Британський «Дім для українців»: що варто знати (ФОТО)
Великобританія – одна з країн, яка також допомагає Україні та біженцям війни. 18 березня уряд країни анонсував програму «Homes for Ukraine Scheme», до якої долучилися вже понад сто тисяч українців. «Гречка» продовжує публікувати історії Христини Ковалевської, яка мешкає в Англії за цією програмою.
Христина з родиною, що приймає у Великобританії, – Лінетт та Тім Кларк
Громадяни України, які знайдуть у Сполученому Королівстві «спонсора»: родину, яка може прихистити українців щонайменше на шість місяців, можуть взяти участь у програмі безкоштовно.
– Програму «Дім для України» я знайшла у соцмережі «Телеграм» після того, як ми з подругою приїхали до Іспанії. Головна мета – знайти тих, хто міг би прихистити нас щонайменше на шість місяців за законом Великобританії. Ми почали шукати їх у Фейсбуці – на сторінці «Житло у Великобританії для українських біженців». Жителька Пітерсфілду (Гемпшир) знайшла мій пост у групі і запропонувала можливість жити зі своїми друзями в чарівному містечку Стіп.
Приймаючою родиною виявились Лінетт та Тім Кларк – веселі бабуся та дідусь, які хочуть допомогти українцям. Спочатку вони надіслали дівчатам фото будинку та саду, щоб показати майбутнє місце проживання, а потім поспілкувалися по відеозв’язку. А вже 26 березня Христина і Настя разом подали документи на візу.
Заявку на програму можуть подавати громадяни віком від 18 років, а також їх родичі, друзі, які проживали в Україні до 1 січня 2022 року. Якщо у вас є дійсний закордонний паспорт громадянина України, ви повинні завантажити копію сторінки свого паспорта з фотографією. Якщо немає – необхідно записатися на прийом у візовому центрі та зареєструвати біометричні дані.
– У Насті не було закордонного паспорта, тож нам довелося їхати потягом на день з Барселони до візового центру в Мадриді, щоб здати її біометричні дані. Я отримала візу 12 квітня, а вона чекала приблизно півтора місяця, тому що її заявка «зависла» в базі даних. Усі ці моменти спонсори проживали разом з нами: вони допомагали нам матеріально, психологічно тощо. А також завжди писали Члену Парламенту від землі Гемпшир, який досконало володів інформацією стосовно наших документів.
До Великобританії можна дістатися потягом «Eurostar» з Парижа, Брюсселя та Амстердаму, а також скористатися пропозицією від лоукосту «Wizz Air» і полетіти з Польщі, Угорщини та Словаччини безкоштовно.
– Лінетт та Тім купили нам квитки з Барселони в Лондон 27 квітня. Ми чекали на цю зустріч дуже довго, адже пройшли важливі кроки разом.
Після прибуття до Сполученого Королівства місцеві органи влади надаватимуть додаткову підтримку: спочатку ви отримаєте 200 фунтів, гуманітарну допомогу, а потім можете подати заявку на соціальні виплати від держави – Universal Credit. Завдання приймаючої родини – зробити все для того, аби ви почували себе як вдома.
Перший тиждень у Стіпі був насичений: спочатку заповнили всі документи: BRP – residence Permit – документ, який дає дозвіл на проживання у Великобританії на три роки (ви можете виїжджати з країни та повертатися), National Insurance Number – ідентифікаційний код та відкрили банківський рахунок. Потім організували пікнік для українців, допомагали Лінетт прибирати сад.
– Через тиждень я почала працювати в місцевому пабі Queen’s Head, а також писати статті для місцевої газети «Petersfield Post». Настя зараз прибирає будинки та вчить англійську мову. Скоро ми плануємо працювати у місцевій школі, де будемо отримувати гідну зарплатню, – пише Христина.
Але найголовніша мета – вступ на магістратуру, тому що зараз уряд Великобританії пропонує українцям безкоштовні місця у найкращих університетах.
– Зараз в Гемпширі вже понад 140 українців. Усі ми зустрічаємося кожної неділі в церкві або ж у бібліотеці: п’ємо англійський чай з молоком і ділимося враженнями від життя в Англії. Наприклад, ділимося посиланнями на роботу, а також думаємо про те, як можемо допомогти Україні звідси. Усі ми дуже вдячні англійцям за їх щедрість, доброту та відкритість.
Деякі поради про життя у Великобританії від Христини:
- Треба пам’ятати, що вартість проживання тут дуже дорога, тому перш ніж обирати цю країну для життя, треба підсумувати всі недоліки та позитивні якості.
- Погода у цій країні змінюється кожні десять хвилин, тому українці мають звикнути до того, що вранці дощ і +9, а вдень вітер, сонце і +22.
- Люди завжди усміхнені, тому й іноземці завжди повинні усміхатися.
- Англійці обожнюють спорт, тому будьте готові до того, що ваші спонсори будуть наполягати займатися спортом разом з ними.
- Життя тут «вдарить по кишені» людей, які палять, адже уряд Великої Британії бореться зі шкідливими звичками високими цінами на цигарки.
- Не обирайте для життя Лондон. Є багато цікавих містечок з роботою, школами, дитячими садочками.
- Звикайте носити теплий одяг вдома, тому що комунальні виплати в цій країні надто високі. Для англійців адекватна температура вдома – +16-17 градусів.
- Вчіть мову, так шанси влаштуватися на роботу будуть зростати.
- Допомагайте родині, що приймає по господарству – таким чином ви покажете свою небайдужість та доброту.
- Не переводьте ціни на продукти в гривні – пошкодуєте. Але є деякі продукти, які дешевше, ніж в Україні:
- Хліб 0.59£ – 16.90 грн
- Картопля (2.5 кг) 1.19£ – 22.90 грн
- Банани (6 шт.) 1.15£ – 39.42 грн
- Цибуля (1 кг) 0.5£ – 23.95 грн
- Морква (1.5кг) 0.45£ – 36 грн
- Помідори (6 шт.) 0.69£ – 70 грн (1 кг)
- Молоко (2.27л) 1.29£ – 31 грн (870 мл)
- Яйця (10 шт.) 1.29£ – 22.90 грн
- Куряче філе (1 кг) 5.42£ – 141 грн
- Спагеті (0.5кг) 0.2£ – 27.60 грн
- Масло (0.25кг) 1.75£ – 61.60 (200 г)
- Рис (1 кг) 0.4£ – 50 грн
- Цукор (1 кг) 0.65£ – 26.70 грн
*порівняння цін англійського супермаркету Aldi та українського АТБ.
11. Спочатку оформіть всі документи, а потім можете приїхати в Україну. Великобританія – не країна ЄС, тому тут інші правила стосовно перетину кордону.
12. Рекомендую знайти велосипед, щоб їздити в інші містечка і насолоджуватися краєвидами острова.