«Нас всіх тримає віра в Україну» – як волонтери Новомиргородської громади працюють на перемогу (ФОТО)

З першого дня повномасштабного вторгнення жителі Новомиргородської громади об’єдналися одним прагненням: зробити якомога більше для української армії і таким чином допомогти зупинити загарбників і наблизити перемогу України.
Про допомогу вимушеним переселенцям, про згуртованість і дитяче волонтерство «Гречці» розповіла співзасновниця громадської організації «Волонтери Новомиргорода» Наталя Кучеренко.
Хочемо нової України – починаємо з себе
У Новомиргородській громаді, як і по всій Україні, повномасштабне вторгненн Росії не скільки налякало, але об’єднало мешканців у супротиві ворогу – доступними у тилу способами. Як пояснила Наталя Кучеренко, перше, що вирішили гуртом робити – це облаштувати блокпости і забезпечити їх всім необхідним.
«Підприємці вантажівками підвозили пісок, а всі – і жінки, і чоловіки, і діти – розсипали, грузили, передавали на укріплення. Перший час забезпечували їжею: наша школа №3 варила, а ми розвозили тричі на день. Потім забезпечували маскувальними сітками, буржуйками», – пригадує вона.
Після облаштування блокпостів волонтери взялися облаштовувати укриття по всьому місту – люди приносили подушки, покривала, теплі речі, посуд та інше, а волонтери їх розвозили по сховищах, облаштовували спальні місця у місцевій спортшколі для вимушених переселенців.
На цьому ініціативні мешканці вирішили не зупинятися: допомагали з розселенням людей з інших областей, а також забезпеченням захисників і захисниць на фронтах.
Співзасновниця організації розповіла, що ось так вони у цьому пориві не сидіти, склавши руки, а робити щось для захисту у міру сил й утворили організацію.
«Ми одразу вирішили, що все має бути прозоро і чесно. Щоб наші воїни не дарма боронили нас, ми маємо тут робити все правильно. Тому створили ГО, щоб кожну копійку було видно», – підкреслила вона.
При цьому речі та їжу волонтери з Новомиргородської громади передають строго у порядку черги, без привілеїв. «Наприклад, у нас зараз черга за баулами 15 людей. І навіть якщо серед них мій родич-військовий буде п’ятнадцятим, то він так і отримає – без всіляких “зв’язків”. Якщо ми хочемо жити у чесній країні, треба впроваджувати ці зміни на всіх рівнях, починаючи з себе», – додала волонтерка.
Церковні свічки – в окопні
В Новомиргородській громаді, як і по всій Україні, спочатку волонтерило дуже багато людей, проте з часом охочих ставало все менше з різних причин: хто пішов до армії, хто втомився, хто виїхав,у когось свої труднощі. Наразі кістяк організації складає 23 людини, проте мешканці громади постійно долучаються – хто грошима допоможе, хто овочі з городу принесе, а хто своїми руками.
«Серед нас багато підприємців. На сьогодні моє підприємство працює, то я маю зробити все, щоб забезпечити армійців необхідним. І так само має робити кожен і кожна: ми живемо і маємо можливість працювати саме завдяки їм», – наголосила вона.
Волонтерство у Новомиргородській громаді об’єднало різних людей: це і майстер по монтажу вікон, який допомагає облаштовувати оселі для переселенців, і підприємиці, які продумують логістику, як краще передавати посилки на фронт і де знайти ту ж тканину для плитоносок, і тато в декреті, який чи не щодня працює у волотерському центрі, і люди, які були вимушені виїхати з рідних регіонів. Допомагають і посадовці, і підприємства, і навіть місцеві церква та інтернат.
«Ми охоплюємо багато напрямків: їжа, амуніція і одяг для армії, а також допомога вимушеним переселенцям в облаштуванні житла. Тож потрібна допомога різна – і зовсім різні люди долучаються до неї», – розповіла пані Наталя.
Активно співпрацює з волонтерами місцева влада – від координації дій при підтримці людей, які приїхали з інших областей до приміщення, яке передали волонтерам для швейного цеху. у цьому цеху ініціативні жителі Новомиргородської громади шиють баули, плитоноски, наколінники, підсумки.
