Харчування без глютену і лактози: чи корисно це пояснює лікар (ПОДКАСТ)

10:10, 22 Листопада, 2022

 Сімейний лікар Дмитро Корольков чпростовує міфи про тотальну шкоду глютену і лактози у подкасті “Медбалачки”.

 Лікар переконує, що для здорової людини обмежень немає і радить не вестись на маркетинг. Чому? Сулухайте у подкасті нижче, або читайте.

 

Глютен: користь і шкода

“Насправді, глютен дуже корисний і, більше того, лікарі якраз дуже рекомендують вживати продукти з глютеном для тих людей, які добре його переносять. Люди, які погано його переносять – це близько 1% людей. Це невелика кількість населення планети, значна меша кількість людей, яка думає, що в них є проблеми з глютеном”, -каже він.

Глютен – це білок, який міститься у багатьох крупах і тримає до купи тісто. Немає глютену в гречці.

За його словами, продукти із штучно вилученим глютеном значно менш корисні, ніж про це розповідають. Для того, щоб зберегти їхні смакові якості, до них, як правило, додають більше жиру, більше цукрів, відповідно казати про те, що це більш здорове харчування неправильно. Адже людина недоотримує білок, а також отримати зайвий жир чи зайвий цукор.

Якщо у людині дійсно є проблеми із сприйняттям глютену, це варто діагностувати.

Проблема з глютеном призводить до запалення кишківника, через це починається погане всмоктування поживних речовин, дитина погано розвивається, погано набирає вагу, дуже погано себе почуває. Якщо у вас такого немає – то не треба взагалі шукати проблеми з глютеном.

Зрештою, більшість дітей в плані формування свого шлунково-кишкового тракту переживають подібні проблеми з глютеном.

Це буває з різних причин – десь хтось, наприклад, перегодував. Якщо дитині дамо багато білкового продукту, вуглеводі, жирів, то в якийсь момент шлунково-кишковий тракт дитини може не виділити достатньо харчових ферментів, щоб перетравити ці продукти. Відповідно у нас з’являються симптоми: проноси, закрепи, зміни форми стулу, різні варіанти поганого функціонування шлунково-кишкового тракту.

Якщо у вас є підозра на проблеми з глютеном – краще проговоріть ці підозри з лікарем гастроентерологом. За можливістю треба подумати про діагностику не переносності глютену і тільки тоді йти в спеціалізований магазин, купувати продукти і починати лікуватися. Якщо у вас цього немає – їжте звичайну їжу, вона значно корисніша для вас, ніж дієтичні продукти без глютену.

“Поставити непереносимість глютену досить складно, бо це, як правило, робиться на підставі біопсії кишківника. Це не дуже приємна процедура, і не кожен на неї погодиться. Антитіла до гліадіну, які періодично здаються на глютенову ентеропатію не завжди показують наявність проблем з глютеном, тому біопсіє є золотим стандартом”, – каже лікар.

Лактоза: користь і шкода

Лактоза – це молочний цукор. Це та речовина, яка надає молоку солодкуватий присмак. Лактоза є практично в кожному молоці, окрім квашеного молока і йогурту. Фермент, який знаходиться у нашому кишківнику – лактаза – розщеплює лактозу на більш прості цукри, які далі всмоктуються. Якщо цього ферменту немає – це і є лактозою не переносністю.

Дійсно виключно рідко є саме лактозна не переносність.

“В процесі еволюції діти ссавців харчуються молоком, тому буквально ще 50 років тому усі діти, які народжувалися із дійсно лактозою непереносністю, вмирали, у них не було жодних шансів на життя. Тому класична лактозна не переносність з’являється дуже і дуже рідко. Є різні варіанти легкої лактозної не переносності. Основні симптоми якої проноси, погане травлення, здуття, погане самопочуття, адже цей цукор не розкладається в кишківнику і бактерії починають його споживати”, – каже лікар.

Щодо дітей з такою проблемою, то варто експерементувати аби знати допустиму дозу.

” Мені подобається позиція доктора Комаровського, який пропонує такий експеримент, який зовсім не шкодить вашій дитині, якщо їй поставили діагноз лактозної непереносності: купити кілограм морозива і давати дитині щодня по одній ложці. Якщо дитина нормально його переносить, якщо не з’являється проблем зі шлунково-кишковим трактом – додаєте ще одну ложку морозива на день. Якщо все нормально – три. Таким чином можна приблизно з’ясувати бар’єр за яким не вистачає ферменту лактази для того, щоб перетравити лактозу. Завдяки цьому експерименту ви будете знати, скільки дитина може спожити молочних продуктів”, – каже лікар.

У людей старшого віку за рахунок того, що зменшується функціональна активність шлунково-кишкового тракту, виділення ферментів лактази теж знижується. Тому люди похилого віку дуже погано переносять свіже молоко, але прекрасно переносностять йогурти, кефіри.

 

Останні новини по темі
Не допустити поширення «руського міра»: СБУ проводить обшуки у Києво-Печерській Лаврі (ФОТО)
SBU lavra1
thumb m dec 2044
Фотошпалери для спальні
Читайте також

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024