У пастці стереотипів: чи можуть чоловіки звертатися до психотерапевтів та психотерапевток
Україна зараз переживає один із найскладніших періодів своєї незалежності. Війна та криза торкнулися кожного та кожну. І хоча сили волі, витримки та мужності нам не позичати, ми не можемо вдавати, що у нас все гаразд. Нам складно і важко, тому часом усі ми потребуємо допомоги. Окремого тиску зазнають чоловіки. Через стереотипи, які є у нашому суспільстві, багато хто з них досі вважає, що звертатися до психолога чи психологині — це виключно жіноча справа. Чи має ця думка місце в сучасному світі? Розберімося.
Як психологічне здоровʼя повʼязане з фізичним?
Більшість людей в нашій країні досі вважає, що здоровʼя — це лише відсутність хвороби, при чому тільки фізичної. Насправді ж, людина здорова тільки тоді, коли і фізичне, і психологічне благополуччя в нормі. Якщо дбати лише про одну складову, то баланс руйнується.
Фізичне та психологічне здоров’ я тісно пов’39;язані та можуть впливати одне на одне. Якщо людина захворіє, скажімо, на грип, то її психоемоційний стан також погіршиться. І навпаки — якщо вона матиме тривалий стрес чи депресію, то рівень її фізичного здоровʼя знизиться. Саме тому важливо дбати про своє самопочуття в усіх його аспектах.
Чи звертаються чоловіки за психологічною допомогою?
Війна та криза завдали проблем всім українцям, незалежно від статі. Але чоловіки досі знецінюють свої проблеми та думають, що визнавати їх — прояв слабкості. За результатами опитування, проведеного UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні у 2022 році, – 90% опитаних чоловіків ніколи не зверталися за професійною психологічною підтримкою. Ігнорування поганого емоційного самопочуття може мати негативний вплив на рівень життя. Стрес, роздратування, депресія викликають проблеми в сімʼї, конфлікти на роботі та інші негаразди. Щоб цього не сталося, варто дбати про емоційне здоров’я та звертатися за допомогою, коли це необхідно.
Коли слід звертатися до спеціаліста/-ки?
Самостійно оцінити стан свого психологічного здоровʼя складно. Психологи/-ні радять
звернути увагу на наявність таких симптомів:
- смуток або пригніченість протягом тривалого часу, навіть без вагомих причин;
- часті й різкі зміни настрою;
- сильна тривога, спричинена стресовими подіями або незначними труднощами;
- періодичні спалахи гніву та агресії;
- суїцидальні або нав'язливі думки;
- безсоння або недосипання;
- відчуття втрати часу;
- постійна фізична втома;
- погіршення стосунків з рідними та друзями;
- часте потовиділення, нудота, прискорене серцебиття чи важке дихання;
- відчуття, ніби звичні речі більше не приносять задоволення.
Якщо у вас є хоча б один із перерахованих симптомів, звертайтеся до спеціаліста чи спеціалістки.
Фахівець чи фахівчиня з підтримки ментального здоров’я допоможе зрозуміти ваш стан і розібратися з проблемами, які його викликали.
Де можна отримати допомогу
З жовтня минулого року в Україні працює безкоштовна Гаряча лінія підтримки чоловіків. Телефонувати туди можна з будь-яких питань, що викликають стрес: проблеми на роботі чи в стосунках, переживання, спричинені війною, складнощі з контролем гніву тощо.
Звернутися можна за номером 2345. Гаряча лінія безкоштовна, анонімна та працює цілодобово. Дзвінки приймають кваліфіковані психологи/-ині з багаторічним досвідом роботи. Лінія отримала вже понад 8000 дзвінків від чоловіків.
Не знецінюйте свої проблеми та не соромтеся турбуватися про своє здоровʼя. Лінія психологічної підтримки для чоловіків реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні за підтримки уряду Великої Британії у співпраці з
ГО «Інноваційні соціальні рішення».