Нацбанк підвищив облікову ставку до 25% – що це означає і як вплине на заощадження українців

11:40, 03 Червня, 2022

Напередодні Національний банк України підвищив облікову ставку з 10% до 25%.На сайті НБУ пояснили, що це означає, як це вплине на кредитні і депозитні ставки та як українцям захистити свої гроші від інфляції.

Що означає облікова ставка в Україні

Облікова ставка – це  орієнтир вартості грошей в економіці. Чим вища облікова ставка, тим дорожче коштують гроші і навпаки. У випадку, коли важливо приборкати інфляцію, як зараз, облікову ставку підвищують. Коли облікова ставка підвищується, зростають ставки й за депозитами і кредитами. Відповідно, стає вигідніше заощаджувати в гривні. Це знижує тиск на ціни.

Наприклад, після тимчасової окупації Криму росією та подальших військових дій на Донбасі облікова ставка піднялась до 30% і залишалась на такому рівні майже пів року. Це збільшило інтерес до заощаджень у гривні і пом’якшило кризу. А після того, як гостра фаза кризи минула і інфляція загальмувала, Нацбанк України знижував ставку, щоб стимулювати економічне зростання.

Чого очікувати від підвищення облікової ставки

Підвищення облікової ставки до 25% в першу чергу вплине на ставки облігацій внутрішніх державних позик України. ОВДП – це державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку. Тобто ці папери уряд продає банкам, але купувати їх можуть всі громадяни.

У такий спосіб громадяни не тільки можуть зменшити вплив інфляції на свої заощадження, а й допомогти нашій армії наблизити перемогу. Міністерство фінансів розробило сайт з поясненнями, що таке військові облігації в Україні та як їх придбати – bonds.gov.ua.

Зараз держава розміщує військові ОВДП і пропонує за них 11% річних у гривні (строком на 12 місяців). Це вище, ніж відсоткові ставки за банківськими депозитами, проте нижче рівня інфляції. Якщо ж ставки за ОВДП зростуть услід за обліковою ставкою, вони стануть набагато цікавішими для заощаджень та допоможуть українцям захистити свої гроші від інфляції.

По-друге, слідом за обліковою ставкою зростатимуть ставки за банківськими депозитами. На сьогодні банки пропонують в середньому 8% річних в гривні. Як і у випадку з ОВДП, ця відсоткова ставка не перекриває втрати від інфляції. Після підвищення ставок за депозитами українці матимуть ще один інструмент, щоб убезпечити свої доходи.

Як результат – громадяни отримають більше можливостей заощаджувати в гривні. Це означає, що знизиться попит на валюту і тиск на обмінний курс. Тож НБУ зможе підтримувати курсову стабільність та гальмувати інфляцію.

Якою зараз є інфляція в Україні та світі

Інфляція – це темпи зростання цін на товари та послуги. В Україні та багатьох інших країн світу вона вимірюється індексом споживчих цін: як змінюється вартість споживчого набору товарів та послуг.

До цього споживчого набору входять 335 товарів і послуг. Це продукти харчування, одяг, ліки, гігієнічні засоби, меблі, будівельні матеріали, електроенергія, газ, тепло та вода, транспорт, зв’язок, освіта та багато іншого. Повний перелік позицій можна переглянути на сайті Держслужби статистики.

У квітні 2022 року інфляція в Україні становила 16,4% у річному вимірі. Тобто рік тому споживчий набір українців коштував на 16,4% дешевше. Зростання цін насамперед спричинене війною, яка призвела до руйнування підприємств та порушення ланцюгів поставок товарів, зокрема з тимчасово окупованих територій і до них. Також на ціни вплинули здорожчання газу і нафти у світі та глобальне зростання інфляції.

За оцінками НБУ, інфляція в Україні за підсумками 2022 року може перевищити 20%. Це значні темпи зростання цін, але контрольовані.  До прикладу, під час війни в 2015 році інфляція досягала 60%, але НБУ зрештою скоротив її до 5%. Стримувати інфляцію допомагає фіксація обмінного курсу, за яким купуються товари з-за кордону.

Водночас у світі темпи зростання споживчих цін зараз сягають рекордних значень. У Єврозоні та США інфляція у травні перевищила 8%. Значно зростають темпи зростання споживчих цін і у країнах Балтії, зокрема у квітні інфляція в Естонії становила 18,8%, у Литві – 12,4%, у Латвії – 13,0%, у Польщі – 12,4%, у Словаччині – 11,8% та у Нідерландах – 9,6%.

groshi1

Як вплине облікова ставка на кредити та економіку

НБУ не очікує значного підвищення ставок за кредитами, адже вони зростали і раніше, попри незмінність облікової ставки з січня 2022 року. Це пояснюється тим, що банки сильно ризикують не повернути кредит під час війни. Тому вони намагаються видавати кредити тільки надійним позичальникам, за яких вони конкурують між собою. Така конкуренція стримує підвищення ставок за кредитами.

Водночас зросте інтерес до гривневих депозитів та ОВДП. Це допоможе знизити тиск на обмінний курс і стримувати інфляцію. Коли Нацбанк досягне цих цілей, він почне знижувати ставку, щоб стимулювати економіку, якій треба буде швидко відновлюватися після нашої перемоги у війні.

Тож віримо в ЗСУ і не забуваймо про заощадження в гривні – це теж важлива підтримка нашої економіки!

Останні новини по темі
На Кіровоградщину переїздить Донецький обласний центр туризму учнівської молоді
ditu tyruzm
blagodijnist
До Дня міста у Світловодську влаштують благодійну акцію
Читайте також

У квітні 2024 року Знам`янський міськрайонний суд розглянув справу щодо сутички між двома патрульними поліцейськими та водієм, яка сталася на трасі поблизу Суботців. Суд визнав ...

17:24, 23 Квітня, 2024

Сьогодні, 23 квітня, Новомиргородська громада повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Руслана Руденка....

17:22, 23 Квітня, 2024

У Кропивницькому завтра, 24 квітня, відбудеться майстерклас із лемківської писанки.

17:21, 23 Квітня, 2024