Нардеп під підозрою, а шахтарі без зарпалати: що відбувається на СХІД ГЗК

16:18, 03 Серпня, 2022

 На Кіровоградщині працівники Новокостянтинівської шахти, що належить “Східному гірничо-збагачувальному комбінату”, вже три місяці не отримують зарплати. Із усіх шахт підприємства й одного заводу, наразі працює лише Новокостянтинівська і то фактично “задарма”. Тим часом, екс-депутат, ім’я якого пов’язують із розкраданням грошей підприємства, відбувши покарання в Швейцарії, знову може потрапити під варту.

 

Нардеп знову під підозрою

У виданні “Фокус” з’явилася інформація, що детектив САП із прокурором просять суд про утримання під вартою колишнього народного депутата Миколи Мартиненка.

89e5fa85 caf38eecd6e3a77aaa2835234a35ad3e

 Повідомлення про це з’явилося у вівторок, 2 серпня. Мартиненка підозрюють у отриманні понад 311 тисяч євро неправомірної вигоди від чеської фірми Skoda js за сприяння в контрактах із державним підприємством НАЕК “Енергоатом”. Також йому інкримінують легалізацію цих коштів, які були використані у власних цілях. Зокрема, одна з транзакцій була з призначенням “транспорт”.

За даними слідства, колишній парламентарій разом зі спільниками організував схеми розкрадання коштів із держпідприємств “СхідГЗК” і “Енергоатом”, а загальний розмір завданих збитків становить понад 6,4 млн євро та $17,2 млн.

Раніше екснардепа Миколу Мартиненка у 2020 році засудив швейцарський суд до 28 місяців тюремного ув’язнення. Тоді навесні 2018 року ексглава комітету Ради з питань ПЕК отримав обвинувальний акт у справі розтрати коштів ДП “СхідГЗК” у розмірі $17,28 млн.

Знову три місяці без зарплати

Тим часом, на Кіровоградщині працівниуи “Схід ГЗК” або ж перебувають на простоях, або ж хоч і працюють, то зарплат не отримують.

shahta

Про ситуацію із зарплатами “Гречці” розповів працівник Новокостянтинівської шахти Костянтин.

За його словами, від початку повномасштабної війни всі структури підприємства відправили на вимушений простій. У травні відновила роботу Новокостянтинівська шахта, однак з тих пір працівники не отримали жодної копійки заробітної плати.

“Нічого нам пообіцяти не можуть. Кінцевим продуктом нашої роботи є оксид урану. Із каміння, яке видобуваємо ми, завод ГМЗ у Жовтих Водах виробляє цей продукт. Наразі завод не працює через брак фахівців, логістичні проблеми і проблеми із заборгованістю за енергоносії. Фактично, чи будуть гроші у підприємства, залежить від того, чи продасть він свою продукцію. А продукції по суті наразі готової немає. Але ж ми то працюємо, і вже 3 місяці сидимо взагалі без зарплат”, – розповідає Костянтин

Єдиним, хто купує оксид урану у “Схід ГЗК” є ДП “НАЕК “Енергоатом”. Працівник шахти говорить, що попередній керівник підприємства міг домовлятися із “Енергоатомом”, щоб ті платили наперед аванси за продукцію, таким чином працівники могли отримувати зарплати. Проте зараз “Енергоатом” відмовляється від такої співпраці і готовий давати гроші лише, коли отримуватиме оксид урану.

Відновити роботу заводу можливо, якщо буде допомога від міністерства. 

Наразі є інформація, що вже розпочалася процедура приєднання ДП “Схід ГЗК” до “НАЕК “Енергоатом”. 

“Лише через воєнний стан ми розуміє, що не варто розхитувати ситуацію в державі, утримуємося від акцій протесту та якихось радикальних дій. На всі ж наші листи до влади, міністерства і так далі нам дають відповіді з обіцянками посприяти, але все лишається незмінним. Фактично наразі від колективу приховується все, хоча б яким буде наше майбутнє, що чекати від завтрішнього дня”, – каже працівник шахти.

Про ситуацію на підприємстві розповів “Гречці” і голова профкому “Схід ГЗК ” Віталій Скуба. За його словами профком намається будь-якими способами домогтися якоїсь допомоги у вирішенні питання, проте протягом цих місяців жодних змін.

“Ми зверталися з листами ще з квітня місяця до президента тричі, до прем’єр-міністра тричі, до голови СБУ Баканова, до різних нардепів. Зверталися до військових адміністрацій Кіровоградської і Дніпропетровської областей. У Кіровоградській відповіли, що передали відповідні запити до Кабміну, а в Дніпропетровській взагалі не відреагували”, – розповів  Віталій Скуба.

