Тихе рейдерство: що на Кіровоградщині відбувається з державною сільгоспземлею

16:05, 16 Грудня, 2021

Щорічні бої на полях і зведення мало не блокпостів в селах Кіровоградщини для захисту від рейдерів. Десь в такому режимі область жила ще буквально кілька років тому. Сільськогосподарські підприємства і тисячі гектарів землі віджималися, переходили з рук в руки, знову віджималися – і так по колу.

 

А що зараз? Обласні чиновники і поліція звітують – рейдерства на Кіровоградщині практично немає. Їхні слова загалом підтверджує і статистика – повідомлень про віджим підприємств дійсно поменшало.

Але чи зникло рейдерство в області повністю? Можливо, просто змінилися методи? Ми помітили, що замість новин про маски-шоу і збройні захоплення бізнесу, з’явилися історії про схеми заволодіння сільгоспземлями через безоплатну приватизацію і за сприяння посадовців Держгеокадастру. Так, наприклад, Служба безпеки України у квітні повідомляла, що у 22 територіальних підрозділах Держгеокадастру діяла оборудка, в рамках якої чиновники вивели через електронні реєстри понад 700 тисяч гектарів державних земель. Ще 5 тис. гектарів за інформацією СБУ, вивели на агрохолдинг за сприяння посадовців тієї ж держструктури.

Аби дослідити цей процес детальніше, “Bihus.Info” проаналізували ряд кейсів, обравши для ілюстрації два найбільш показові.

“МРІЯ” ПРО ЗЕМЛЮ

Бобринецька територіальна громада знаходиться 50 кілометрах від Кропивницького. На її території чимало сільськогосподарських угідь та фермерських господарств. Одне з таких – СФГ “Мрія”. Підприємство працює понад 19 років, займається вирощуванням зернових. Керівник господарства Роман Жовтенко каже, що орендував майже сотню гектарів землі. Орендна платня до місцевого бюджету складала від 8 тисяч гривень за гектар.

Минулого року термін дії договору закінчився і чоловік хотів скористатись переважним правом орендаря на його переукладення. Але не встиг, бо, за його словами, землю роздали у власність цілому ряду громадян у рамках безоплатної приватизації.

foto1 1

До обласного управління Держгеокадастру подали клопотання на виділення тут 44 ділянок по 2 га. Процес приватизації чималої ділянки був настільки організованим і оперативним, що зацікавив правоохоронців. 18 березня поліція області взялася за кримінальне провадження. І, судячи з ухвал по справі, зробила це недаремно. В матеріалах йдеться про те, що, за версією слідства, шахраї змовилися з приватним нотаріусом з Житомира, підробили довіреність і взялися оформлювати права власності на згадані вище 44 ділянки. Оформивши – одразу їх перепродали зацікавленій особі, яка її передарувала своїй же дочці – щоб якось приховати шахрайські дії.

Наскільки я пам’ятаю, слідчі допитували тих людей, які отримували по 2 гектари, вони не знали про ту землю нічого”, – сказав нам телефоном колишній орендар вказаного земельного масиву Роман Жовтенко.

За інформацією з державної кадастрової карти, нині власницею ділянок значиться Оксана Василівна Савченко, а інженером-землевпорядником, який виконував технічну документацію по вказаним ділянкам, була Інна Олександрівна Бойченко з приватного підприємства “Альфа-Земпроект”. Ми знову повернемося до цього підприємства трохи згодом.

Провадження забуксувало і його швидко закрили, бо в результаті все звелося до наступного – Держгеокадастр, як розпорядник землі, не вважає, що відбулось правопорушення та протиправне вибуття земельних ділянок. Мовляв, проекти землеустрою виготовлено на підставі звернень громадян та рішення територіального органу Держгеокадастру, а отже відповідають вимогам чинного законодавства.

Постраждале фермерське господарство оскаржило це і у суді доводило, що рішення про закриття кримінального провадження необґрунтоване та незаконне, оскільки слідчим проведено досудове розслідування не в повному обсязі: не опрацьовано покази свідків, від імені яких нібито оформлювали довіреності на отримання землі, не проводилися експертизи для встановлення факту підробки підписів, не реалізовано ухвали слідчих суддів про тимчасовий доступ до документів.
Суд цю скаргу задовольнив. У прокуратурі Кіровоградської області повідомили, що у справі триває досудове розслідування, підозри поки не оголошувалися.

ЗНАЙОМІ ОБЛИЧЧЯ

Схема, схоже, “зайшла”. Бо в тому ж колишньому Бобринецькому районі, за схожим прикладом “роздерибанили” ще 43 гектари сільськогосподарської землі.

foto2 1

Ділянку такої площі обласне управління Держгеокадастру збиралося виставляти на земельні торги, але до торгів вона “не дожила”. Землю просто безоплатно роздали ряду громадян, “порізавши” її на шматки по 2 гектари.

Нам вдалося отримати копії звернень до Держгеокадастру двох десятків людей, які у березні минулого року захотіли оформити собі для господарства ці наділи. Виявляється, що всі вони в один день підписали довіреності на Валерія Петровича Григораша та Олексія Олександровича Бойченка. І вже ці двоє від імені “заявників” і отримали право оформлювати ділянки та здійснювати їхній продаж.

foto3 1

Далі саме “довірені особи” передали до управління Держгеокадастру заяви і вже готові схеми розташування бажаних ділянок – одна за одною у вказаному земельному масиві.

foto4 1

В управлінні Держгеокадастру на наш запит повідомили, що минулоріч до них справді надійшло 22 заяви громадян на отримання ділянок і вже за місяць після цього земельні чиновники заяви погодили і землю роздали. Ну і відбувалося все це, звісно ж, у відповідності до чинного законодавства.

