Яких щеплень бракує в українському календарі вакцинації: досвід Європи та США

10:27, 15 Липня, 2021

Нині в українців є можливість щеплюватися від 10 інфекцій в рамках національного календаря вакцинації. Тоді як в календарях вакцинації інших країн передбачені щеплення проти 12-16 інфекцій. “Гречка” вирішила з’ясувати, які є календарі щеплення європейців та американців, а немає в українців?

Як в Україні?

Зараз в Україні є можливість безплатно щепити дитину проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту B, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. 

А дорослим кожні 10 років повторно вакцинуватися проти дифтерії та правця. 

– Вважаю, що наш календар дуже-дуже бідний. Ми далеко з ним відстали від цивілізованого світу, – зауважує імунолог Федір Лапій в розмові з медичною експерткою ЮНІСЕФ в Україні Катериною Булавіновою на її ютюб-каналі. 

До речі, у Міністерстві охорони здоров’я радять дорослим паралельно зі щеплення проти коронавірусу щеплюватися від решти вакцинокерованих захворювань. Через карантин також не варто порушувати і графік вакцинації дітей. 

За рекомендацією ВООЗ, для повноцінного захисту населення потрібно досягти охоплення вакцинацією на рівні 95%. Зокрема, аби захистити людей, які через певні медичні протипокази не можуть щепитись. 

МОЗ також рекомендує додатково щеплюватись від ротавірусної інфекції, вітряної віспи, пневмококової інфекції, гепатиту A, менінгококової інфекції, грипу, папіломавірусної інфекції.

Очікується, що з 2022 року перелік національного календаря вакцинації доповнить вакцина від пневмокока. Бактерія Streptococcus pneumoniae є причиною низки захворювань: менінгіт, сепсис, пневмонія, синусит і отит середнього вуха. У всьому світі пневмококова інфекція – одна з основних причин смертності серед дітей до п’яти років.

Як в інших країнах?

В інших країнах національні профілактичні календарі вакцинацій передбачають щеплення від 12 до 16 інфекцій.

Наприклад, у таких календарях Німеччини, Іспанії, в календарі є щеплення проти грипу,  пневмококової та менінгококової інфекцій, вірусу папіломи людини, вітряної віспи. 

А у Великобританії та Іспанії також людей старшого віку щеплюють проти оперізувального герпесу. 

В національному календарі Фінляндії є вакцинація від кліщового енцефаліту.

У США обов’язково вакцинують від гепатиту А. 

До речі, якщо плануєте мандрівку за кордон, то теж варто поцікавитися, які щеплення варто зробити. Нагадаємо, “Гречка” вже писала, які щеплення варто зробити, якщо летиш в ту чи іншу країну. Пам’ятайте, що щепитися варто заздалегідь, аби сформувався імунітет.

За інформацією МОЗ, більшість європейських країн підтримують політику добровільної вакцинації, хоча є країни, де вакцинація є обов’язковою.

Наприклад, в Італії вакцинація дітей є обов’язковою умовою для відвідування державного дитсадка та школи. При цьому якщо дитина не була щеплена вчасно, то батьки мусять сплатити штраф. У Франції  дітям необхідно робити 11 обов’язкових щеплень згідно з календарем вакцинації.

До речі, нещодавно головний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що все-таки не можна невакцинованих дітей допускати до шкіл. 

Чи є доступ до рекомендованих вакцин?

Якщо питання забезпечення вакцини з національного календаря профілактичних щеплень  – питання на рівні держави. То питання забезпечення додатковими вакцинами – відкрите. У перелік забезпечувальників вакцин потрапляють лікарі, приватні медзаклади, фармкомпанії, органи місцевого самоврядування, і зокрема, люди, які самотужки шукають необхідну ту чи іншу вакцину, звісно, вже за гроші. 

Орієнтовна вартість кожної з вакцин залежить від міста й аптеки, в якій буде купуватися вакцина. Наприклад, вакцина від менінгококової інфекції у Києві коштуватиме від 894 до 1189 гривень, а у Кропивницькому я взагалі не знайшов її в аптеках, відповідно, і везтимуть її вам “під замовлення”, що може підвищити її ціну для вас, – каже сімейний лікар з Кропивницького Дмитро Корольков і додає. – Але ціна вакцини зазвичай нижча, ніж ціна лікування тієї хвороби, проти якої ця вакцина розроблена. 

