Пацієнти Кіровоградського онкоцентру можуть стати учасниками клінічних досліджень: що це?

10:50, 01 Лютого, 2022

 У Кіровоградському онкоцентрі проводять клінічні дослідження. Це означає, що пацієнти окремих напрямків за власним бажанням можуть стати учасниками безкоштовного лікування препаратами, які проходять дослідження.

 

Умовне фото

Що таке клінічні дослідження?

Клінічні дослідження – це вивчення лікарських засобів, визначення їхньої ефективності, отримання інформації щодо побічних дій та ускладнень шляхом проведення лікування спеціально відібраних груп пацієнтів з урахуванням діагнозу, проведеного раніше лікування тощо. Вони проводяться в спеціально відібраних центрах (лікарні, інститути тощо), які мають достатню матеріально-технічну базу, відповідних спеціалістів.

«Часто доводиться чути від безвідповідальних політиків або не дуже грамотних медпрацівників, що клінічні дослідження – це «незрозумілі експерименти». Навпаки, кожне дослідження проводиться згідно чіткого алгоритму – так званого протоколу клінічного дослідження, який розробляється і переглядається цілою групою експертів (в т.ч. лікарів, науковців, спеціалістів з етики).

Ті самі політики стверджують, що над українцями проводять експерименти тому, що вони бідні. Хочу зауважити, що в заможних та цивілізованих країнах проводиться більше клінічних досліджень та більше пацієнтів долучається до цієї роботи», – розповів лікар-онколог Кіровоградського онкологічного центру Андрій Гардашніков.

Якщо лікар пропонує пацієнту альтернативні методи лікування та розповідає про можливість взяти участь в клінічних дослідженнях – це означає лише одне: спеціаліст сучасний, грамотний, знає етику спілкування, поважає свого пацієнта та його права, гарантовані Законом, вважають в онкоцентрі.

Сьогодні фахівець повинен спілкуватися з пацієнтом, розповідати повну інформацію про діагноз та можливе лікування, інформувати про ускладнення та ризики. Спеціаліст має отримати згоду – це є вимогою чинного законодавства до лікаря при проведенні будь-якого лікування в звичайній практиці.

Що має знати пацієнт перед участю в дослідженні?

Лікар-дослідник зобов’язаний видати учаснику кліндосліджень документ, в якому детально описується суть клінічного дослідження. Пацієнту потрібно дати час на ознайомлення з таким документом. Якщо людині щось не зрозуміло, лікар-дослідник зобов’язаний відповісти на усі питання. І тільки тоді, за сумісної згоди, обидві сторони підписують документ в двох примірниках, один з яких отримує пацієнт.

Права пацієнта, який бере участь в клінічному дослідженні, дуже ретельно оберігаються та контролюються. Починаючи від етичних комісій, які створюються при кожному лікувальному закладі, де проводяться клінічні дослідження, продовжуючи контролюючими органами в Україні (насамперед Державний Експертний Центр Міністерства охорони здоров’я України) та в світі.

Обов’язки лікарів-дослідників щодо дотримання прав пацієнтів, щодо етичних норм, щодо достовірності даних – є в світових правилах (наприклад, GCP – Good Clinical Practice), вони ж імплементуються в законодавство кожної країни шляхом внутрішніх наказів відповідного міністерства. В Україні є Накази Міністерства охорони здоров’я, які регламентують порядок проведення клінічних досліджень в нашій країні.

Які саме клінічні дослідження проводять в онкоцентрі?

Перелік клінічних досліджень, які проводяться на базі КНП «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради», не є постійним. Актуальні дані постійно оновлюються на сайті онкоценту , у розділі «Клінічні дослідження».

На сьогоднішній день, до участі в клінічних дослідженнях запрошуються пацієнти з такими хворобами:

  • рак молочної (грудної) залози,
  • рак органів голови та шиї,
  • солідні злоякісні пухлини (окрім лімфом).

«Важливо: інформація постійно змінюється. Для уточнень деталей звертайтеся до вищевказаних джерел.
В клінічних дослідженнях, які проводяться на базі Кіровоградського онкологічного центру беруть участь не лише жителі України, а й пацієнти з Європи (у випадку, коли в країні проживання дослідження їхньої клінічної ситуації не проводиться)», – розповідає лікар.

Усі бажаючі взяти участь в кліндослідженні повинні надати медичну документацію із детальним діагнозом. Якщо лікування проводилося раніше – з детальною інформацію про проведене лікування та результат, а також дані досліджень, які проведені на цей час пацієнту.

Далі – все, як при звичайному лікуванні: відбувається консультація фахівця, який визначає, чи є показання та протипоказання до лікування, що проводиться в рамках клінічного дослідження.

Якщо пацієнту може бути запропонована участь в такому дослідженні, він отримує інформовану згоду та вирішує, чи погоджуватися на запропоноване дослідження.

Усі необхідна інформація є на сторінці онкологічного центру в мережі Facebook – https://www.facebook.com/ClinicalTrials.Kr

Також можна звернутися в Інформаційно-координаційний центр клінічних досліджень за телефонами: +380994490975; +380673577151;
Email: koordinator.kl.tr@gmail.com .

 

Останні новини по темі
Обвинуваченому в хабарництві посадовцю з Кіровоградщини загрожує до 10 років тюрми
habar copy
Рік на Новому: звіт старости
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 10 до 15 червня відзнаки вручили їхнім родинам....

16:54, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кропивницькому відбувся конфлікт між керівницею Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості (ЦДБХТТ) та  мамою 8-річ...

16:23, 15 Червня, 2024

Російські спецслужби для дестабілізації ситуації в Україні заохочують підлітків за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Кількох юнаків, яких завербувала росія, затри...

15:44, 15 Червня, 2024