Волонтерити творчістю: як у Кропивницькому артисти збирають мільйони на армію (ФОТО)

11:42, 22 Березня, 2023

 Співаки, музиканти, діджеї та інші артисти у Кропивницькому рік тому вирішили об’єднатися і своїми талантами заробляти на допомогу українській армії. Скільки вдалося зібрати за цей час, як далі розвиватиметься проєкт #творчі_волонтери і що планують робити після перемоги України – «Гречці» розповів співзасновник і координатор проєкту Євген Жердій.

Співати – на часі

Зранку 24 лютого 2022 року ведучий і організатор заходів Євген Жердій, як і більшість українців, прокинувся від звуків літаків і усвідомлення, що почалася повномасштабна війна. І так само, як і більшість кропивничан в той день, він прийшов до волонтерського простору «КроХаб».

«Це був справжній вулик: люди постійно оформлювали гуманітарку з-за кордону, перенаправляли її в громади, записували запити від військових та сортували те, що приносили люди. Там же волонтерили і багато людей творчих професій», – згадує він.

Каже, що перший тиждень здавалося, що їжа і сон не потрібні – лише б докласти максимум, щоб встояти проти ворога. Та через деякий час Євген зрозумів, що люди творчих професій можуть ефективніше використати свої таланти для підтримки армії.

Як організатор заходів у місті Євген знайомий з багатьма виконавцями, і закликав їх творчістю допомогти у зборах грошей, щоб закривати актуальні потреби військових. Тоді масові заходи були заборонені, тож Євген Жердій разом із співзасновницею просторів «Кропхаб» та «Мир 2.0» Катериною Колтуновою придумали концепцію вуличних виступів.

«Виконавці виступають просто неба, а поруч стоять бокси з логотипами «КропХаб» і написом, що це збір на ЗСУ. Так люди, проходячи по вулиці, могли почути гарну мелодію чи пісню і тут же задонатити армії», – пояснив він.

Вперше «Творчі волонтери» виступили на вулиці Театральній у Кропивницькому 30 березня 2022. Тоді за приблизно чотири години виступу вдалося зібрати 7 тисяч гривень.

Tvor4i volonteru2

«Творчі волонтери» після першого виступу у Кропивницькому. 30 березня 2022 року

Після цього майже кожного дня з ранку до вечора їх можна почути і побачити на центральних вулицях міста. До виступів долучалися і солісти театру та філармонії, і гурти та сольні виконавці, музиканти різних жанрів. Єдина вимога – жодної російської мови.

«З часом почали долучатися і аматори: це і для них можливість показати і розвивати свій талант, і при цьому вкластися у оборону країни. У нас виступали навіть Юлія Олійник та Олег Кеуш – солісти Академічного ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України, які родом з Кіровоградщини», – розповів Євген Жердій.

Супермаркети, кафе та «електричка»

Знайти виконавців, які готові безкоштовно працювати заради підтримки армії – це ще пів справи. Крім того потрібно знайти апаратуру та електрику для неї, транспорт, домовитися про місце проведення акції, узгодити графіки виконавців.

«Тут нам назустріч пішли місцеві кафе, торгівельні центри і бізнесмени», – пригадує Євген Жердій.

Кафе в центрі міста пропонували свої літні майданчики для виступів та електрику, торгівельні центри «Велмарт» і «Депот» також надавали свої комунікації та майданчики для проведення заходів.

При цьому організовувати акції навіть просто неба під час воєнного стану потребує погодження з місцевою владою. Оформити всі відповідні запити і дозволи, пройти бюрократичні нюанси «Творчим волонтерам» допомогли волонтерни Катерина Колтунова та Інна Колпак.

Техніку безкоштовно давав Денис Русін, який займається прокатом апаратури, а також музикант Володимир Рязанов, діджей Володимир Наталуха. Згодом і інші професійні виконавці і музиканти ділилися апаратурою на деякі заходи. Водій Антон Майстренко, який активно волонтерить у «КропХабі», так само допомагав з логістикою.

«У Антона електромобіль, який ми називаємо «електричкою», – сміється Євген, – «Він власник магазину у центрі міста, проте вже цілий рік постійно возить і апаратуру, і артистів. Він нас дуже виручає».

Переважно перехожі охоче жертвують гроші, адже бачать на прозорих боксах, що це на ЗСУ. Проте зрідка, але бували і неприємні випадки.