При цьому варто враховувати, що вакцинація від тієї чи іншої хвороби потребує кілька доз введення. 

Ротавірусна інфекція. ВООЗ рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку. Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо дві дози. Це пероральна вакцина. Вартість вакцини від 500 грн. 

Вітряна віспа. Показання: дітям з 9-12 місяців 2 дози; медикам і вчителям; пацієнтам з груп ризику; людям, які контактували з хворим. Інтервал між дозами 6 тижнів. Вартість однієї дози вакцини від 800 грн. 

Гепатит А. Рекомендується отримати 2 дози з інтервалом у 6 місяців. Вакцинація дітям дозволена з 1 року життя. Підходить для профілактики таким групам ризику: мандрівники, військовослужбовці, людям з хронічними захворюваннями печінки, медикам, персоналу дитячих садочків, закладів громадського харчування. Вартість однієї дози вакцини від 300 грн для дитини та від 500 грн для дорослого. 

Грип. Рекомендується вакцинуватися щорічно напередодні грипозного сезону – у вересні. Однак можна вакцинуватися і впродовж усього сезону. Показання до вакцинації таких груп ризику: медики, вагітні, люди поважного віку та з хронічними захворюваннями. Наразі невідомо, якою буде вартість вакцин в новому епідсезоні. Торік це було 300 грн. 

Папіломавірусна інфекція. Вакцинація розглядається як профілактика раку шийки матки. Зазвичай роблять три вакцинації з інтервалом у пів року дівчаткам від 9 років, а також молодим жінкам, якщо в них при обстеженні не виявили папіломавірусної інфекції. Вартість вакцини коливається від майже тисячі грн до понад тисячі грн. 

Кому яка вакцина?

Щепитися додатково від тієї чи іншої інфекції пацієнту має поради сімейний лікар, при наявності чи відсутності тих чи інших показань чи протипоказань. 

– У цей перелік я додав би й вакцинацію від гепатиту В, бо в Календар щеплень її додали тільки з 2000 року, відповідно більшість дорослого населення України від гепатиту В не вакциновано. Нагадаю, що гепатит В – це хвороба, від якої ще не винайшли ефективного лікування, – каже сімейний лікар Дмитро Корольков. 

Що стосується інших вакцин, то за словами сімейного лікаря, все залежить від віку людини та хвороб, з якими вона потенційно може контактувати. Наприклад, медик вакцинований від грипу, коронавірусу, пневмококової інфекції, а ще планує вакцинацію від гепатиту В. 

– Для дітей перелік хвороб, від яких варто захиститися значно більший. Треба розглянути варіанти вакцинації від ротавірусної інфекції, вітряної віспи, менінгококів. Вакцини від перелічених хвороб не кращі і не гірші від звичайного імунітету, що виникає після перенесеної хвороби. Різниця тільки в ризиках для здоров’я дитини. Звичайна вітряна віспа може протікати абсолютно безсимптомно, а може викликати несумісні з життям ураження головного мозку, легень, серця. І не існує жодного аналізу, який точно скаже – перенесе ваша дитина її з ускладненнями чи без. Те ж саме можна сказати і по іншим захворюванням. 

Дивує ситуація, коли батьки бігають до мене на прийом з кожною дитячою сопелькою, щоб “послухатися”, щоб пневмонію не пропустити, готові пити купу не зовсім корисних для дитячого організму препаратів. І одночасно ігнорують можливість вакцинувати свою дитину від хвороб, яким взагалі можна запобігти. Як на мене, то це дуже своєрідна й однобока “турбота” про здоров’я власної дитини. Не варто поводити себе так, наче у вас є ще десяток запасних дітей, – пояснює Дмитро Корольков.

Підготувала Валерія Жовтун

 

Останні новини по темі
34-річна жителька Кропивницького району у важкому стані: підозрюють ботулізм
Depositphotos 35754613 l 2015
IMG 20210708 100455
Смачно, бо натурально: випічка зі смаком дитинства (ВІДЕО)
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024