Як доглядати за фруктовими деревами: фахові поради

17:51, 15 Травня, 2022

Хочеш виростити фруктовий сад? З чого почати та як доглядати за плодовими деревами у рамках всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги» розповів під час вебінару експерт компанії «Агрії Україна» Іван Насталенко.

Хочу посадити сад: з чого почати?

Найперше треба вдало вибрати місце під садіння плодових дерев. Під сади придатні темно-сірі, сірі лісові ґрунти і чорноземи.

«Якщо на глибині 1-1,5 метра є суглинок, глина, то це дуже добре для саду», – зауважує фахівець з садівництва Іван Насталенко.

Фахівець радить зробити аналіз ґрунту в лабораторії на кислотність. Оптимальне значення рН – 5,5-6,0, допустимі коливання 4,5-8,7.

Для садів не придатні низинні ділянки із загрозою застою холодного повітря, а також місця з протягами, де можливі пошкодження дерев низькими температурами взимку і заморозками весною.

Найбільш стійка до морозу – яблуня, а далі: слива, вишня, груша, черешня, абрикос, персик. При цьому в кожній породі є більш морозостійкі та менш морозостійкі сорти.

При розміщенні дерев враховуйте можливу обробку отрутохімікатами. Йдеться про терміни дозрівання і споживання плодів. Тобто біля черешні, яка дозріє в червні не варто садити зимовий сорт яблуні. Адже в червні починає літати плодожерка і ви схочете захистити яблуню від шкідника й обробити дерево хімікатами. Ризик є, що частина хімії потрапить на черешню, яку згодом почнете збирати.

І запам’ятайте, що всі плодові культури світлолюбові, а при затіненні знижується продуктивність.

Також визначтеся з породами, які хочете посадити: яблуня, груша, вишня, черешня, слив, абрикос, персик. Якщо площа саду не дозволяє виростити все, то доведеться обирати, що любите більше – те й садите.

sl

sl1

Чи потрібно білити дерева?

Загалом для насаджень вегетативних підщепів підходять рівнинні ділянки. Також можливе садити на схилах крутістю до 2-3 градусів, однак при цьому треба уникати південної експозиції, де можливі сонячні опіки кори дерев взимку. Оптимальний варіант для висадки північно-західний схил. Адже дерева, висаджені на схилах у південній експозиції, взимку за сонячної погоди, прогріваючись, виходять зі спокою. І при цьому втрачає пластичні речовини, запасені на зиму.

«І тоді має менше опору до понижених температур», – зауважує Іван Насталенко.

У таких випадках фахівець і радить білити дерева в листопаді за сонячного гарного дня. Адже біла поверхня відбиває сонячне світло, і відповідно менше нагрівається.  При побілці можна трохи додати мідного купоросу для дезінфекції.

Підщепи плодових культур

Підщепа – це рослина, до якої прирощують живець або бруньку іншої рослини.

sl2

Карликові підщепи треба садити дуже щільно. Для них обов’язкова опора і краплинне зрощення. Тому в більшості випадків на присадибних ділянках висаджують дерева на середньо рослих підщепах.

«Це золота середина, щоб забезпечити гарну якісність, відсутність поливу, а ще такі дерева комфортно доглядати, обробляти й збирати урожай», – каже фахівець.

Відстань у середньо рослих підщеп має бути в раду 2-3 м, а міжряддя – 4,5 до 5 м.

sl3

Не менш важлива схема розміщення, а також доступ до води.

Так, після підготовки ґрунту, треба зробити розмітку ділянки згідно зі схемою садіння. Викопуємо по розмітці яму глибиною до 50 см та діаметром 40-50 см. Туди вносимо перегній (8-10 кг на яму) або органічний компост. Також можна внести 100-120 г суперфосфату і 60-80 г калійної солі. На дні ями треба перемішати всі компоненти. Також роблять таку бовтанку на 10 л води: вода, «Актара» 5 г, «Леанум» 50 мл,  глина (до сметаноподібної маси). У цю бовтанку вмочують коріння саджанця і садять. Засипаєте ґрунт, який треба гарно ущільнити, поливаєте водою, після того мульчуєте і через кілька днів підв’язуєте дерево. Полив радять повторити через 7-10 днів.

Полив – 15 л на дерево.

При садінні радять не заглибити кореневу шийку. Висота місця щеплення над рівнем ґрунту для вегетативних підщеп – 8-15 см, для сіянцевих підщеп – 3-5 см.

На висоті 100-120 см після садіння маєте зрізати верхівку саджанця для того, щоб забрати верхівкову бруньку та спонукати пробудження бокових бруньок для закладання крони. До речі, на горизонтальних пагонах в плодових дерев швидше закладаються плодові бруньки.

Підживлення дерев

sl4

Навесні фахівець радить зробити позакореневе підживлення, яке:

  • Підвишує на 10-20% врожайність, поліпшує показники якості товарної продукції та зберігання.
  • Поліпшує споживання біогенних елементів кореневою системою рослин із добрив та із ґрунту на 5-15%.
  • Стимулює біохімічні процеси, поліпшує процеси обміну, запліднення та стійкості плодових культур до грибкових і вірусних хвороб.
  • Усуває результати стресів, які викликані обробками засобами захисту рослин, посухою, заморозками.

Захист плодових дерев від різних шкідників

На прикладі яблуні.

 sl5

sl6

 sl7

 sl8

 sl9

 sl10

 sl11

 sl12

 sl13

«Гречка» нагадує і про догляд за огіркамиперцем й баклажанамицибулеюморквоюпомідорамибурякамикапустоюгарбузами та кабачками, а також кавунами й динями.

Останні новини по темі
Пропозиції про перейменування вулиць збирають у Катеринівській громаді
vyluzia
Stef
Подяка від азовців, саундтрек війни і поїзд «Стефанія» – як привітали Kalush Orchestra з перемогою
Читайте також

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024

З кожним роком технології відіграють все більшу роль у нашому повсякденному житті, включаючи й фінансову сферу. І одним із найновіших та найзручніших розвитків в цьому напрямку ...

19:37, 24 Травня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

18:25, 24 Травня, 2024