«Сказали, що ось як ми можемо співати, коли там люди гинуть. Проте за зібрані піснями кошти ми купуємо автівки, тепловізори, дрони, інше необхідне – і це рятує життя військовим. Тож ми співаємо якраз для того, щоб менше наших хлопців і дівчат гинули», – поділився Євген.

Tvor4i volonteru7

 Євген Жердій

Вулична акція «Творчі волонтери» згодом стала доволі масштабним проєктом, до якого почали долучатися все нові напрямки. Наприклад, багато майстрів і майстринь приносили свої вироби, тож на вулицях міста почали проводити ярмарки, всі кошти з яких перенаправляли на потреби ЗСУ. З часом почали долучатися і танцівники: влітку на пішохідній вулиці в центрі Кропивницького влаштовували джеми, денс-батли та виступи.

Ще одним викликом для «Творчих волонтерів» та активістів простору «КропХаб» стало питання – чи відкривати в умовах воєнного стану новий сезон роботи артпростору «Атмосфера MUP 2.0». Та вирішили, що таким чином зможуть не тільки збирати на ЗСУ, а й допомогти вимушеним переселенцям, які шукають роботу у новому місті. Тож відкриття відбулося 21 травня 2022 року.

«Серед переселенців є люди творчих професій, тож тут вони могли реалізувати себе і підзаробити. Також на базі “Мир 2.0” подружжя з Донеччини відкрили кафе “Жираф”. Це можливість підтримати людей, то чому б це не зробити?», – каже Євген Жердій.

Tvor4i volonteru5

Тож в теплий сезон в артпросторі «Мир 2.0» проводили майстер-класи, літературні читання та стендап-виступи, плели маскувальні сітки, ярмаркували та багато інших заходів, під час кожного з яких незмінними атрибутами були бокси для збору коштів на армію.

Гроші і культура

За один день вуличного виступу «Творчим волонтерам» вдається зібрати в середньому 12-16 тисяч гривень. Якщо ж брати загалом, то за всі заходи за рік діяльності їм вдалося зібрати і передати на потреби української армії 1 мільйон 300 тисяч гривень. Зібрані гроші передають “КропХабу”.

«Я розумію, що наші зірки в Україні і за кордоном збирають більше, та за мірками міста це суттєва сума. Ми змогли закрити багато запитів від військових: це і автівки, тепловізори, дрони та інше спорядження», – зазначив волонтер Євген.

Проте виключно волонтерством займатися складно – потрібно на щось жити. Як пояснив Євген Жердій, вперше після повномасштабного вторгнення Росії він провів захід за гонорар наприкінці червня.

«Я не покинув волонтерство, хоч вкладаю у це свої гроші, сили і час. Мені казали, що кому ті свята з ведучим потрібні під час війни! Та цим самим я можу заробляти, а отже – продовжувати волонерити, донатити. Підтримка економіки і бізнесу в Україні зараз як ніколи важлива, зокрема і івент-індустрії. Тим паче, що часто свята замовляють військові та їхні родини», – підкреслив Євген.

Окрім власне зборів коштів,хочуть сприяти розвитку сучасної української культури.

«Ми пропагуємо, що українська культура – сучасна і якісна. Нам пора позбутися тієї меншовартості. Достатньо було відмовитися від російського – і скільки за лише рік з’явилося класних українських пісень, нових виконавців! Я сам колись вів свята російською, а тепер розумію, наскільки то було неправильним», – зізнався пан Євген.

Радіє, що наразі виконання російськомовних пісень чи ведення публічних заходів російською заборонено законом.

«У нас в місті були випадки у деяких закладах, коли вмикали пісні російською. Та різка реакція суспільства дала результати і, власники закладів більше такого не допустять. Використовувати у публічному просторі російську в той час, як за слова “Слава Україні” росіяни вбивають – це блюзнірство», – підкреслив ведучий свят.

 

Наразі спільнота об’єднує більше ста музикантів, співаків, танцівників, а також фотографів, які допомагають робити фотозвіти.

«Ми постійно фіксуємо і звітуємо за кожну зібрану копійку. Єдине, на що ми брали іноді гроші із зібраних – це на каву чи чай для тих, хто виступає. Адже люди працюють безкоштовно. Та це двісті-триста гривень з цілого дня виступу, за який зазвичай збираємо близько 12-15 тисяч», – пояснив Євген.
Вуличні виступи тимчасово припинили на холодний сезон, проте діяльність на цей час не зменшили: заходи із зборами на ЗСУ продовжили у різних закладах, і не тільки у Кропивницькому.

