Спортивний літопис Кіровоградщини-2021 (ФОТО)

13:29, 09 Січня, 2022

«Гречка» склала спортивний літопис подій 2021 року в олімпійських паралімпійських і дефлімпійських видах спорту, що були тісно пов’язані зі спортивним життям Кропивницького та Кіровоградщини.

Спортивний оглядач нашого інформаційного порталу Євген Савранський традиційно підводить підсумок року, в якому аналізує яким він був для спортсменів нашої області.

Своєю участю на світових, європейських змаганнях, перемогами та поразками спортсмени області змушували говорити про себе протягом усього 2021-го року.

Пандемія коронавірусу докорінно змінила все життя на планеті Земля і зараз ми лише адаптовуємося до її умов. Достатньо сказати, що через карантинні обмеження були перенесені Олімпійські, Паралімпійські ігри у Токіо, чемпіонат Європи з футболу, путівку на який виборола збірна України з двома вихованцями кропивницького футболу в складі – Андрієм Пятовим і Євгеном Коноплянкою. Вболівальникам вони принесли радість від перемог і сум на додачу з розчаруванням від невиправданих очікувань.
За відсутності переважної більшості значимих змагань, із коронавірусними обмеженнями відбувалося достатньо спортивних подій у житті Кропивницького, Кіровоградської області та України.

Найвагоміше досягнення – визнання та прорив боксерського таланту Бозорбоя Матякубова. Ще минулого року він різко увірвався до боксерської еліти у першій напівсередній вазі. Згодом у складі збірної України став бронзовим призером молодіжного чемпіонату Європи. На початку 2021 року талановитий спортсмен у вазі до 64 кг виборов срібну медаль молодіжного чемпіонату світу в польському місті Кельце.
А найбільш історично-важливу нагороду здобув 17-річний вихованець кропивницької ОСДЮСШОР №2 у місті Будва (Чорногорія). У ваговій категорії до 67 кг у жовтні підопічний тренера Вадима Саласенка став чемпіоном Європи серед молоді. «Золото» європейських змагань Бозорбой Матякубов завоював вперше в історії боксу Кіровоградщини та виконав норматив майстра спорту України міжнародного класу. Перемога допомогла боксерській збірній у загальному заліку посісти друге місце. У підсумку українська команда завоювала 14 медалей – 3 золотих, 4 срібних і 7 бронзових.

З 2017-го року Міністерством молоді та спорту було скасовано консолідований залік, який давав право спортсменам представляти кілька областей. Тому Кіровоградщина лишилася жодного нашого спортсмена у Токіо. Натомість учасниками Олімпійських ігор 2016 р. у Ріо-де-Жанейро були нинішні представники Києва – легкоатлетки Тетяна Мельник із Олександрівки, Яна Качур із Гайворона та столичний дзюдоїст Кеджау Ньябалі.
2016 року повторити результат жіночої української естафетної четвірки, у складі якої Тетяна Мельник посіла п’яте місце, не вдалося.
Далося взнаки тривале постопераційне відновлення. У Токіо вона невдало виступила в кваліфікації в бігу на 400 метрів.

Вихованка Гайворонської ДЮСШ Яна Качур готувалася на Олімпіаді до естафети 4 по 400 метрів, але на старт так і не вийшла. Тренери збірної країни вирішили, заявити партнерок і суперниць, які на момент виступу були готовими краще.
Що стосується результатів збірної України, спортсмени виступили з меншими очікуваннями, адже її 44 місце в загальнокомандному медальному заліку на Літніх Олімпійських іграх в Токіо-2020, виявилося найгіршим за всю історію участі в Олімпіадах.

На цьогорічній Олімпіаді українські спортсмени завоювали 19 медалей: 1 золота, 6 срібних і 12 бронзових. Всього на Іграх Україну представляли 157 спортсменів у 29 видах спорту. Українці завоювали найменше золотих медалей в історії виступів країни на Літніх Олімпіадах. До цього найгіршими за кількістю виграних медалей були Олімпіади в Сіднеї-2000 – 3 золота і 23 нагороди, а також минула Олімпіада в Ріо, де було 2 золота і всього 11 нагород.

