Російський слід у бізнесі Кіровоградщини. Частина друга

19:35, 05 Вересня, 2022

 Росія не припиняє вливати мільярди доларів у війну з Україною, паралельно намагаючись латати дірки в пробитій міжнародними санкціями економіці. Іронічно, але заробляє російський бізнес не лише рублі, долари чи євро, а й українські гривні, продовжуючи працювати в Україні навіть в умовах повномасштабної війни.

Наш моніторинг бізнесу Кіровоградщини показує, що чимало зареєстрованих в Україні компаній мають у складі засновників громадян країни-агресора. Звісно ж, це автоматично не робить фірму ворожою або ж такою, що фінансує війну. Втім, це потенційний ризик і важливий маркер для правоохоронців.

 

Раніше “Гречка” вже публікувала першу частину нашого дослідження російського сліду в підприємствах Кіровоградщини, у які, як виявилося, росіяни вкладалися доволі активно.

Активний петербуржець в олександрійському бізнес-просторі

Олександрійське ТОВ “Фірма “Унірем” – одне з бізнес-старожилів Кіровоградщини. Засноване ще в 1992-му році підприємство замахнулось на широкий спектр послуг – будівництво, технічне обслуговування, оренда, оптова торгівля хімічними продуктами. Фірма настільки “розкручена”, що навіть входить до числа засновників Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати. Це ще не показник успішності, але це точно вказує на важливість компанії для регіону. І, мабуть, не тільки одного. Свого часу “Унірем” доклався до створення ТОВ “Телерадіокомпанія “Радіо великих доріг”, власниками якої олександрійці були з моменту її заснування в 2003-му і аж до 2016-го, коли її викупило ПрАТ “Телерадіокомпанія Люкс” – відомий на загальнодержавному рівні медіахолдинг та Катерина Кіт-Садова – дружина міського голови Львова Андрія Садового. Нині на частотах дітища “Унірему” працює радіо “Люкс FM”.

Власників у “Унірему” двоє. Перший – екс-депутат Олександрійської міської ради Василь Мороз. Другий – прописаний у Санкт-Петербурзі Євгеній Забєлін, який паралельно і, схоже, доволі успішно розвиває бізнес і в росії. Так, Забєлін зареєстрований як приватний підприємець, паралельно керує ТОВ “Хартс інвест” і ТОВ “Холдингова компанія “Відродження і розвиток” та має ще 8 власних діючих компаній:

Ми спробували зв’язатись з фірмою аби запитати про власника-росіянина, його вплив на підприємство і ставлення до війни. Втім, контактний телефон компанії нині вимкнено.

Кераміка від ліквідованих москвичів

Ще одна компанія з російським засновником – приватне підприємство “Торговий будинок “Італ-кераміка”. Його створили у 2006-му і спеціалізується воно на оптовій торгівлі будівельними матеріалами. В тому числі і на продажі керамічних виробів та плитки. У 2009-му році замість українців до переліку засновників зайшла московська ТОВ “Фортленд”, яка й залишається єдиним власником фірми нині. Тоді ж “Торговий будинок “Італ-кераміка” і перепрописався з Дніпра в Кропивницький.

Російський “Фортленд” раніше виглядав доволі активним підприємством, яке встигло вкластися не лише в “Італ-кераміку”, а й в одразу півсотні інших українських фірм, частина з яких продовжує працювати і нині. А ось сам “Фортленд”, який належав Єкатєрінє Якімчук, за даними російських реєстрів, зараз ліквідований.

Власне, знайти сліди і його кропивницької дочки – “Торгового будинку “Італ-кераміка” нам теж не вдалося. Контактний номер компанії не відповідав, за адресою, вказаною при реєстрації, жодних слідів бізнесу не знайшлося. Можливо, офіс фірми досі знаходиться в Дніпрі, адже зв’язків з цим містом вона не розірвала – “Торговий будинок “Італ-кераміка” користується таким же номером телефону як так ПП “Італ-кераміка” з Дніпра, яке нині належить Олегу Довганю з Одеси.

Cуші з російським присмаком

Російський слід ми знайшли і в ресторанній справі області. ТОВ “Суши маркет”, яке займається “діяльністю ресторанів та наданням послуг мобільного харчування”, зареєстроване у Гайвороні відносно нещодавно – у вересні 2020-го. Цим, вірогідно, і можна пояснити її непопулярність – пошукова видача за словами “Суши маркет, Гайворон” видає з півдесятка посилань на різноманітні агрегатори даних про підприємців області і не більше.