Всі викройки робить місцева швея Олена Лукомська: волонтери кажуть, що без неї вони як без рук, адже вона продумує кожну деталь, щоб виріб був якісним і надійним. Якось один військовий попросив зшити йому плитоноску – а це складний процес. Та Олена сказала, що якщо йому треба – значить, вони мають зробити. І розробила лекала для амуніції, яку зшили у Новомиргороді і передали воїну на східний напрямок.
«Через декілька місяців він написав нам з госпіталю: йому посікло руки і ноги. І він подякував за надійну плито носку, адже змогла захистити його під час обстрілу і що так ми врятували йому життя. Заради такого хочеться робити ще більше для наших і не зупинятися», – поділилася волонтерка.
І люди з психоневрологічного інтернату захотіли долучитися до доброї справи: вони в’яжуть багато носків та малюють гарні малюнки, які волонтери передають захисникам і захисницям.
Місцеві умільці у Новомиргороді зварюють буржуйки з використаних балонів та гнуть скоби для облаштування бліндажів.
«І таких людей дуже багато, хто допомагає – не зможу всіх перелічити, бо боюся когось не згадати і тим образити. Але і місцеві жителі, і переселенці, і віряни різних конфесій, посадовці та підприємці, діти і дорослі – всі об’єдналися. Адже лише разом ми зможемо перемогти», – підкреслила співзасновниця ГО.
Не залишається осторонь і церква. Так, місцеві віряни збирають і чистять волоські горіхи, які йдуть в енергетичні батончики та мед для ЗСУ. Один житель Новомиргорода вирішив робити окопні свічки і навіть автоматизував цю роботу. То баночки для них передали працівники Центру первинної медико-санітарної допомоги, віск – пасічники, а парафін зібрали у місцевих храмах та церквах.
«Ми зателефонували священику і сказали, що нам для окопних свічок треба парафін: що підійдуть і поламані свічки, і вже плавлені. То він зв’язався з іншим батюшкою і релігійна громада зібрали нам дуже багато парафіну», – додала представниця «Волонтерів Новомиргорода».
Дитяче волонтерство або маленькі Великі люди
«Гречка» неодноразово розповідала про надихаючі приклади дітей, які тим чи іншим способом збирали гроші для Збройних Сил України: це і семирічна Варя, яка продавала квіти, щоб назбирати на бронежилет, і десятирічний барабанщик Давид, який збирає на автівку для ЗСУ – прикладів дуже багато.
Як каже Наталя Кучеренко, діти у Новомиргородській громаді також активно долучаються до волонтерство, адже бачать приклад дорослих.
«Діти то цукерки продають і збирають кошти, то майструють і продають вироби, збирають каштани, горіхи, яблука. То вони малюнки роблять і обереги, які ми передаємо захисникам разом з речами і їжею. бачачи приклад дорослих, діти самі не хочуть бути осторонь. А іноді і навпаки – менші стимулюють своїх батьків допомагати армії», – пояснила волонтерка.
Так, родина Пузанових у Новомиргороді вирішили забезпечити чимось теплим захисниць і захисників, на що зібрали більше 2,5 тисяч гривень. Так, майстриня Марина нав’язала різних сувенірів, а її чоловік Олександр і син Максим продавали ці вироби, а виручені кошти передали «Волонтерам Новомиргорода».
«Ми чемно виконали побажання жінки і придбали хлопцям теплі носки. Вистачило якраз на 100 пар. Щиро дякуємо родині Пузанових – саме такі люди наближають нашу Перемогу», – прокоментували волонтери.
Або Олександра Мішкой – дівчинка дізналася, що її однолітці Кірі, якій довелося з родиною покинути рідну домівку через напад росіян, немає на чому робити уроки у Новомиргороді. То дівчинка подарувала їй свою парту, на що Кіра записала відео з подякою.
А це Дмитро Невмитий – він надихнувся роботою волонтерів по виготовленню бліндажних скоб та самостійно погнув чималу бліндажних скоб, які передав у штаб.
