Янукович – Путіну: «І доки нам терпіти газовий зашморг?!»

13:17, 03 Березня, 2013

Завтра відбудеться візит Віктора Януковича до Російської Федерації. Як очікується, високий київський гість проведе переговори з Володимиром Путіним і розповість російському колезі про певні доленосні рішення «в інтересах обох братніх народів».

Вітчизняні олігархи, нагадаємо, наполягають на перегляді «газових угод» 2009 року, підписаних у Першопрестольній у присутності тодішнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко та тодішнього глави російського уряду Володимира Путіна. Зі свого боку, як про це вже кілька разів поспіль заявив Янукович, Україна «дозріла» для зближення з Євро-Азійським економічним співтовариством і тим більше для інтеграції з Митним Союзом. Інша справа, чи погодиться Росія лише на часткове пом’якшення позиції свого південно-західного сусіда.  

РОСІЇ НАЛЕЖИТЬ ПОВІРИТИ У ЩИРІСТЬ БАТЬКА НОВОЯВЛЕНОГО МІЛЬЯРДЕРА

Зустріч двох лідерів, намічена на 18 грудня минулого року, зірвалася за ініціативою російської сторони. Причина скасування вильоту президентського авіалайнера з Борисполя вже точно не технічна, як пояснювали наближені до Партії регіонів політологи (мовляв, не встигли експерти погодити документи): завчасна поява у Москві президентського прес-пулу з Києва спростовує цю версію.

Більш вірогідними виглядають версії економічна і, почасти, політична.

Ближче до кінця 2012 року (опозиція у Верховній Раді тоді ще не встигла як слід «показати зуби») офіційний Київ інтенсивно «промивав мізки» несвідомій більшості співгромадян. Мовляв, ось зблизимося з Росією, Білоруссю та Казахстаном – і отримаємо 50-відсоткову знижку на поставлений з Росії природний газ, не стане ж наш стратегічний партнер «впарювати своїм» енергоносій дорожче, ніж по $200 за тисячу кубометрів!

Насправді «Газпром», в умовах загального падіння інтересу до видобуваних в РФ і Туркменії газу, не збирався підносити сусідам такий щедрий новорічний подарунок. Мова могла йти про знижку до $80 за кожну тисячу кубів. