Спокійно і впевнено: що можна зробити для себе і України зараз?(ДОПОВНЕНО)
Після тривожної ночі, пов’язаної із заявами країни-агресора Росії, «Гречка» зібрала поради, що може зараз зробити кожен і кожна з нас для посилення країни та власного заспокоєння.
Без паніки і страху
Українські правоохоронці і рятувальники закликають не панікувати через заяви з боку Росії і заспокоюють, що перейшли на посилений режим задля безпеки населення. Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський закликав громадян виконувати свою щоденну роботу, аби функціонували школи, лікарні, дитячі садки, підприємства.
До того ж закликали і відомі українці. Наприклад, український кухар Євген Клопотенко каже: «Схема боротися за Україну там, де можеш, щоб зробити її кращою, працює».
Посилений безпековий режим в Україні оголошений до 26 лютого.
Варто подбати і про власний інформаційний простір. Україна зіткнулася зі спробами системного нагнітання паніки, поширенням фейкової інформації та викривленням реального стану речей. Щодо позиції України на політичній арені, про сучасну безпекову ситуацію всередині країни слід довіряти тільки офіційним джерелам інформації – Міністерству оборони України, Міністерству закордонних справ, Офісу президента, Нацполіції, Держслужбі з надзвичайних ситуацій.
Що може зробити кожен, щоб підтримати країну?
Подбати про здоров’я: щеплення, обслідування і навчання із першої допомоги
Якщо ви відкладали запис до лікаря, вакцинацію не лиши від ковіду, а й інших хвороб, і чекали на певний знак – от ось він. Підтримувати імунітет і гарний фізичний стан тіла ніколи не є зайвим. В першу чергу це здорове харчування і фізична активність. Можна записатися у спортзал, спортивні гуртки, більше ходити пішки – активність допомагає не лише впевненіше рухатися, а й заспокоює.
Лайфхаки як підтримувати здоровий спосіб життя читайте тут.
Все це необхідно для того, щоб здоров’я не підвело у найбільш невчасний для цього момент. Та враховуючи зовнішні фактори, слід подбати і про власні вміння надавати домедичну допомогу. Так, в Кропивницькому діють безкоштовні тренінги з надання першої допомоги. Також можна записатися і на платний курси «Базові реанімаційні заходи у дорослих» чи «Перша домедична допомога».
Знання про те, як зупинити кровотечі та навчитися правильним діям при травмі можуть врятувати життя і не є зайвими у буденному житті.
“Заспокійлива” валіза і укриття
Підготовка речей найпершої необхідності заспокоює і дає впевненість у діях при різних ситуаціях – тому нічого тривожного у цьому немає. Про те, що краще послугує у якості такої валізи і що туди слід покласти – читайте поради ось тут.
В Кропивницькому немає єдиного спеціального об’єкта – де б могли сховатися кропивничани в разі надзвичайної ситуації. Натомість є пристосовані об’єкти тимчасового укриття населення. Список укриттів, а також поради, як підготувати дітей до дій у надзвичайних ситуаціях, можна знайти за цим посиланням.
Збройні Сили України є достатньо потужними, щоб дати відсіч у разі наступу і оборонити країну. Проте знання алгоритму дій у різних ситуаціях задля власної безпеки не буває зайвим. Ось тут зібрані поради мілітаристів про те, як слід діяти населенню під час воєнних дій і обстрілів.
В Кропивницькому 24 лютого у Гончаренко центрі (вул. Велика Перспективна, 4а) навчатимуть, як діяти в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру. Для участі слід пройти попередню реєстрацію.
Також в Україні запустили телеграм-бот «Готовий до всього». Там є відповіді на найпоширеніші питання про те, як поводитись у разі надзвичайної ситуації.
Захистити себе і своїх: тероборона
Щоб навчитися поводитися зі зброєю, захищати себе і своїх близьких – можна записатися до територіальної оборони. Комплектація ще триває, а записатися може людина навіть з нульовим рівнем військової підготовки віком від 18 до 60 років. Підрозділи ТрО не направлятимуть на фронт – служба проходить виключно в межах території відповідальності підрозділу, тобто в районах області.
«Гречка» детально пояснювала, які обов’язки покладатимуться на службовців, які переваги дає така служба і за якими адресами можна записатися до тероборони на Кіровоградщині.
Допомогти іншим: волонтерство, благодійні внески і донорство
Наразі мешканці тимчасово окупованих Росією районів Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) намагаються виїхати на підконтрольну уряду частину України. Про готовність прийняти людей у Кропивницькому вже заявила благодійна організація «Дім Милосердя». Їм можна допомогти продуктами та будівельними матеріалами. Також можна підготувати своє житло, щоб прихистити людей, яким довелося покинути домівки через російську воєнну агресію.
Якщо ви маєте спеціальні знання – поділіться ними. Наприклад, учасник АТО Денис Януш з Олександрії на власній дачі облаштовує тренувальний полігон, щоб навчити цивільних протистояти у випадку повномаштабного наступу.
Можна фінансово підтримати волонтерські організації та благодійні фонди, які допомагають українському війську. Це благодійний фонд «Повернись живим», добровольчий медичний батальйон «Госпітальєри», видавництво Markobook, які передають на фронт техніку, ліки та книжки.
Такод модна стати донором крові. Адже банк крові завжди потребує поповнення, і ваша кров може стати порятунком для тих, у кого сталось лихо.
Навчитись необхідному
Якщо ви відкладали на потім важливі навчання, наприклад, ще досі не вмієте водити авто, не знаєте як надавати першу медичну допомогу, або завжди хотіли навчитись влучно стріляти – не відкладайте навчання. Ці практичні навички можуть бути корисними.
Навіть похід на курси англійської не зайвий. По-перше, знання за спиною не носити, а по-друге, сконцетрувавшись на навчанні вам вдасться заспокоїтись.
До речі, психологічних технік заспокоєння теж можна навчитись.
Підтримати українське
Перейти на українську мову у побутовому спілкування
За даними опитування 2021 року, близько 20% тих, хто вважає українську рідною, вдома все ж розмовляють російською.
Звичайно, українська мова спілкування не зупинить агресора. Але це та найменша дія, яку ви можете зробити вже, щоб показати свою ідентичність.
Як це зробити? Історії тих, хто свідомо перейшов з російської на українську читайте тут.
Підтримати місцевих виробників
Ситуація тривоги б’є і по кишені. Але все ж постарайтесь обираючи, куди витрачати гроші, підтримати українську книгу або фільм (до речі, це можна зробити за програмою Єпідтримка), малого місцевого виробника. Також можна підтримати бізнеси колишніх атовців, які вже захищали нас і готові вийти на захист знову.