Шахраї взяли кредит на ваше ім’я: що робити

16:51, 19 Жовтня, 2023

 

Вам телефонують і вимагають сплати за кредитом, про який ви ніколи не чули або ж кажуть, що людина про яку ви вперше чуєте або давно не чули і давно з нею не спілкуєтесь, беручи кредит вказала вас довіреною особою? Є ймовірність, що ви маєте справу із шахраями, які оформили на вас кредит або мікрокредит без вашого відома або ж вас вважають причетними до цього.

 

Що робити, якщо шахраї оформили на мене кредит?

Як діяти пояснює у подкасті “Гроші хороші” від “Гречки” кандидат юридичних наук, адвокат Володимир Ігнатенко.

Хто такі колектори та яку роботу вони можуть робити?

Примусовим стягненням боргів займається виконавча служба. Є державні і приватні виконавці. Виконавча служба діє виключно в законодавчому полі, частіше поштою надсилаючи боржнику офіційні документи з роз’ясненнями, копіями договорів кредитування, судового рішення та вимогою сплатити борг.

Ті ж, хто набридає телефонними дзвінками – колектори – це інші організації, каже юрист. Це уже приватні установи, до яких звертаються з приводу виконання рішень не звертаючись у виконавчу службу або паралельно звертаючись до приватного виконавця приватні.

Фактично, колектори на договірних засадах роблять “брудну роботу”, яку виконавча служба дозволити собі не може.

Чому при отриманні мікрокредитів поширені шахрайства?

Шахрайства з оформленням кредиту на чуже ім’я найчастіше відбуваються з мікрокредитами – позиками на до 20,000 гривень, які зазвичай беруть, коли потрібні гроші на короткий термін. Оформити мікрокредит нескладно – це можна зробити онлайн. Цією простотою і користуються шахраї оформлюючі кредит на чуже ім’я використовуючи особисті дані цієї людини.

Так мікрокредитні організації надаючи кредит, зазвичай, просять дати номер телефону довіреної особи та при цьому жодних документів про поручительство не підписують і можуть навіть не перевіряють чи справжні ці контакти. Вони розраховують, що у випадку, якщо кредит прострочать, його можна буде стягнути за допомогою колекторів.

Чому важливо не підтверджувати свої персональні дані при телефонних дзвінках щодо кредитів?

Часом шахраї можуть набрати вас і непрямо випитати ваші персональні дані.

“Якщо телефонують і називають якесь ім’я, то треба бути обережним та не поспішати розмовляти, а відразу записувати звідки дані, хто телефонує, але свої дані не підтверджувати, бо це дозволить їм уточнити, що цей номер відповідає саме цій людині”, – каже адвокат.

Є закон України про захист персональних даних, який дозволяє людині звернутися до утримувача таких персональних даних попросити, щоб вони знищили їх. Запам’ятайте, номер телефону та домашні адреса Це ваші персональні конфіденційні дані жодна фінансова компанія та колектор не мають права їх використовувати без вашої згоди.
Також у телефонного колектора можна просити надати документи, які б підтвердили законність його вимог, або запропонувати звернутись до суду. Якщо документи вам нададуть, то варто звертатись в поліцію і до банківської установи, яка надає кредит.

Куди звертатися, якщо стали жертвою шахраїв і на вас взяли кредит?

Якщо ви отримали дзвінок від банку чи колекторів про необхідність повернути кредит, про який ви нічого не чули ваш порядок дій такий.

Перевірте інформацію звернувшись до банку або онлайн в Українському бюро кредитних історій. Просте спілкування може допомогти з’ясувати, можливо просто сталася помилка.

  1. Якщо ж інформація підтвердилась, звертайтесь в поліцію.
  2. Повідомте банк чи фінансову організацію про те, що ви особисто кредит не оформлювали.
  3. Отримайте завірені копії договорів про кредитування від фінансової установи. Колектори ж мають надати вам договір переуступки вашої заборгованості, адже вони могли викупити ваш борг у кредитора.
  4. Зверніться до юриста спеціаліста з банківського права або самостійно виявіть ознаки підробки договору.
  5. Переконайте банк чи він установу у підробці документа – це дасть змогу об’єднати зусилля для викриття шахрая.
  6. Повідомте про підробку Нацбанк, якщо кредит на ваше ім’я шахраї оформили в банку, або до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринкових фінансових послуг, якщо мова йде про мікрокредит. Вони можуть призначити перевірку та вимагати від установ пояснень.
  7. Зверніться до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Там серед іншого контролюють дотримання законодавства про захист персональних даних і якщо врешті шахрайство підтверджується будьте готові звернутися в суду.

 

Останні новини по темі
Центральний сквер пропонували поділити між орендарями і містом: що вирішили кропивницькі депутати
13
Depositphotos 563910518 S
Як українські громади може змінити ЄС: польський досвід посадовиці з Кіровоградщини
Читайте також

У п’ятницю, 25 травня, підприємство «Кіровоградобленерго» оприлюднило графіки відключення електрики в області, які діятимуть з 18:00 до 00:00....

16:37, 25 Травня, 2024

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024