Другими за значимістю спортивним досягненням стали успіхи вільшанських веслувальників. У селищі міського типу Вільшанка на річці Синюха, майже 10 років передає свій багатий спортивний досвід талановитий веслувальник-каноїст, учасник трьох Олімпійських ігор (Афіни 2004 р., Пекін 2008 р. Лондон 2012 р.), чемпіон Європи, семиразовий призер чемпіонатів світу з веслування на каное Максим Прокопенко. Після завершення спортивної кар’єри він повернувся на малу батьківщину і віддає данину пам’яті своєму першому тренеру Сергію Крайтору, продовжує фанатично готувати молодих талантів. У 2021 році його підопічна Тетяна Смиловенко стала дворазовою призеркою чемпіонату світу серед юніорів і молоді в португальському містечку Монтемор-у-Велью.
У каное двійці на дистанції 500 метрів Тетяна завоювала срібну медаль зі своєю напарницею по каное Ксенією Романчук. Можемо сподіватися, що за кілька років за певних умов тренер, його керівництво громади, спортивне керівництво області зможуть вивести цю талановиту перспективну спортсменку на олімпійський рівень.
Віце-чемпіонками світу стала Тетяна Смиловенко в складі збірної України в каное четвірці на дистанції 500 метрів разом із Ксенією Романчук, Іриною Федорів і Христиною Осипчук.
Вільшанському спортсмену Ігорю Новаку із напарником Тарасом Кузиком дещиці не вистачило для здобуття медалі світової першості на дистанції 1000 м. В каное двійці вони посіли серед веслувальної еліти четверте місце.
Раніше вихованка Вільшанської ДЮСШ Тетяна Смиловенко привернула увагу до себе на міжнародній арені, здобувши дебютну бронзову медаль на чемпіонаті Європи з веслування у польському місті Познань. Підопічна Максима Прокопенка піднялася в каное двійці на 500 метрів та принесла для збірної України.
Ігор Новак із Олександром Комягіним в каное двійці на дистанції 1000 м посіли шосте місце та сьоме на дистанції 500 метрів.

Заслуговує уваги в спортивному літописі кропивницька важкоатлетка Дар’я Шестель, яка здобула срібні медалі на чемпіонаті Європи серед юнаків і дівчат до 17 років у польському місті Цеханув. Вона стала віце-чемпіонкою у поштовху та за сумою двоборства.
Підопічна ЗТУ Вячеслава Жукова намагалася розвинути свій успіх на чемпіонаті світу з важкої атлетики серед дівчат до 17 років в Об’єднаних Арабських Еміратах, однак там Дар’я у ваговій категорії до 64 кг посіла сьоме місце.

Кілька останніх років приносить спортивну славу нашому місту та області скелелаз Ярослав Ткач. Він живе та тренується у м. Кременчук (Полтавська обл.), та представляє Кропивницький і Кіровоградську область, підвищуючи свою майстерність у тренера Миколи Побережця. Ткач став срібним призером третього етапу Кубка Європи зі скелелазіння у французькому місті Лавал.

З підвищеним очікуванням розраховували на високі результати в 2021 році від титулованого стрибуна у висоту, призера юнацького та юніорського чемпіонатів Європи з легкої атлетики, призера Юнацьких літніх Олімпійських ігор 2018 р. Олега Дорощука. 2021-го він не вийшов на фізичний і психологічний пік, тому нагород на міжнародній арені Дорощук не посів. Початок року в підопічного Геннадія Здітовецького зі СДЮСШОР №2 був успішним. На чемпіонаті України з легкої атлетики в приміщенні кропивничанин в лютому встановив особистий рекорд (2.28 м), виконав норматив для участі в чемпіонаті Європи (у польському м. Торун) в приміщенні і посів на чемпіонаті країни друге місце. Переможцю змагань Андрію Проценку він поступився лише за спробами. На чемпіонаті Європи у м. Торун Олег Дорощук перегорів і не потрапив до фіналу. Наш легкоатлет підкорив висоту 2,16 м, а ось планку на 2,21 м тричі збив і посів дев’яте місце.
З другої спроби підкорити європейський п’єдестал Дорощуку також не вдалося. На молодіжному чемпіонаті Європи з легкої атлетики серед спортсменів до 23 років у Таллінні він посів п’яте місце, стрибнувши на 2.14 м.

Серед кропивничан другий результат за значимістю в олімпійському виді спорту показав стрілець Роман Копійка. Вихованець ЗТУ Ілгама Ібрагімова став срібним призером чемпіонату Європи з кульової стрільби серед юніорів у хорватському місті Осієк. Вихованець обласної школи вищої спортивної майстерності (на фото ліворуч) здобув нагороду у складі юніорської збірної України в командних змаганнях. За підсумками стрільби у вправі ПП-3(пневматичний пістолет, стоячи, відстань 10 метрів) українці поступилися.
Продовжують примножувати спортивну славу кропивницькі спортсмени-паралімпійці та дефлімпійці, які в році, що минув, вибороли кілька медалей.
Призеркою чемпіонату Європи з плавання серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату, порушенням зору, розумового та фізичного розвитку стала Ольга Свідерська в португальській Мадейрі. Підопічна Олени Кузніцової з КДЮСШ №1 виборола «срібло» з дистанції 50 метрів на спині.

