Вище закону: що не так зі святковими флагштоками в регіонах

20:13, 31 Серпня, 2021

Президентську ініціативу – встановити по всій країні найвищі флагштоки – “на місцях” виконували поспіхом і з порушеннями. Розповідаємо, як зводили флагшток до святкувань на прикладі Кропивницького.

На початку 2021 року Офіс Президента України, а потім і Кабмін донесли головам обладміністрацій нову ініціативу. Проєкт встановлення найбільшого державного прапора України. В кожному обласному центрі, а подекуди не тільки там, до Дня Державного прапора, 23 серпня, мали з’явитись найвищі флагштоки з найбільшими державними прапорами в регіоні. Оплачували проєкт кожен зі “своєї” кишені, тобто – з обласного чи місцевого бюджетів. 

В окремих випадках, щоб виконати президентське побажання, чиновники просто ігнорували законодавство, не турбуючись про безпеку людей, які відвідуватимуть нововідкриті об’єкти після святкового підняття прапорів. Як наслідок – в Ужгороді флагшток вже похилився, а в Херсоні взагалі впав.

У Кропивницькому зведення флагштоку стартувало без дозволів, а підрядника обрали на тендері з ознаками змови.

Встигнути до свят

Встановлення флагштоку в Кропивницькому замовляв Департамент капітального будівництва Кіровоградської ОДА. Ключовий документ – дозвіл на виконання будівельних робіт від Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) – Департамент отримав лише 25-го серпня. Тобто вже після Дня Незалежності.

Флагшток поставили без дозволу. Саме так, 23-го серпня голова Кіровоградської ОДА Марія Чорна під камери взяла участь у піднятті найбільшого державного стяга області, а лише через 2 дні підлеглим пані Чорної дали «зелене світло» на зведення флагштока до цього прапора. Простими словами: усі роботи, що проводились до цього, були незаконними. 

prap11

Фото з підняття прапора

Дозвіл Департамент капбудівництва отримав не лише невчасно, але й далеко не з першого разу. Першу невдалу спробу чиновники зробили 22 червня, а далі повторили свій «успіх» ще 30 червня, 21 липня та 10 серпня. Причини відмов були різні: невірно визначений клас наслідків, не надано дозвіл органу охорони культурної спадщини на проведення робіт, не надано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо будівель і інженерних споруд, які піддаються реставрації та інше. 

Такі проблеми – не лише з будівництвом кропивницького флагштока. Зокрема у Вінниці флагшток встановили ще 27 липня, а дозвіл на початок проведення будівельних робіт Департамент капбудівництва Вінницької міської ради отримав лише 5-го серпня. У Хмельницькому підняття прапора на новому об’єкті відбулось разом зі всією країною, 23 серпня, дозвіл ще навіть не отримали. Він наразі очікує розгляду. Аналогічна ситуація й у Чернівцях. 

В українському законодавстві є санкція за будівництво без дозволів. У цьому випадку – штраф замовнику на понад 2 млн грн (станом на 2021 рік). Однак його навряд хтось отримає.

“Хитрість у тому, що ще в березні минулого року в рамках процесу ліквідації ДАБІ інспекція припинила провадити архітектурно-будівельний контроль. Таким чином такі вольності наразі цілком безпечні для замовників і підрядників. Вони можуть будувати все що завгодно і як завгодно, тому що в принципі їх нема кому перевірити”, – констатує експерт з містобудування Георгій Могильний.

Будівельники зі зв’язками, але без техніки

Окремої уваги заслуговує і тендер з обрання підрядника для зведення кропивницького флагштока. 

У ньому перемогло ТОВ «КАРМ» Валентина Радченка. Фірма попросила за свої послуги 3,3 млн грн. З нею конкурували ще дві фірми – ТОВ «Саланг-92» і ТОВ «Будівельна група Комфорттаун». Вони запропонували виконати замовлення дорожче.

Мінімум один з двох конкурентів на цьому тендері має зв’язок із переможцем. Річ у тім, що Валентин Радченко, власник ТОВ “КАРМ”, засновував разом зі співвласницею ТОВ «Саланг-92» Іриною Сулім обслуговуючий кооператив «Дачний кооператив «Дружба2». 

“Цей факт свідчить про наявність зв’язків між учасниками процедури закупівлі та їх ймовірну змову під час тендеру”, – наголошує експерт з публічних закупівель, виконавчий директор Центру громадського моніторингу та досліджень Юрій Кузько. 

З тендерної документації випливає: власної техніки у фірми немає. Весь необхідний реманент, а це автонавантажувачі, автомобільні крани, віброзаглиблювачі, бурові установки, катки та навіть дриль, перфоратор, відбійний молоток та багато іншого, фірма орендує.

Машини та механізми підрядник обладміністрації брав у ПП «Тек Центр», а будівельну техніку – у ТОВ «Кронос-Лідер» (у цій фірмі раніше працював головним інженером нинішній керівник управління капбудівництва Кропивницької міськради).

Не має ТОВ «КАРМ» і власних приміщень. Виробничу базу винаймає у вже загаданого ПП «Тек Центр», а офіс у підприємця Олега Завгороднього. 

Засновник фірми-переможця тендеру Валентин Радченко має ще кілька цікавих зв’язків. Зокрема партнером Радченка у двох громадських організаціях (ГО “Кіровоградська обласна громадська організація “Автоветеран” та ГО “Громадський контроль Кіровоградщини”) є місцевий підприємець Олександр Кокош, який свого часу очолював первинну організацію “Партії регіонів” у тоді ще Кіровограді.

Крім того, одну з цих двох громадських організацій Радченко заснував разом з Антоном Шевченком, який нині обіймає посаду заступника директора Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради.

На питання про виявлені нами порушення, зокрема будівельні роботи без дозволу, Валентин Радченко запропонував радіти, що наразі претензії до якості виконаних робіт відсутні. “Ну от і радуйтесь, що все там слава богу,” – зазначив він і завершив розмову.

У підсумку – флагшток зведено та офіційно відкрито, чиновники та посадовці задоволені роботою та результатом. А от на дотримання законодавства, як показує ця історія, можна і очі закрити. Головне – до свят встигли.

Павло Лісниченко

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

 

Останні новини по темі
У Новоукраїнському районі помер пацієнт з COVID-19
smert
b9
Найкращі будинки у Кропивницькому отримають гроші (ФОТО)
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024