Як виростити капусту: з насіння та з розсади

10:10, 22 Квітня, 2022

Капуста – корисний овоч, який радять включати у свій раціон лікарі та дієтологи. А ще капуста – незмінний інгредієнт улюблених багатьом українцям страв. Варто лише знати як правильно виростити капусту, аби вона смакувала навіть взимку. Про це «Гречка» і розповідає в черговій фаховій публікації з вирощування овочів.

Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.

Як виростити капусту

Капусту пізньостиглу вирощують розсадним та безрозсадним способом.

Кращі попередники під посадку капусти: бобові, цибуля ріпчаста, огірок, томат, картопля, перець, баклажан, однорічні трави. Допустимі – морква, буряк столовий.

Термін повернення посівів капусти на ту саму земельну ділянку – не раніше, ніж через 5-7 років.

Восени ґрунт перекопують на глибину 18-20 см.

Рано навесні верхній шар ґрунт розпушують бороною або граблями на глибину 2-4 см. Перед висівом насіння – на глибину закладання насіння – 4-5 см, або 14-16 см при висаджуванні розсади.

Добрива раціонально вносити у лунки під час сівби насіння чи висаджування розсади навесні.

Для знезараження проти збудників хвороб насіння капусти також можна прогріти у воді протягом 20-25 хв за температури 48-50 градусів Цельсія з подальшим охолодженням протягом 2-3 хв у холодній воді. Потім насіння підсушують до сипучого стану.

Щоб запобігти пошкодження сходів капусти хрестоцвітними блішками насіння обробляють одним із дозволених інсектицидів.

За безрозсадного способу вирощування насіння капусту висівають у відкритій ґрунт десь у другій декаді травня.

Рядки з рослинами краще розміщувати стрічковим способом за схемою: 40-50 см, а між стрічками – 70-90 см.
«Тоді зручно рухатися широкими міжряддями, коли доглядаєш за рослинами та під час збирання урожаю», – каже Оксана Сергієнко.

Лунки роблять через 40-45 см. Вносять нітроамофоска або перегній, додають воду. Висівають по 4-6 насінин в лунку і присипають сухим шаром ґрунту.

Під час з’явлення сходів у разі необхідності рослини слід обробляти від шкідників.

У фазі 2-3 справжніх листків у рослини в лунці залишають по одній рослині.

За розсадного способу вирощування, насіння капусти висівають у розсадниках, теплицях, нарізають борозни на відстані 45 см одна від одної, або викопують ямки. Зволожують і висівають насіння з розрахунку 1,5 г на 1 кв. м та загортають сухим ґрунтом.

Вихід розсади капусти з 1 кв. м – десь 50 штук.

Висаджують розсаду на постійне місце орієнтовно в першій-другій декаді червня. Коли рослини вже мають по 5-6 справжніх листків.

Перед вибиранням рослин з розсадника, ґрунт добре зволожують. Відстані між рядками та в рядку за розсадного способу вирощування такі, як і за безрозсадного способу.

«Капусту слід садити не дуже глибоко. Її можна заглиблювати до першого справжнього листочка, – зауважує фахівчиня. – Розсада краще приживається, коли її висаджують ввечері».

При посадці треба поливати.

Сорти капусти

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:

  • білоголової пізньостиглої «Білосніжка», «Лазурна», «Леся», «Українська Осінь», «Харківська Зимова», «Харківська Супер», «Ярославна»;
  • червоноголової «Палета»;
  • савойської «Розалі».

За асортиментом і насінням можна звертатися на сайт Інституту.

Догляд за капустою

Догляд за рослиною – розпушування ґрунту, прибирання бур’янів, обприскування інсектицидами проти шкідників, поливи та підживлення.

До фази формування головки можна підживлювати азотними добривами, наприклад, аміачною селітрою – 15-20 г на 10 л води. Цього вистачає на 10 рослин.

Коли вже формується головка, то підживлюють фосфорними та калійними добривами. Беруть 15-20 г суперфосфату та калійної солі й розчиняють у 10 л води.

Підживлювати капусту можна і рідкими добривами, які можна придбати у спеціалізованій торговельній мережі.

Найбільше вологи рослини потребують у період активного формування головки за жаркої, сухої погоди десь у серпні на початку вересня.

Пізньостиглі сорти капусти переносять зниження температури навіть до мінус 5 градусів. Однак для закладання на довготривале зберігання слід враховувати, що капусту бажано збирати за температури не нижче мінус 1-2 градуси.

Для зберігання вибирають найбільш щільні головки. Залишають 2-3 зелених покривних листочки та зовнішній качан. Решту головок вживають у першу чергу. Зберігають у погребах, або підвалах, на стелажах за 1 градуса тепла і вологості 90-95%.

«Гречка» також нагадує секрети вирощування огірків, перцю й баклажанів, цибулі, моркви, помідорів, буряка, гарбузів та кабачків, а також кавунів й динь.

 

Останні новини по темі
У Кропивницькій гімназії печуть паски «зі смаком джавеліна» для захисників (ФОТО)
paska kuchivka1
volonter
Компаніївська громада відкрила рахунок для допомоги вимушеним переселенцям
Читайте також

Рік і неповний місяць — саме стільки прожив без війни кропивничанин Єгор Зайцев. І таких дітей, як він, в Україні ціле покоління....

10:40, 14 Квітня, 2024

У Кропивницькому легковик  BMW врізався у дерево. Двох людей із автівки деблокували та госпіталізували....

09:53, 14 Квітня, 2024

Воїна із Великосеверинівської громади, що на Кіровоградщині, Указом Президента посмертно відзначили державною нагородою....

15:42, 13 Квітня, 2024