Міни та забруднення: чи зможуть українці купатися в українських морях

11:42, 14 Липня, 2023

Туристичний сезон на морських курортах України в розпалі…міг би бути. Проте у країні вже другий рік триває повномасштабна війна. Як війна впливає на стан морів, та чи зможуть ще коли-небудь українці відпочити на українських морях – з’ясовувала “Гречка”.

 

Чорноморські курорти працюють

На Одещині та Миколаївщині заборонили купатися та ловити рибу. У воді знайшли низку збудників інфекцій. Місцева влада та екологи пояснюють це наслідками підриву Каховської ГЕС.

Попри усі застереження, все ж є “сміливці”, які намагаються відпочивати на пляжах та купатися у морі, деяким із них це вже вартувало життям.

Для прикладу, минулого року було щонайменше 3 випадки загибелі відпочивальників на пляжах. У червні у селі Грибівка чоловік підірвався на міні, у липні в Одесі двоє відпочивальників наткнулися на ворожу міну, а у серпні у Затоці двоє людей підірвалися на міні, ще одна людина отримала поранення від цього вибуху.

Цьогоріч таких випадків ще не було. Проте чимало готелів та баз відпочинку на узбережжі Чорного моря продовжують працювати.

Для прикладу, скрін переліку працюючих баз з одного із сайтів – туристичних путівників.
Ціни від 360 до 3000 гривень.

 444 copy

Скрін із одного із сайтів-туристичних путівників.
Інший такий сайт навіть пише, що пляжі в Одесі планували у червні відкрити, хоч 17 червня на офіційному сайті Одеської міськради вчергове повідомили про заборону купання в морі та вилову морепродуктів.

1111

Загалом же бази та готелі, в основному себе, рекламують наявністю басейнів та прибережним морським повітрям і сонцем.

gotel paradiz

А деякі бази навіть облаштовують портативні басейни та подають як новинку 2023 року.

kar bug

У чому небезпека українських морів зараз

Завідувач Морського інформаційно-аналітичного центру при “Українському науковому центрі екології моря” (УкрНЦЕМ) Андрій Тітяпкін у коментарі “Гречці” розповів, що стан Чорного моря до 2022-ого щодо забруднення вважався задовільним та був план дій, що дозволив би покращити ситуацію.

“Україна восени 2021 року затвердила Морську природоохоронну стратегію, яка відповідає європейській директиві з морської стратегії. Але через війну, виділені гроші на 2022 рік на проведення морського екологічного моніторингу, подолання кризи і наближенню до доброго екологічного стану, були перераховані на ЗСУ”, – пояснює пан Андрій.

Наразі ж експерт говорить, що через бойові дії шкода завдається і рослинам, і рибам та ссавцям у морі.

Експертка Національного морського хабу України Олена Марушевська розповіла “Гречці”, що наслідки воєнних дій для морів розглядають у кількох аспектах:

  • забруднення нафтопродуктами;
  • хімічне забруднення;
  • морське сміття;
  • забруднення мінами.

Інформацію про забруднення наразі досить складно збирати, через воєнні дії. По Чорному морю – це лише прибережні проби води, а до Азовського – взагалі немає доступу.

Забруднення нафтопродуктами та сміттям

Перше, на чому акцентує експертка – це забруднення нафтопродуктами. Супутникові знімки демонструють, що утворилася пляма від нафтопродуктів.

“Всі ці судна, які наразі перебувають у морі, навіть вже цей потоплений корабель “Москва” – всі вони призводять до певного забруднення. Нафтопродукти також були у сховищах Каховської ГЕС. Вони потрапили в Чорне море і тоді зафіксували перевищення показників, але знову ж таки – проби брали лише з берега”, – пояснює пані Олена.

Другою проблемою Олена Марушевська називає морське сміття. Це знову ж таки різні уламки збитих ракет, розбиті греблі та будівельні матеріали.

“Неймовірна кількість сміття потрапила до моря після підриву Каховської ГЕС. Зараз мій колега підводний біолог говорить, що все дно Чорного моря по Одеській затоці засипано рештками якоїсь деревини, листям, залишками якихось будівельних матеріалів та інше. Але складність у тому, що морське сміття дуже складно якось зібрати і винести його звідти”, – підкреслює пані Олена.

За її словами, це сміття звісно ж розноситься і до сусідніх країн, з якими Україна розділяє Чорне море. Екологи із Румунії та Болгарії вже повідомляють, що до берегів почало приносити все більшу кількість незрозумілого для них сміття. Гіпотетично воно може дійти і до Грузії.

Крім того, через це сміття гинуть морські мешканці.

Хімічне забруднення

Олена Марушевська говорить, що і до повномасштабного вторгнення Чорне море було не надто чистим від хімічних забрудників.

Тоді основними складниками цього забруднення були фармацевтичні препарати, креми, хімічні речовини будівельного спрямування, інсектициди та інше. Згідно з аналізом проб морської води, які провели ще до початку воєнних дій, було визначено 124 хімічні речовини.

Від початку повномасштабного вторгнення аналізу не проводили, проте очевидним є те, що кількість цих речовин зросла. Для прикладу одними із найбільш токсичних хімічних забрудників є елементи, які містяться у ракетному паливі.