«Щиро дякуємо Дмитру за прагнення допомогти та його батькам за виховання! Ми бачимо, якими чудовими людьми виросте нове покоління», – прокоментували у волонтерському штабі.
«Діти постійно просяться у наш штаб. Вигадують, як своїми силами можуть збирати гроші на ЗСУ, роблять обереги та малюнки для воїнів. Скільки потім у них щастя, коли захисниця чи захисник надсилають своє фото, а на розгрузці чи формі висить маленький оберіг з нашої громади!», – додає Наталя Кучеренко.
Так в кожному ящику, який передають «Волонтери Новомигорода» у різні напрямки, обов’язково є малюнки, записки з вдячністю і побажаннями, обереги із солоної глини, лялькі-мотанки, плетені браслетики та інші начебто дрібні, але насправді дуже цінні для військових речі від українських дітей.
Нагодувати захисників і захисниць: від супів до пурпурівських яблук
Сухі супи і борщі спочатку робили а базі місцевої школи, проте перед початком навчального року довелося шукати інші приміщення – то поки волонтери розібрали по домівках сушки і заготовляють компоненти самостійно, а переселенка з Одеси Слава Норцова у штабі їх фасує і пакує для армії. Ще волонтери роблять окремо сухарики – кажуть, що зараз сезон застуд, тож сухарики здобрюють пахучою олією з часником і спеціями. Звісно, одними сухариками при хворобі не зарадиш, тому підрозділам передають також медикаменти.
Потім вирішили робити енергетичні батончики зі смажених горіхів і вівсяних пластівців, гарбузового і соняшникового насіння, какао, тертого шоколаду та меду, сухофруктів.
«Нас попереджали, що робити їх доволі дорого, і це справді так. Але армійці добре про такі батончики відгукувалися, адже це ситно і смачно. То ми вирішили, що ми тут без чогось можемо обійтися, а ось захисників потрібно забезпечувати по максимуму», – пояснила Наталя Кучеренко.
До кожної відправки смачненького на фронти долучаються і місцевий бізнес: агрофірма постійно передає сушеними та свіжими пурпурівські яблука, а приватне підприємство «Шаруня» щотижня дає по 10 ящиків своєї кондитерської продукції.
Це літо вдалося врожайним, тож «Новомиргородські волонтери» змогли наконсервувати понад півтори тисячі банок овочів і фруктів. Також фермери передають м’ясо. Нприклад, зі свіжини від підприємця з Оситняжки волонтери за два дні зробили 500 банок різних тюфтельок, тушонки, каші з м’ясом, а ще паштети, сало, смалець – все передали нашим хлопцям і дівчатам.
Це вже не кажучи про домашню випічку, яку з різних сіл громади передають армійцям через волонтерів.
Печиво для армії від жителів села Листопадове
Тож обсяг роботи, який взяли на себе «Волонтери Новомиргорода», справді великий. Тим паче, що більшість людей в громадській організації також мають основні місця роботи, сім’ї, яким потрібно приділити час.
«Та нас всіх тримає віра. Ми віримо у наших захисників і захисниць, і люди відгукуються, допомагають. Коли стає дуже важко – нагадуємо собі, що на фронті ще важче. І якщо хочемо швидше перемогти, маємо щось для цього робити. Мене особисто дуже підтримує моя сім’я: без цієї підтримки я б, мабуть, давно вже зламалася», – зізнається пані Наталя.
«Волонтери Новомиргорода» передають амуніцію і смаколики армійцям у різних напрямках – як землякам, так і армійцям з інших областей, які звертаються із проханнями. Наразі волонтери закупають та шиють теплий одяг для військових, тому збирають кошти на тканину, термобілизну, медикаменти, на деякі компоненти для сухих супів і борщів та логістичні витрати. Звіти про свою роботу волонтери публікують на фейсбук-сторінці громадської організації, а долучитись до збору коштів можна за реквізитами:
Одержувач: ГО «Волонтери Новомиргорода»
Призначення: Благодійна допомога
Код: 44692222
IBAN: 973052990000026007005106240
АТ КБ «ПРИВАТБАНК», рахунок гривневий.
Ірина Требунських
Фото з фейсбук-сторінки «Волонтери Новомиргорода»