18 медалей (13 срібних та 5 бронзових медалей) завоювали три кропивницькі плавці на чемпіонаті світу з плавання серед спортсменів з порушеннями слуху в польському місті Глівіце. До збірної України увійшли 23 плавців. Кропивницький на змаганнях представляли троє спортсменів: Ірина Терещенко, Дар’я Тарасенко і Владислав Гриценко.

Swimming

Тим часом дві кропивничанки здобули призові місця на чемпіонаті Європи з легкої атлетики серед людей з інвалідністю за паралімпійською програмою у французькому місті Нант. Вихованки регіонального центру «Інваспорт» тренера ЗТУ Олега Соколовського Вікторія Шпачинська та Анастасія Мисник посіли друге та третє місця в штовханні ядра та отримали ліцензії для участі в Паралімпійських іграх у Токіо.

Вони вже мали досвід виступів у головних Іграх чотириріччя крім Вікторії Шпачинської, яка для неї була дебютною. Єдину медаль Паралімпійських ігор завоювала наша землячка Анастасія Мисник. Дворазова срібна призерка Ігор стала у Токіо володаркою третього «срібла». У класі нозології F20 наша землячка штовхнула ядро на 14.16 м.
Найтитулованіша плавчиня, п’ятиразова призерка Ольга Свідерська летіла на свої треті Паралімпійські ігри (Лондон-2012, Ріо-де-Жанейро-2016). Пік її спортивної форми лишився в минулому. У Токіо Ольга виступала на трьох дистанціях, а найкращий результат – сьоме місце 50 метрів на спині. Припускаю, що паралімпійські плавальні доріжки будуть останніми для 32-річної спортсменки.

                                                    Про них говорили в Україні
Кропивницький рефері Віктор Фесечко обслуговуватиме мегафайт у суперважкій ваговій категорії Усика та Джошуа – новина, яку бачили та читали майже всі любителі боксу. Нагадаю, в Кропивницькому Віктор робив перші кроки у ринзі, розпочинав спортивну кар’єру місцевий титулований боксер, чемпіон світу серед професіоналів, а нині – суддя міжнародної категорії. Зараз він живе в рідному місті та передає свої знання та досвід юним вихованцям.
Минулого року сенсаційна перемога українця наробила багато галасу, а сам бій став подією року в світовому боксі за версією авторитетного журналу The Ring. За одноголосним рішенням суддів чемпіон світу Олександр Усик завоював пояси у суперважкій вазі за версіями WBA/WBO/IBF. Ентоні Джошуа не захистив титули, тож усі вони повернулися до України, звідки їх британець нокаутувавши Володимира Кличка, відібрав.
А ще ми пишалися та підтримували кропивничанина, військового спецпризначенця Олександра Тітенка, який до Дня захисника України 14 жовтня встановив національний рекорд з бьорпі та кинув виклик світовому рекордсмену з Бразилії.
Він виконав цю вправу 870 повторень за 60 хвилин витративши більше 4 кг ваги.

Суддівська колегія ФІФА оприлюднила список арбітрів, які були затверджені Суддівським комітетом ФІФА для роботи на офіційних поєдинках у 2021 році. Кропивницькі судді протягом минулого року взяли участь у кількох таких матчах. Андрія Скрипку було призначено лінійним арбітром на матч другого туру групового етапу Ліги Європи, в якому зустрічалися австрійський «Штурм» і нідерландський ПСВ. Асистент арбітра Віктор Копієвський працював четвертим арбітром на поєдинку відбірного турніру Євро-2021 (U-21) у групі 5 Болгарія — Польща.

