Чи повинен новий власник житла сплачувати борги попередніх власників?
Бюро правової допомоги пояснило, чому новий власник квартири не зобов’язаний оплачувати комунальні борги попередника, якщо вони раптом виявились після придбання житла.
Досить поширеною є ситуація, коли підприємства, які надають комунальні послуги:
- змушують нових власників погашати борги «за попередніх власників»;
- включають цю заборгованість до особового рахунку нових власників;
- відмовляються укладати з власниками нові договори про надання житлово-комунальних послуг.
Юристи пояснюють, чому комунальні борги не переходять до нового власника.
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене, що індивідуальний споживач зобов’язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Статтею 14 Цивільного кодексу України цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов’язковим для неї.
Отже, згідно із зазначеними нормами, споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення передбачено набуття новим власником усіх обов’язків попереднього власника, як співвласника.
Увага! Зазначена норма регулює обов’язки співвласників багатоквартирного будинку, а не обов’язок щодо сплати житлово-комунальних послуг!
Цдеться про перехід обов’язків ( належне утримання будинку, технічне осблуговування, тощо) від попереднього власника до нового саме як співвласника багатоквартирного будинку, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальних послуг.
Отже, законодавством не передбачено обов’язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не передбачено договором купівлі-продажу.
Якщо новому власнику в його особовий рахунок включили борги попередніх власників або якщо з ним відмовляються укладати новий договір про надання житлово-комунальних послуг, потрібно:
- звернутись листом до відповідних підприємств, що надають житлово-комунальні послуги з проханням укласти договір про надання житлово-комунальних послуг;
- у випадку відмови – звернутися до суду з позовною заявою про зобов’язання укласти договір про надання відповідної житлово-комунальної послуги або про зобов’язання виключити з обліку по особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири.
Така позиція підкріплена також рішенням Верховного Суду. 1 вересня 2020 року Верховний Суд прийняв постанову у справі № 686/6276/19 за позовом нової власниці квартири до комунального підприємства «Управляюча муніципальна компанія» «Центральна» Хмельницької міської ради про зобов’язання виключити з обліку по її особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири за період до 03 серпня 2018 року.
У той же час, для уникнення неприємносте, при укладанні договору купівлі-продажу нерухомого майна покупець маєте право вимагати від продавця нерухомості довідку про відсутність боргів за житлово-комунальні послуги.