Суттєво цікавішим є власник ТОВки – Віктор Лихачов, який має прописку в російському Єкатеринбурзі. Там же чоловік зареєстрований як “индивидуальный предприниматель”.

Прикметно, що в профілі підприємця на порталі “За честный бизнес” вказаний окрім інших даних і наступний сайт: https://rabota.sushi-market.com/. Загалом, напрямки діяльності підприємця в росії такі ж, тільки в Єкатеринбурзі чоловік почав цим займатися суттєво раніше – з березня 2011 року.

Цікаво, що до середини 2019 року Лихачов також був співзасновником ще однієї єкатеринбурзської фірми – ТОВ “Виробниче об’єднання “Піонер”, що спеціалізувалось на оптовій торгівлі комплектуючих до машин.

ТОВ “Суши маркет” з Гайворона зареєстровано у звичайній багатоповерхівці на Київській,6. Прикметно, що за цією ж адресою був зареєстрований ФОП Січкар Роман Вікторович, який був керівником ТОВ “Суши маркет” з моменту заснування до березня 2021 року. Саме мобільний телефон та поштова скринька Січкара – r.sichkar@yahoo.com – досі вказані як контактні дані фірми.

Телефоном Січкар повідомив, що до “Суши маркет” наразі відношення не має, однак не заперечує проти того, що його номер досі значиться контактним для компанії, оскільки фактичної діяльності підприємство в Україні, принаймні за словами Романа Січкара, наразі не здійснює.

Американо-російське коріння в українському агросекторі

ПрАТ “Виробниче договірне об’єднання асоціація “Південна”, що зареєстроване в селі Червона Долина Кіровоградської області, має досить незвичний мікс власників: і росіяно-кіпріоти, і американо-росіяни, і українці – представники іноземних компаній.

За даними порталу YouControl, “Південна” входить до агропромислової бізнес-групи “Фрідом Фарм”, ключовими особами якої є Вадим та Ілля Сегалі – колишні співвласники банку “Надра” і громадяни США, а також громадянка рф Анастасія Куніцина. Група займається вирощуванням сільськогосподарської продукції і виробництвом м’яса. Видання “Латифундист” стверджує, що станом на минулий рік “Фрідом Фарм” обробляло до 53 тисяч гектарів ріллі. Більша частина угідь знаходилась на Херсонщині, чимало активів також було акумульовано також на Запоріжчині та Дніпропетровщині.

Бенефіціарами ж “Південної” значаться вже згадані брати Сегалі, Ганна Рибальченко, а також росіянин Андрєй Агєєв, який прописаний у кіпрському Лімассолі. Підприємство є засновником ліквідованих ВАТ ”Заставнівський райагрохім” і ВАТ “Великописарівське підприємство “Агротехсервіс”, а також нині діючої Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати. Станом на кінець минулого року “Південна” мала у власності та оренді близько трьох сотень земельних ділянок на території Бобринецького району Кіровоградської області.

Вже традиційно для фірм, що мають серед засновників чи акціонерів росіян, контактні дані вказані при реєстрації виявились недійсними. Не працює і сайт, посилання на яке також вказали при створенні “Південної” – www.pivdenna.pat.ua.

Оскільки позиція частини підприємств так і лишилась неозвученою, редакція готова опублікувати роз’яснення, коментарі чи навіть заперечення цих фірм, як тільки вони будуть надіслані на електронну адресу видання.

Павло Лісниченко

Автор цієї статті є учасником програми Interlink Academy Fellowship, що фінансується урядом Німеччини

 

Останні новини по темі
Кропивничанин став призером легкоатлетичного турніру в Берліні
1399123506
Навіки в строю: на Кіровоградщині повідомили про загибель військових (ФОТО)
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 10 до 15 червня відзнаки вручили їхнім родинам....

16:54, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кропивницькому відбувся конфлікт між керівницею Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості (ЦДБХТТ) та  мамою 8-річ...

16:23, 15 Червня, 2024

Російські спецслужби для дестабілізації ситуації в Україні заохочують підлітків за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Кількох юнаків, яких завербувала росія, затри...

15:44, 15 Червня, 2024