За кілька днів до нового 2022 року, сталася ще одна важлива подія – після чотирьох років реконструкції у Кропивницькому відкрили обласну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивну школу олімпійського резерву №2 (ОСДЮСШОР №2), що знаходиться у Дендропарку. Участь в урочистому відкритті взяв Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт, керівництво області та міста. Відкриття сучасної спортивної бази безперечно покращить тренувальні умови дітям відділень боксу, легкої атлетики, бейсболу і софтболу, яких у школі понад 600. За кілька років, а можливо, і десятків років ми бачитимемо спортивні успіхи кропивничан національних і міжнародних змагань саме завдяки новій сучасному спортивному об’єкту.
Споруда буде здатна приймати змагання всеукраїнського рівня та навчально-тренувальні збори в зимовий період провідних легкоатлетів України.
Даний напрямок не являє собою видом спорту, однак шалені емоції, азарт, юнацька шкільна енергетика зацікавлюють і закохують все більшу кількість учнів з усієї України.
Упродовж березня-травня по всій країні проводились регіональні відбіркові етапи Cool Games, у яких взяло участь 100 тисяч учнів та учениць з 8000 закладів середньої освіти. Всеукраїнський фінал Cool Games традиційно зібрав переможців відбіркових етапів із 24-х регіонів України та міста Києва.
І саме в цій боротьбі команда НВО ЗОШ №17 з міста Кропивницький, яку готував учитель фізичної культури Олег Білобабченко, здобула історичну перемогу в старшому віковому дивізіоні (14-16 років) всеукраїнського інноваційного проєкту.
Ігри Cool Games вже три роки крокують усією Україною і вже стали трендовими. Cool Games – це унікальний український проєкт, започаткований у 2018 році. За його основу взято кропивницькі загальноміські шкільні змагання «Спортивне місто – здорова нація», ініціатором якої був Олександр Горбунов, які проводилися в нашому обласному центрі три сезони – навесні та восени 2018-го та навесні 2019 року. Нагадаю, саме учні НВО №17 тричі їх вигравали.
Ще раніше – минулого року учні вчителя Олега Білобабченка посіли друге місце Всеукраїнського фіналу Cool Games. Згодом Кропивницькі школярі з НВО №17 стали другими на міжнародних учнівських змаганнях Cool Games. Під прапором міжнародної федерації учнівського спорту ISF World Cool Games у Києві зібралися 56 учасників з семи країн світу.

                                                      КОМАНДНІ ВИДИ СПОРТУ
Сезон 2021 року у Вищій лізі для софтбольної команди «ОСДЮШОР-ОШВСМ» був більш успішним ніж у 2020-му. В минулому році жінки виграли чемпіонат і кубок України, а сім спортсменок грали в складі збірної команди України на чемпіонаті Європи серед дорослих в якому посіли 12 місце. В чемпіонаті у кропивничанок є явний лідер – луганська «Ніка», з якою вони завжди конкурують. Це вже четвертий комплект золотих медалей в історії софтбольної команди нашого міста. Чудовий результат дівчат, враховуючи, що між першим та другим «золотом» минуло три роки (від 2004 до 2008), між другим та третім – 11 років (від 2008 до 2020 року), а між третім та четвертим «золотом» – менше року.
На високому рівні відіграли в національному чемпіонаті та кубку минулий сезон у Вищій лізі наші бейсболісти. Команда «Біотехком-КНТУ» здобула 24 кубок і стала 26-разовим чемпіоном України. Вони багато років домінують в українському бейсболі. Достатньо сказати, що кропивничани в чемпіонаті не програли за сезон жодного матчу своїм суперникам.
Баскетбольний клуб «Золотий вік» завоював бронзові медалі чемпіонату України серед команд Першої ліги сезону 2020-2021 років.
Доля нагород чемпіонату вирішилася в одній грі у Кропивницькому. Матч-відповідь у Сарнах не відбулася через неготовність адміністрації БК «Маяк» прийняти на своєму майданчику кропивничан.
У сезоні 2021\2022 чемпіонату України в Першій лізі наш клуб змінив назву – БК «Кропивницький». Зараз команда успішно виступає на груповому етапі. За територіальним принципом Групу Запорожжя очолюють кропивничани – 12 перемог без поразок.

