Як доглядати за фруктовими деревами: фахові поради
Хочеш виростити фруктовий сад? З чого почати та як доглядати за плодовими деревами у рамках всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги» розповів під час вебінару експерт компанії «Агрії Україна» Іван Насталенко.
Хочу посадити сад: з чого почати?
Найперше треба вдало вибрати місце під садіння плодових дерев. Під сади придатні темно-сірі, сірі лісові ґрунти і чорноземи.
«Якщо на глибині 1-1,5 метра є суглинок, глина, то це дуже добре для саду», – зауважує фахівець з садівництва Іван Насталенко.
Фахівець радить зробити аналіз ґрунту в лабораторії на кислотність. Оптимальне значення рН – 5,5-6,0, допустимі коливання 4,5-8,7.
Для садів не придатні низинні ділянки із загрозою застою холодного повітря, а також місця з протягами, де можливі пошкодження дерев низькими температурами взимку і заморозками весною.
Найбільш стійка до морозу – яблуня, а далі: слива, вишня, груша, черешня, абрикос, персик. При цьому в кожній породі є більш морозостійкі та менш морозостійкі сорти.
При розміщенні дерев враховуйте можливу обробку отрутохімікатами. Йдеться про терміни дозрівання і споживання плодів. Тобто біля черешні, яка дозріє в червні не варто садити зимовий сорт яблуні. Адже в червні починає літати плодожерка і ви схочете захистити яблуню від шкідника й обробити дерево хімікатами. Ризик є, що частина хімії потрапить на черешню, яку згодом почнете збирати.
І запам’ятайте, що всі плодові культури світлолюбові, а при затіненні знижується продуктивність.
Також визначтеся з породами, які хочете посадити: яблуня, груша, вишня, черешня, слив, абрикос, персик. Якщо площа саду не дозволяє виростити все, то доведеться обирати, що любите більше – те й садите.
Чи потрібно білити дерева?
Загалом для насаджень вегетативних підщепів підходять рівнинні ділянки. Також можливе садити на схилах крутістю до 2-3 градусів, однак при цьому треба уникати південної експозиції, де можливі сонячні опіки кори дерев взимку. Оптимальний варіант для висадки північно-західний схил. Адже дерева, висаджені на схилах у південній експозиції, взимку за сонячної погоди, прогріваючись, виходять зі спокою. І при цьому втрачає пластичні речовини, запасені на зиму.
«І тоді має менше опору до понижених температур», – зауважує Іван Насталенко.
У таких випадках фахівець і радить білити дерева в листопаді за сонячного гарного дня. Адже біла поверхня відбиває сонячне світло, і відповідно менше нагрівається. При побілці можна трохи додати мідного купоросу для дезінфекції.
Підщепи плодових культур
Підщепа – це рослина, до якої прирощують живець або бруньку іншої рослини.
Карликові підщепи треба садити дуже щільно. Для них обов’язкова опора і краплинне зрощення. Тому в більшості випадків на присадибних ділянках висаджують дерева на середньо рослих підщепах.
«Це золота середина, щоб забезпечити гарну якісність, відсутність поливу, а ще такі дерева комфортно доглядати, обробляти й збирати урожай», – каже фахівець.
Відстань у середньо рослих підщеп має бути в раду 2-3 м, а міжряддя – 4,5 до 5 м.
Не менш важлива схема розміщення, а також доступ до води.
Так, після підготовки ґрунту, треба зробити розмітку ділянки згідно зі схемою садіння. Викопуємо по розмітці яму глибиною до 50 см та діаметром 40-50 см. Туди вносимо перегній (8-10 кг на яму) або органічний компост. Також можна внести 100-120 г суперфосфату і 60-80 г калійної солі. На дні ями треба перемішати всі компоненти. Також роблять таку бовтанку на 10 л води: вода, «Актара» 5 г, «Леанум» 50 мл, глина (до сметаноподібної маси). У цю бовтанку вмочують коріння саджанця і садять. Засипаєте ґрунт, який треба гарно ущільнити, поливаєте водою, після того мульчуєте і через кілька днів підв’язуєте дерево. Полив радять повторити через 7-10 днів.
Полив – 15 л на дерево.
При садінні радять не заглибити кореневу шийку. Висота місця щеплення над рівнем ґрунту для вегетативних підщеп – 8-15 см, для сіянцевих підщеп – 3-5 см.
На висоті 100-120 см після садіння маєте зрізати верхівку саджанця для того, щоб забрати верхівкову бруньку та спонукати пробудження бокових бруньок для закладання крони. До речі, на горизонтальних пагонах в плодових дерев швидше закладаються плодові бруньки.
Підживлення дерев
Навесні фахівець радить зробити позакореневе підживлення, яке:
- Підвишує на 10-20% врожайність, поліпшує показники якості товарної продукції та зберігання.
- Поліпшує споживання біогенних елементів кореневою системою рослин із добрив та із ґрунту на 5-15%.
- Стимулює біохімічні процеси, поліпшує процеси обміну, запліднення та стійкості плодових культур до грибкових і вірусних хвороб.
- Усуває результати стресів, які викликані обробками засобами захисту рослин, посухою, заморозками.
Захист плодових дерев від різних шкідників
На прикладі яблуні.
«Гречка» нагадує і про догляд за огірками, перцем й баклажанами, цибулею, морквою, помідорами, буряками, капустою, гарбузами та кабачками, а також кавунами й динями.