Заявники, які так організовано подавали клопотання про отримання землі, схоже, господарювати на ній не збиралися. Нині на кадастровій карті видно, що земельний масив вже переформатований та об’єднаний у більші ділянки. З інформації, яку ми бачимо у кадастровій карті, можна зробити висновок, що ті два десятки людей, які землю отримали, вже переписали її на інших осіб. Так, серед власників вже більших масивів ми знайшли Надію Білоус і Василя Бондаренка.

За даними Держреєстру, на Надії Білоус не числиться жодного сільськогосподарського підприємства, чи, навіть ФОПа. В Реєстрі нерухомості згадується наявність квартири у Бобринці, а на сайті Бобринецької громади особа з такими ж ПІБ вказана вчителькою математики.

Василь Бондаренко, за інформацією з аналітичної системи Youcontrol, раніше очолював відділ земельних ресурсів у Бобринецькому районі, керував управлінням земельних ресурсів у Кіровограді. У жовтні цього року Василь Бондаренко подав декларацію кандидата на посаду директора кропивницької філії держпідприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”.

Ми спробували зателефонувати до кількох заявників та розпитати про їхні наділи. Валентина Сніцар, прізвище та ініціали якої збігаються із зазначеними у довіреності заявниці, сказала, що справді підписувала колективне звернення про отримання землі.

Якісь були колективні звернення про отримання землі, тільки я так нічого й не зрозуміла. Здається, так нічого й не виділили”, – каже жінка, – “Десь носили ці бумажки до якогось адвоката чи юриста. Я вже й не пам’ятаю, це було роки два тому. То ми ніякої відповіді не отримали. Нас було декілька осіб. Це був якийсь чоловік, представник адвоката, сказав, що самі ви не зможете отримати. Зібрав деякі документи і на цьому все”.

Взагалі нічого не знає про заяви, оформлені довіреності та землю Михайло Тарубаров, прізвище та ініціали якого збігаються із даними заявника, зазначеного в довіреності. Телефоном чоловік сказав, що вперше про це чує.

Водночас на наш запит до управління Держгеокадастру у Кіровоградської області повідомили, що особи з такими ПІБ отримали по 2 га у вказаному земельному масиві.

foto5 1

Земельну документацію, судячи з Кадастрової карти готувала вже згадана Інна Бойченко з ПП “Альфа-Земпроект”. Виходить, що в обох випадках прослідковуються не лише ідентичні методи отримання землі, але й фігурує одна й та ж фірма.

Що це за підприємство? За даними аналітичної системи Youcontrol, фірма зареєстрована в обласному центрі ще у 2005 року. Займається діяльністю у сфері інжинірингу, геології та геодезії і наданням послуг технічного консультування в цих сферах. На її рахунку – поодинокі бюджетні підряди з розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Офіс фірми знаходиться через дорогу від Кропивницької міськради, в самому центрі міста.

foto6 1 scaled

Засновником “Альфа-Земпроекту” вказаний Олексій Олександрович Бойченко. Цікаво, що на людину саме з таким іменем і “оформлювали” довіреності заявники. Ми вирішили розпитати Бойченка про цю ситуацію, але телефоном чоловік попросив сформулювати питання письмово. Текстове запитання у месенджері Бойченко прочитав, але відповіді ми так і не отримали.

Директором “Альфа-Земпроекту” є дружина Олексія Бойченка Людмила. Наші колеги з “Економічної правди” вже згадували її в своїй публікації про схожі земельні схеми. В матеріалі колег описано ідентичні процеси, а також розкрито ще кілька цікавих деталей. Перша – на 21-річну доньку пані Людмили нібито і оформлювали ділянки, які роздавали в рамках безоплатної приватизації заявникам.

Друга – Людмилу Бойченко називають племінницею відомого в області агропідприємця Федора Згривця. Він значиться співзасновником чи керівником кількох десятків агрофірм, що мають величезний земельний банк. Партнером родини Згривця є відомий латифундист Сергій Тарасов. Цікаво також, що його син став нардепом від “Слуги народу”, а сам бізнесмен підтримував виборчу кампанію “зелених”. Після місцевих виборів головою Кіровоградської облради навіть став працівник служби безпеки його агрохолдингу.

Що ж, варто повторити тезу місцевих чиновників і поліції про відсутність рейдерства в області. Повторити – і погодитися. Рейдерства на Кіровоградщині справді майже немає. Є просто легалізоване державою виведення землі, з використанням даних людей і їхніх підписів. Звісно, якщо землю захоче отримати звичайний громадянин, то найімовірніше зіштовхнеться з пекельною бюрократією і відмовами. Але якщо в тебе впливове оточення, то процес легко можна поставити на потік.

Анастасія Зубова

 

Останні новини по темі
Рецензії про книгу «Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я»
ozerna mockup2 1
vagitna
77 вагітних зробили щеплення від COVID-19
Читайте також

Внаслідок ворожого мінометного обстрілу на Донеччині загинув солдат з Вільшанської громади Олександр Телешко....

18:48, 22 Червня, 2024

Кропивницький апеляційний суд виніс новий вирок водієві, який на пішохідному переході збив двох пішоходів. Внаслідок один з постраждалих загинув. Суд першої інстанції присудив в...

15:25, 22 Червня, 2024

У суботу, 22 червня, у квартирі по вулиці Великій Перспективній сталася пожежа — інформації про загиблих не надходило....

13:54, 22 Червня, 2024