Tvor4i volonteru3

Tvor4i volonteru4

Будемо волотнерити до перемоги – і після теж

Наразі проєкт «Творчі волонтери» вже вийшов за межі Кропивницького і охоплює всю Кіровоградщину. Це почалося зі співпраці з оркестром 3-го окремого полку спецпризначенців імені князя Святослава Хороброго, який також виступали на вулицях міста.

У лютому з’явилася ідея виступати і в інших громадах. Так оркестр за тиждень такими «гастролями» зібрав для оборонців країни 120 тисяч гривень.

«Я маю знайомих в Бобринці, Малій Висці, Новоукраїнці, тож вони допомагають організувати виступи. перед виступом оркестру до концертної програми декілька номерів дають місцеві виконавці. У лютому це було здебільшого на особистих зв’язках, а ось з березня організаційно нам допомагає обласна адміністрація», – розповів Євген Жердій.

Tvor4i volonteru6

Для проведення таких виїзних благодійних концертів домовляються з місцевими відділами культури, головами місцевих рад. За словами Євгена, здебільшого місцеві радо відгукуються, безкоштовно надають зали, поширюють афіші і активно анонсують захід. Завдяки такій співпраці вдається збирати чи не повні зали, а отже і більше благодійних внесків. Проте іноді співпраця не виходить.

«В одній громаді місцевий голова ради вирішив не допомагати нам, тож ми все робили самі. І тоді за концерт нам вдалося зібрати десь півтори тисячі гривень. Це наразі наш антиректорд по зборам», – зізнався координатор проєкту.

Він зізнається, що це виснажливо – поєднувати основну роботу і волонтерити в такому темпі. Проте додає, що збавляти темпи не збираються. Так, найближчим часом оркестр 3-го полку ССО виступатиме в громадах Голованівського району, а на вулицях Кропивницькго знову лунатимуть співи, щоб мотивувати людей не зупинятися у підтримці армії.

А ось 1 квітня «Творчі волонтери» проведуть благодійний концерт в обласній філармонії, приурочивши його до першої річниці проєкту.

«Якось до мене звернулося керівництво філармонії з пропозицією провести захід. Я погодився, але за умови, що замість гонорару мені дозволять принести бокси для зборів на ЗСУ. З того часу ми й налагодили благодійну співпрацю з ними», – пригадує Євген Жердій.

Впевнені, що річниця буде не останньою, адже проєкт планують продовжувати і після перемоги України у війні.

«Ми не можемо зупинитися у підтримці армії, адже війна триває. Але й після перемоги військовим потрібна буде реабілітація, ресоціалізація. І на це теж потрібні гроші. Тож і після перемоги продовжимо творчо волонтери», – запевнив координатор Євген Жердій

Вже зараз виконавці – як професійні, так і аматори, можуть долучитися до «Творчих волонтерів». Для цього варто зв’язатися з Євгеном Жердієм через його сторінки у Фейсбуці чи Інстаграмі, або зателефонувавши йому за номером: +380666804516.

Підтримати українську армію можна, перевівши кошти наа рахунки волонтерських організацій “КропХабу” за наступними реквізитами:

  •  за номером картки 5375 4112 0417 6411 («Монобанк», ГО «Серця матерів»),
  • за номером картки  5363 5420 1780 7901 («Приватбанк», Колпак Інеса, голова ГО “Серця матерів та ветеранів війни Кропивницького”),
  • для міжнародних перерахувань 4731 1856 1447 3558 (долари),
  • для міжнародних перерахувань 5169 3600 1722 3359 (євро).

Для нарахувань на юридичну особу – БО МБФ СМАЙЛ:

 

  • код отримувача 42491113
  • Рахунок отримувача у форматі відповідно до стандарту IBAN UA203052990000026007045103151 (АТ КБ «ПРИВАТБАНК»).

Фото з архівів Євгена Жердія

Останні новини по темі
У Кропивницькому пішов із життя професор Льотної академії
336808681 191553010274432 2292350283051617046 n
278
Між Кропивницьким і Новим планують збудувати водогін
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024