Коли що садити: періоди висадки овочів

09:01, 05 Травня, 2022

Коли краще садити картоплю чи моркву, як і решту овочів дізнавайтеся в рамках всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги».

Загалом усі рослини мають свої вимоги до температури ґрунту і повітря, вологості, кількості сонячного світла. Садити овочі на городі потрібно в залежності від їх тепло- та світлолюбності.  Загалом виділяють три групи посівів: ранні, середні та пізні весняні.

Ранні посіви овочів – березень

Маловимогливі до сонячного світла рослини можна починати висівати вже у березні, якщо земля прогрілася до +5°С.

У березні садять:

 • Редиску. Її можна висівати чи не найшвидше. Серед усіх овочевих культур вона найменш вибаглива до температур, необхідних для її проростання. На ділянках, де проходять підземні газопроводи або теплотраси, редиску можна висівати навіть у лютому.
 • Цибулю. Щоб мати цибулю для споживання її потрібно сіяти якомога раніше, ще в березні. Сівбу необхідно провести насінням з високою схожістю, пунктирно, на кінцеву густоту, щоб потім не проривати. Якщо насіння цибулі висівати в кінці квітня – на початку травня, то виростає дрібна цибуля-сіянка, і в ґрунт вона висаджується вже наступного року, при настанні температури вище +10°С.
 • Столовий буряк. Він висівається на початку другої декади квітня на кінцеву густоту, щоб його потім не проривати. Якщо є потреба отримати ранній врожай, то густоту можна збільшити, а потім прорідити, використовуючи для харчування не лише коренеплід, а й листя, що також буде корисним.
 • Моркву. Ранньостиглі сорти моркви можна висівати наприкінці березня – на початку квітня, при настанні середньодобової температури повітря вище +6°С, (але в деякі роки морква вдається при сівбі її ще в листопаді), середньостиглі сорти – в травні, а пізньостиглі – в червні. Для довготривалого зберігання підходять сорти лише середньо- і пізньостиглі.
 • Петрушку. Є невибагливою і стійкою до заморозків рослиною. Петрушка добре росте біля моркви, а ось висаджувати зелень на місце, де перед тим була морква, не рекомендується.
 • Броколі.  Це овоч, який вирощують через розсаду. Вирощувати броколі на розсаду можна у відкритому ґрунті з другої половини березня, але посів повинен здійснюватися під агроволокно, яке забезпечить рослині комфортний мікроклімат.
 • Кріп. Легко витримує заморозки, тому його можна висаджувати вже незабаром після того, як зійшов сніг. Щоб на городі була постійно свіжа зелень рекомендується підсівати насіння кропу кожні два тижні.
 • Листову гірчицю. Це скоростигла, корисна і невибаглива листова рослина. Відмінно росте в місцях, де раніше росли такі культури як картопля, томати, цибуля.  Водночас не рекомендується висаджувати рослину на грядки після хрестоцвітих культур: броколі, брюссельська капуста, капуста, цвітна капуста тощо.

Середні посіви овочів – квітень

Коли температура землі прогрівається до +8°С, можна висаджувати середньовесняні овочі. Зазвичай до середини квітня ґрунт вже прогрівається до потрібної температури.

У квітні садять:

 • Квасолю. Вона відрізняється деякою примхливістю – перед посівом насіння квасолі потрібно попередньо проростити.
 • Картоплю. Її можна починати висаджувати з другої половини квітня, дотримуючись при посадці достатньої відстані між бульбами, адже це суттєво впливає на врожайність.
 • Капусту. Можна вирощувати як розсадним способом, який є основним, так і сівбою насіння безпосередньо в ґрунт пізніх сортів, які будуть придатні для тривалого зберігання. Капуста ранніх сортів на розсаду висівається з початку березня і до 25 числа, середніх – з 25 березня до 25 квітня, пізніх сортів – з початку квітня і до початку травня. Виходячи з запланованої посадки розсади в ґрунт, сіяти розсаду необхідно за 50-60 днів. При прямій сівбі насіння в ґрунт сіяти необхідно з середини й до кінця травня на чистих від бур’янів, добре зволожених і вирівняних полях.
 • Кукурудзу цукрову. Вона потребує підбору максимально сонячного місця для посадки, адже без сонячного світла качани кукурудзи будуть погано формуватися.

Пізні посіви овочів – травень

В останню декаду травня можна висаджувати пізні весняні овочі. Перед посадкою овочів варто переконатися, що ґрунт вже прогрівся до +15°С.

У травні садять:

 • Базилік. Його найкраще сіяти на відкритих сонячних ділянках. Також важливо знати, що висаджувати базилік на одному і тому ж місці кілька років поспіль не можна, бо це може призвести до захворювання фузаріозом тих культур, що будуть вирощуватися після нього. Рекомендується щороку вибирати нове місце для посадки рослини, повертаючись до попереднього тільки через 5 років.
 • Огірки. Історично склалося так, що сівбу огірків починали «на Юрія» (6 травня). Для отримання більш раннього врожаю висівають розсаду в паперові касети чи інші ємності, і на початку травня чи й пізніше висаджують її в ґрунт.
 • Баклажани. Це дуже теплолюбна культура. Висаджувати насіння баклажанів можна тільки після того, як температура ґрунту перевищила +15°С.
 • Помідори. Вони вирощуються як розсадою, так і прямою сівбою насіння в ґрунт (як і капуста). Слід пам’ятати, що розсада помідорів дуже боїться весняних приморозків.
 • Перець. Його найкраще вирощувати розсадним способом, пересаджуючи розсаду у відкритий ґрунт в середині травня. Від появи паростків до моменту висаджування розсади у відкритий ґрунт має пройти не менше 60 днів.

«Гречка» також нагадує секрети вирощування огірківперцю й баклажанівцибуліморквипомідорівбурякакапустигарбузів та кабачків, а також кавунів й динь. А ще для граних врожаїв варто знати правила сусідства овочів на грядках.

 

Останні новини по темі
Хліб переселенцям роздають безкоштовно у Світловодську (ВІДЕО)
hlib copy copy copy
uvaga copy copy
Неподалік Кропивницького пролунав вибух – обійшлося без жертв (ДОПОВНЕНО)
Читайте також

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024

На Кіровоградщині в рамках операції “Нерест” правоохоронці розпочали 27 кримінальних проваджень щодо браконьєрів....

16:50, 30 Травня, 2024

З 1 червня для підприємств, установ і організацій, які є абонентами “Дніпро-Кіровоград”, зросте тариф на воду....

14:41, 30 Травня, 2024