Крім того, посадовець підтвердив, що є інформація про поділ на ліквідні та не ліквідні підрозділи, але вона поки не офіційна. Проте відомо, що до ліквідних зможуть потрапити Новокстянтинівська шахта, частина Інгульської шахти і частина Жовтоводського майданчика. До не ліквідних відносять Смолінську шахту, Інгульську і частину Жовтоводського майданчика.

“На мій запит щодо вище згаданої інформації до виконуючого обов’язки гендиректора підприємства прийшла відповідь, що ці дані не можуть надатися, бо це таємниця. А я як голова профкому не маю права допуску до таємниці. Найгірше те, що все це відбувається колуарно, не ставлячи до відома колектив, порушуючи норматино-правові акти й умови трудових договорів”, – підкреслив голова профкому.

Також Віталій Скуба наголосив, що невідомо, що буде з колективами. У всіх наказах вказано тільки про передачу майна, а про колективи нічого не вказано.

Нагадаємо, шахтарі неодноразово протестували через постійні невипоати зарплат. Минулого року 5 діб тривала акція протесту гірників – уранщиків ДП «Схід ГЗК» з перекриттям трас. Гірники відмовилялися спускатися в шахту через зарплатні борги. Крім того, раніше шахтарі попросили Вітренка побороти корупцію на “Схід ГЗК”.  Проте, попри  борги працівникам шахт Кіровоградщини, через які ті перекривають дороги, підприємство “Схід ГЗК” постійно запрошує на роботу як і минулого року так і цьогоріч. 

В свою чергу, ДП “Схід ГЗК” оголосило про низку вакантних місць та запрошує спеціалістів на роботу. Пояснюють нестачу кадрів мобілізацією значної кількості працівників до лав ЗСУ.

Журналістка “Гречки” поцікавилася вакансіями за вказаними номерами телефонів. Працівниця, ймовірно, відділу кадрів люб’язно розповіла весь перелік вакансій, їх як виявилося чимало і наземних, і підземних. На питання про зарплату відповіла чесно, що поки що пару місяців зарплат немає, але обіцяють.

Приєднання для врятування. Але чи всіх?

Енергоатом запропонував Кабінету міністрів приєднати до компанії підприємство Східний ГЗК, єдиного в Україні виробника уранової руди. Про це повідомив президент Енергоатому Петро Котін, писала “LIGA.net” у липні.

4f10e65 energoatom

“Нещодавно ми надали Кабміну відповідні пропозиції. Сподіваюсь, що найближчими днями уряд ухвалюватиме рішення. Ми пропонуємо об’єднати не весь ГЗК, а тільки частину. Ми не візьмемо на себе ті шахти, які планується вивести з експлуатації та законсервувати”, – сказав він.

Які саме шахти планують законсервувати, Котін не уточнив. Проте, з його слів, Енергоатом збереже ту частину підприємства, “яка може видобувати уран за конкурентною ціною”.

“Ми готові в це інвестувати. За нашими розрахунками, щоб СхідГЗК був прибутковим, необхідно вкласти у підприємство близько 12 млрд грн. На першому етапі достатньо вкласти до 2 млрд грн, щоб підприємство почало розвиватися”, – підсумував він.

Довідково:

СхідГЗК – єдине в Україні та найбільше в Європі підприємство з видобутку та перероблення уранової руди. До підприємства входить уранопереробний комплекс і три шахти – Інгульська, Смолінська та Новокостянтинівська. За 2020 рік комбінат видобув майже 744 000 тонн уранового-оксидного концентрату, що на 7% менше ніж роком раніше. СхідГЗК закриває третину щорічної потреби українських АЕС.

Кабінет міністрів ще з осені 2020 року розглядає можливість приєднання СхідГЗК до Енергоатому. В жовтні 2021 року міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що Енергоатом може взяти підприємство під своє управління. Це стало б альтернативою приєднанню СхідГЗК до Енергоатому.

 

Підготувала Таміла Делюрман

Фото: “Гречка”, “Фокус”, “Ліга. Бізнес”.

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 23 січня, Кропивницька громада повідомила про загибель земляка-захисника Владислава Граньонкина....

16:52, 23 Січня, 2025

Кропивницький та ще 11 міст увійшли в державний проєкт створення безбар’єрних маршрутів «Рух без барʼєрів». «Гречка» дізналася, хто у Кропивницькому розроблятиме проєкт....

16:11, 23 Січня, 2025

Школа програмування «Ш++» у Кропивницькому оголосила набір на безоплатні курси робототехніки та 3D-моделювання для підлітків віком від 12 до 16 років....

15:38, 23 Січня, 2025