які прописані, мають лише рекомендаційний характер, тому не можемо закуповувати їх за кошти лікарні. Крім того, його просто не було в країні, тому не було змоги його купити, – каже завідувачка інфекційного відділення Кіровоградської обласної лікарні Олена Смирнова. – МОЗ чотири місяці нам пише, що цей препарат стоїть на кордоні і чекає поки його розмитнять. І я чекаю чотири місяці. То що мені не вводити його хворим? Та мені байдуже, де вони візьмуть цей препарат, аби він тільки був, щоб могла хворого поставити на ноги і відпустити додому.

У свою чергу головний лікар Центральної міської лікарні Олександр Артюх зазначив, що безкоштовними мають бути всі ліки, передбачені протоколом лікування Сovid-19, але цього препарату в протоколі немає. 

–  Для тих кому встановили діагноз ковід, все безкоштовно. Препарат “Актемра” не входить до переліку лікування. Це в приватному порядку, люди пишуть інформовану згоду. Ми не даємо ніякої гарантії, що буде покращення. На одну людину, одне введення коштує близько 1000 доларів, а їх треба два. Де вони їх беруть, я не знаю і відношення до цього не маю. У протоколі лікування на ковід це не прописано, – каже Олександр Артюх.

У протоколі дійсно не вказана торгова назва ліків, а от діюча речовина (тоцилізумаб) є. Схему лікування прописано для лікування дітей.

prot1

А також одним рядком рекомендують для лікування дорослих у тяжкому стані, проте навіть не вказують дозування.

prot2

Також діюча речовина вказана серед засобів необхідних для боротьби з епідемією COVID-19 у постанові Кабміну №255 від 20 березня 2020 року.

За даними Prozorro, була можливість придбати пацієнтам препарат “Актемра” за держкошти від Національної служби здоров’я. Наприклад, Львівський обласний госпіталь ветеранів війни та репресованих закуповував його ще в травні.

Тоді 5 флаконів  Актемра 200мг/10мл обійшлись у 50 тис грн – по 10 тисяч кожен.

У серпні 36 флаконів препарату придбала “Центральна районна лікарня Києво-Святошинської районної ради”. Сплативши за один флакон також близько  10 тисяч гривень

zakup

Чи могла така ситуація з закупівлею скластись через брак коштів у лікарень? 19 жовтня міський голова Кропивницького повідомив, що держава заборгувала місту 18 мільйонів гривень лише на зарплати медикам. Водночас офіційних заяв про брак фінансування на закупівлю ліків чи засобів захисту від лікарень Кропивницького та області, а також від департаменту охорони здоров’я немає. 

 Анастасія Дзюбак

Останні новини по темі
За добу на Кіровоградщині виявили 72 хворих на Covid-19
coronavirus
122516874 3390328224386839 4961475491117117579 n
За першість в міській владі Кропивницького боротимуться місцева партія і дніпровська
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024