«Олександрія» провалила чемпіонат сезону 2020\2021 у Прем’єр-Лізі, ставши дев’ятою. За часів участі містян в чемпіонаті серед футбольної еліти важко згадати, коли підопічні екс-керманича Володимира Шарана так невдало виступали в УПЛ. Було зрозуміло, що клуб переживає застій, потребує свіжої крові, оновлення. Відтак «Олександрія» оголосила про завершення співпраці з тренерським штабом Володимира Шарана. Команду залишили чотири помічники тренера, лікар, масажист, відеоаналітик, старший адміністратор та спортивний директор команди. Також у відставку пішли помічник тренера молодіжного складу та адміністратор команди U-21. Команду очолив гравець-практик із багатим тренерським стажем Юрій Гура. Скептики не очікували, що команда, в якій відбулися кардинальні зміни, була сформована менше ніж за два місяці, за результатами зіграних 18-ти турів Української Прем’єр-Ліги, пішла на зимові канікули, посідаючи шосту сходинку в турнірній таблиці. Зараз керівництво клубу ставить задачу головному тренеру – піднятися вище в турнірній таблиці, поборотися за 4-5 місце.
У Кубку України «Олександрія» була близькою за крок до фіналу, однак її зупинила «Зоря». У півфінальному матчі у серії післяматчевих пенальті програла «Зорі» та припинила участь у турнірі.
За два тури до завершення чемпіонату cезону 2020/2021 «Інгульцю» загрожував виліт у Першу лігу, однак вольова перемога спочатку над «Олімпіком», а в передостанньому турі над «Львовом» забезпечили команді Сергія Лавриненка збереження прописки в Українській Прем’єр-Лізі. За підсумками чемпіонату минулого сезону петрівчани посіли 12 місце.
Підсилення команди не виправдалося. Першу частину чемпіонату сезону 2021/2022 рр. «Інгулець» дуже важко здобував очки. Достатньо сказати, що петрівчани перервали рекорд безвиграшної серії, яка складала 11 ігор. З передостаннього місця в турнірній таблиці завдяки звитязі над «Десною» «Інгулець» піднявся на 13-е місце в чемпіонаті УПЛ перед зимовим міжсезонням.

Своє скромне місце в українському аматорському футболі кілька останніх років займає кропивницька «Зірка», яка постійно відчуває брак фінансування. Золотий час чемпіона Першої ліги (2016 р.), учасника двох сезонів Прем’єр-Ліги (2016-2018 рр.) лишився в минулому…..
Третій сезон команда, за яку виступають юні 17-20-річні вихованці місцевої академії, грають в аматорському чемпіонаті України. Нині гравці «Зірки» у чемпіонаті України серед аматорських команд сезону 2021-2022, набираються досвіду та практики: грають на груповому етапі і посідають у Групі 3 друге місце серед дев’яти команд-учасниць.

«Спортивна мапа Кропивницького» – пілотний проект з картування міста за спортивною тематикою, родзинка нашого міста, перед презентацією якої в Україні аналогів не було. Свого часу її представили в грудні 2017 року. Цим важливим для міста картувальним проєктом за чотири роки скористалося майже 77 тисяч відвідувачів.

SporMapping

Приємно, що наш досвід переймають інші регіони. Картувальним проєктом зацікавилися на Галичині. Взявши його за зразок, в Івано-Франківську на початку 2021 року створили Спортивну карту Прикарпаття. У місті Дніпро також її запустили та діє якісний спортивний картувальний онлайн проєкт. Приємно, що на кропивницьку карту звернули увагу через три роки.

Новий 2022-й лише розпочався. Він принесе нам нові причини для заповнення сторінок спортивного літопису області нинішнього року. Слідкуйте на порталі «Гречка», читайте, будьте поінформованими за всіма подіями та успіхами наших спортсменів. Якщо ж не встигнете – наш спортивний оглядач слідкуватиме за спортивними подіями та на початку 2023-го року обов’язково прочитайте на «Гречці» статтю «Спортивний літопис Кіровоградщини-2022».

Євген Савранський

Спортивні літописи від “Гречки” попередніх років:

Спортивний літопис Кіровоградщини-2020

Спортивний літопис Кіровоградщини-2019

Спортивний літопис Кіровоградщини-2018

Спортивний літопис Кіровоградщини-2017

Спортивний літопис Кіровоградщини-2016

Спортивний літопис Кіровоградщини-2015

Спортивний літопис Кіровоградщини-2014

Спортивний літопис Кіровоградщини-2013

Спортивний літопис Кіровоградщини-2017
Останні новини по темі
Читайте також

У Кам’янці (колишня Новгородка – авт.) суд закрив справу землевпорядника селищної ради, якого звинувачували у службовій недбалості. В обвинуваченні збитки через цю недбалість оц...

14:38, 23 Березня, 2025

У пʼятницю, 28 березня, у Кропивницькому відбудеться зустріч з психологинею. Під час зустрічі вона розповість, як коректно спілкуватися з військовими, які повернулися з «гарячих...

13:43, 23 Березня, 2025

Слухач автошколи для людей з інвалідністю у Кропивницькому Віктор Гребенюк успішно склав практичний іспит і отримав своє перше посвідчення водія....

13:00, 23 Березня, 2025