“Очевидно, що через війну з’явиться значна кількість нових забруднюючих речовин, яких саме – можемо поки що лише здогадуватися. Проте той факт, що ми знали, які там речовини були до війни, дасть змогу визначити, які саме додалися внаслідок воєнних дій, і це до всього буде також слугувати доказами злочинів Росії щодо екології”, – зауважує пані Олена.

Завідувач Морського інформаційно-аналітичного центру при УкрНЦЕМ Андрій Тітяпкін говорить, що значний викид забрудників стався після підриву Каховської ГЕС.

За його словами, починаючи з 6 червня УкрНЦЕМ проводить регулярний відбір проб води на Одеському узбережжі. Також брали проби води з Дніпра поблизу Херсону, Дніпровсько-Бузького лиману, у Чорному морі поблизу Очакова та в Одеській затоці.

“Відібрані проби показали однакову структуру забруднення. На всіх станціях виявили перевищення граничнодопустимих концентрацій по нафтопродуктах, токсичних металах та хлорорганічних сполуках. Зрозуміло, що потрапляючи в море, ці забруднюючі речовини згубно впливають на представників морської флори і фауни. А саме: впливають на діяльність серця, змінюють дихання, збільшують печінку, руйнують плавники, призводять до загибелі”, – пояснює експерт.

При цьому пан Андрій додає, що метали можуть накопичуватися в організмах морських жителів, а надалі і в людей можуть з’явитися проблеми із здоров’ям, при вживанні такої риби.

Забруднення мінами

Наразі у Чорному морі надзвичайно велика кількість мін, говорить експертка Національного морського хабу.

За її словами, дуже багато мін у воді, і тих, якими були заміновані пляжі. До них додалися міни, які змило після підриву Каховської ГЕС.

“Як вони розташувалися, де вони знаходяться, як зробити так, щоб ніхто не постраждав? Це дуже складні питання і завдання, як ці питання вирішити. Наприклад, наші турецькі колеги вже запровадили 24-годинний моніторинг і дивляться, щоб міни хоча б не пливли, адже у них багато суден і човнів, тому будь-яка міна може призвести до значних наслідків – як людських життів, так і економічної шкоди”, – пояснює пані Олена.

Олена Марушевська говорить, що міни з часом можуть обрости мушлями та водоростями і їх буде ще гірше видно розміновувачам.

“І звичайно від мін не тільки люди страждають, але це загроза і для морських мешканців, тому що при будь-якому штормі можуть бути вибухи, хімічне забруднення, шумове забруднення, яке відлякує всіх морських мешканців”, – коментує експертка.

Туристи зможуть відпочити на українських морях

Попри теперішній стан моря, експерти говорять, що після перемоги ситуацію можливо виправити.

Олена Марушевська говорить, що першочергово звісно ж потрібно буде проводити розмінування. Після цього екологи зможуть провести всі необхідні дослідження.

Далі ж відбуватиметься реконструкція очисних споруд, яку вже включили у план відбудови країни.

“У багатьох містах очисні споруди і до війни не дуже добре працювали, а зараз, то взагалі із перебоями енергії та пошкодженнями критичної інфраструктури нашим водоканалам складно виживати і звичайно забезпечувати достатню очистку води. Особливо це буде вкрай необхідно для Маріуполя – величезне місто, яке майже повністю зруйновано. Зрозуміло, що там треба буде відновлювати очисні споруди, інакше Азовське море просто захлинеться в органічному забрудненні”,– пояснює експертка Національного морського хабу України.

Далі ж дії екологів залежатимуть від результатів досліджень. Ймовірно, доведеться відновлювати популяції деяких видів риб, запроваджувати мораторій на їх вилов. Можливо потрібно буде створювати притулки для дельфінів.

А загалом, за словами пані Олени, у Чорного моря є велика здатність до самовідновлення від органічного забруднення. Для прикладу вона говорить, що органіку, яка після Каховської ГЕС прийшла, море вже майже перетравило.

Також експертка наголошує, що це не наше внутрішнє море, а ми його ділимо із сусідами. Зокрема, Румунія і Болгарія дуже зацікавлені, щоб українська частина моря була чистою, тому що це може стати їхньою проблемою та загрозою для туристичного сезону.

Крім того, у травні цього року Європейський союз затвердив дослідницьку програму на 7 років, де включено 24 заходи. Один із них повністю присвячений оцінці впливу військових дій на Чорне море.

Олена Марушевська переповідає слова своїх закордонних колег, що деякі біди можна використати для розвитку туризму: затоплений корабель “Москва” цікавить чимало морських археологів. А після перемоги, то загалом всі ці артефакти будуть притягувати значну кількість туристів.

Головне, щоб настала вже перемога. Тоді зможемо попрацювати, зробити досліди – й українці, і не тільки, знову зможуть завітати до наших морів”, – підкреслила пані Олена.

 

Таміла Делюрман

Анастасія Дзюбак

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
“Попався” вдруге за рік: у Кропивницькому вночі затримали п’яного водія
pyanyi vodiy
1 3
Погрожували за неіснуючий борг: на Кіровоградщині затримали підозрюваних у вимаганні
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало черги графіків відключень, які запровадили на Кіровоградщині на 15 червня....

10:21, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, ...

18:58, 14 Червня, 2024

Журналісти українського видання “Texty.org” заявили про тиск і погрози від американських посадовців та політики. Така ситуація стала наслідком оприлюдненого у виданні матеріалу ...

16:50, 14 Червня, 2024