Як і навіщо українські фірми позиваються проти росії через збитки: роз’яснення юристки

16:02, 15 Листопада, 2024

Українські фірми, зокрема з Кіровоградщини, виграли суди проти росії. У позовах вони вимагали від росії компенсувати збитки, завдані внаслідок обстрілів. «Гречка» дізналася, як фірми можуть подати такий позов та навіщо потрібно це робити.

Нагадаємо, що ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» виграла справу у Господарському суді Кіровоградщини. У позові фірма вимагала від росії компенсувати понад 7 мільйонів доларів США за збитки. Йдеться про знищення і пошкодження майна підприємства внаслідок російського удару ракетами «Калібр» по території Кропивницького району у 2023 році.

Подібний позов виграло й акціонерне товариство «РУР ГРУП С.А.». Компанія вимагає у росії компенсувати 23 мільйонів гривень за знищену ракетою автозаправку у Кропивницькому районі.

Про те, чи варто очікувати від країни-агресорки дотримання законодавства, чи можна розраховувати на компенсацію в такому випадку та навіщо загалом потрібні такі судові прецеденти, «Гречці» пояснила юристка Євгенія Захарченко.

Як українське підприємство може позиватися проти росії

Ще до нападу росії на Україну у 2014 році позови проти цієї держави потрібно було узгоджувати з нею. Тобто направляти до російського посольства запити на згоду росії бути відповідачем у справах. 

Та з 2014 року необхідності направляти ці запити немає, оскільки росія позбавлена судового імунітету. 

З 24 лютого 2022 року надсилання запиту неможливе через розірвання дипломатичних відносин між країнами.

Проте у таких справах, коли відповідачем у справі є держава-агресорка, залишається низка юридичних нюансів і проблем.

Територіальна юрисдикція

За загальним правилом позов подається за місцем перебування відповідача. Останнє зареєстроване місцезнаходження посольства рф, знаходиться за адресою: м. Київ, Повітрофлотський проспект, 27-А.

Однак процесуальні кодекси дають право позивачу подавати позови за місцем знаходження зруйнованого нерухомого майна. 

Наприклад, ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» зареєстрована у Києві. проте справу розглядав Господарський суд Кіровоградщини тому, що зруйноване майно розташовувалося саме в цій області.

Також позов може розглядатися судом за місцем проживання чи перебування позивача — але це не для фірм, а для фізичних осіб.

Повідомлення учасників справи і розмір шкоди

На даний час немає чіткої позиції судів щодо того, як повідомляти росію про те, що вона є відповідачем у справі про відшкодування. Деякі суди вважають, що направляти росії процесуальні документи недоречно через її агресію. Частина ж зупиняє розгляд справ і направляє доручення Міністерству юстиції України вручити копії процесуальних документів.

Наприклад, у судовій справі ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» прикріпила до позову проти росії підтвердження, що документи про спричинення збитків були направлені до посольства рф у Польщі.

Також в суді потрібно представити фіксацію, що майно справді було пошкоджене і докази, що пошкодження відбулося саме через дії росії.

Наприклад, у судовій справі ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» прикріпила до позову проти росії підтвердження, що документи про спричинення збитків були направлені до посольства рф у Польщі.

Те, що пошкодження є наслідком дій росії, підтвердили висновком від СБУ, що саме в той час і по тій території прилетіли ракети «Калібр», запущені росією.

Чи можна отримати компенсацію від росії

З механізмом виконання рішення про стягнення компенсації збитків вже є проблеми.

З 16 вересня 2022 року подача позовів проти рф до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) неможлива, оскільки росія вийшла з Конвенції щодо захисту основоположних прав та свобод людини.

Російських активів в Україні не залишилось, тому навіть отримавши рішення українського суду про стягнення з агресора шкоди, такі рішення мають виконуватись в іноземних судах. І це при тому, якщо Україна отримає право та механізм задоволення такої шкоди за рахунок заморожених активів рф.

Для виконання судових рішень в іноземних юрисдикціях країна, проти якої подано позов, має надати свою згоду. Ясно, що росія так не робитиме.

Тому світу варто розробити дієвий механізм задоволення матеріальної та моральної шкоди, спричиненої Україні росією. 

Чи варто позиватися проти росії щодо завданих збитків

На думку Євгенії Захарченко, хоч механізму примушення росії до виплати компенсацій українським фірмам за зруйноване майно ще немає, але позиватися варто. І не тільки фірмам, а й громадянам.

Мати відповідне рішення суду потрібно, оскільки:

  • право вимоги є активом, може продаватись або відступатись (за аналогією з банками, які продають вимоги по стягненню заборгованості по кредитам колекторським компаніям);
  • якщо суд в рішенні встановив обставини (факт, розмір шкоди, вину росії у нанесенні шкоди), то ці обставини потім не потрібно буде доводити в інших судових процесах.

«Відповідно, коли  механізм виплати компенсацій розроблять та впровадять, на руках у компаній та громадян будуть рішення судів, що є обов’язковими до виконання», — уточнила юристка.

Останні новини по темі
Читайте також

У суботу, 7 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики.

21:35, 6 Грудня, 2024

У Кропивницькому у пʼятницю, 6 грудня, працювала резиденція Святого Миколая. Її облаштували у Туристично-інформаційному центрі. ...

17:35, 6 Грудня, 2024

На Кіровоградщині захисників відзначили державною відзнакою та міськими нагородами. 

16:47, 6 Грудня, 2024