Порошок і антибіотики: що можна знайти в молочці, яку купують українці

10:56, 01 Листопада, 2021

У виборі молочних продуктів є два типи людей: одні вибирають виключно магазинну продукцію, інші ідуть на ринок, де можна придбати продукцію у бабусі. Зазвичай другий варіант обирають, бо вважають, що продукт кращий і натуральніший.

Звичайно, є багато совісних господарів, які продають якісне, але і ризик натрапити на нечесного продавця, який хоче заробити більше, великий. Адже тут немає контролю, особливо на несанкціонованих базарчиках.

Як перевіряють молоко на ринку?

Анатолій Стойка, директор Кіровоградської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, каже, вся продукція, що заходить на ринок, обов’язково має пройти через лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи, яка на даний час є державною установою і призначена для контролю за показниками якості безпечності цієї продукції.

У продавця на ринку обов’язково має бути:

  • санітарна книжка;
  • лабораторний висновок про перевірку продукції;
  • довідка ветеринарної служби про те, що тварини здорові.

Покупець має право попросити показати ці документи.

А от те, що продається за межами ринку, за парканом, вже лабораторія абсолютно не контролює – це законодавчо не передбачено.

“Молочна продукція – це продукт, який швидко псується, може вміщувати в собі патогени інфекційного характеру, наприклад, сальмонельоз. Від сальмонельозу найбільше страждають діти і люди похилого віку. Власник корови може бути носієм цього збудника, тому той, хто приходить на ринок, повинен мати санітарну книжку. Люди за межами ринку цієї книжки не мають. Також молоко може бути джерелом розповсюдження бруцельозу, туберкульозу, лептоспірозу. Це такі інфекції, які контролюються державою на рівні всіх господарств, в тому числі приватних і всі, хто привозить молоко для реалізації на ринку, надають довідки від ветеринарної служби, що тварина перевірялась на ці хвороби і не є носіями цих захворювань. Таким чином ми убезпечуємо людей від зараження. Крім того, лабораторії контролюють якість продукції: волога, кислотність, інгібуючі речовини, мікробіологічний фон, тобто ті показники які перш за все можуть бути фальсифіковані”, – каже Анатолій Стойка.

Важливо, щоб корова була здорова. Якщо молоко від корови,  яка хворіє маститом, то в молоко потрапляють стрептококи, стафілококи, вони викликають алергічні реакції, проноси, захворювання ротової порожнини, глотки, мигдалин.

Якщо молоко пахне коровою, це не ознака натуральності, а свідчення того, що дійки і вим’я погано вимили. Вважайте із запахом в молоко потрапили безліч бактерій, яких там не мало бути.

“Молоко може бути забруднене мікроорганізмами, тобто банальною кишковою паличкою чи стрептококом, коли була порушена санітарія доїння, коли господар неохайний: буває і кізяки в молоко потрапляють і вим’я добре не вимивають. Це те, що люди часом називають “молоко пахне коровою”. З одного боку ці мікроорганізми не викликають дуже серйозних захворювань, але з іншого боку вживати таке молоко теж не бажано, особливо дітям, для малюків це взагалі недопустимо”, – каже Анатолій Стойка.

Чим небезпечне молоко в пластиковій пляшці

Молоко на ринку зазвичай продають у пластикових пляшках від колишньої води чи пива. Але це небезпечно з кількох причин. По-перше, невідомо, чи хтось ту пляшку добре вимив і де взяв.

“Півбіди, якщо дійсно випили воду і туди налили молока, а коли ці пляшки до  продавця потрапляють від людей, які збирають їх на смітниках,  миють і здають, то це небезпечно,  адже молоко прекрасне середовище для розвитку мікроорганізмів особливо, при плюсовій температурі”, – каже Анатолій Стойка.

По-друге, пластикові пляшки, найчастіше, не придатні для багаторазового використання.

Пляшки з маркування «1» (PET,  PETE) можна використовувати лише один раз. Це більшість пляшок з під води, які купуємо в магазині. Далі їх треба відправляти на переробку. Якщо наливати в них щось повторно, вони виділяють токсичні речовини.

Так само небезпечними є пляшки маркуванням «3» і «7» (PVC і PC).

Для багаторазового використання підходять лише пляшки з маркуванням «2», «4», «5» і написом РР.

Як можуть підробляти молоко?

1.       Розбавляти

Перший і найбільш безпечний для споживача спосіб – молоко просто можна розбавити водою і таким чином продати більше.

Щоб перевірити чи молоко не розбавлене, досить крапнути його на ніготь. Цільне молоко триматиметься краплинкою – розбавлене розтікатиметься.

2.       Додавати щось «аби не скисло»

Для того, щоб молоко не скисало в нього можуть додавати борошно, крохмаль, соду, пральний порошок, вапно, антибіотики і навіть коров’ячу сечу.

Наявність крохмалю можна перевірити крапнувши в молоко йоду. Якщо молоко не зафарбується, а навпаки, матиме синюватий відтінок – є крохмаль.

Також борошно і молоко проявлять себе при кип’ятінні – осядуть на дні густою тягучою масою.

Щоб перевірити молоко на аміак, соду чи крейду до молока варто додати оцту. Якщо на поверхні молока з’являться бульбашки – там є добавки.

“У молочну продукцію антибіотик міг потрапити від того,  що його корову лікували, але не витримали відповідний термін після вживання ліків, але є такі люди, котрі просто свідомо добавляють антибіотик, щоб він не скисав. Наприклад, приготовлений сир може побути день-два і далі починає скисати. Щоб цього не відбувалось недобросовісні продавці додають антибіотики, розвиток мікроорганізмів припиняється, але кількість антибіотику завелика і споживаючи його у людини починаються свої хвороби. Вони, на перший погляд, ніби непомітні, але це можуть бути дисбактеріози, алергічні реакції, які часто проявляються у дітей, чия імунна система ще не цілком сформована”, – каже Анатолій Стойка.

Споживач захищений лише, коли має чек

Якщо людина хоче довести, що продукція була неякісна вона має це зробити через інспекцію Держпродспоживслужби, але це можна зробити, якщо в людини є чек, проте на наших ринках їх часто не видають.

«Куплене «у бабусі» молоко – це все на ваш страх і ризик, це ваша відповідальність за ваше здоров’я і ваших рідних. Ніякої суттєвої реакції у випадку захворювання від держави не буде. Довести те, що ви щось купили  у якоїсь бабці, практично неможливо, жодних слідів, жодних документів.

Людина має подбати про своє здоров’я, перш за все, сама підійти до продавця і попросити експертний висновок лабораторії. Якщо такого документа немає – купувати у когось іншого», – радить спеціаліст.

Пам’ятайте, якщо ви все ж берете молоко на ринку, його обов’язково треба кип’ятити. Адже навіть у добросовісних продавців, які добре доглядають за корівкою, у сирому молоці можна знайти кишкову паличку.

 

Останні новини по темі
2022 рік повинен бути стартом тепломодернізації Кропивницького – міський голова
teplo
2021 10 31 fco
«Олександрія» зіграла у Львові внічию з «Рухом»
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запровадили на Кіровоградщині у понеділок, 15 липня....

22:36, 14 Липня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом тижня, з 15 по 21 липня 2024 року....

16:59, 14 Липня, 2024

У Кропивницькому родинам полеглих воїнів з Кіровоградщини передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно. ...

15:07, 14 Липня, 2024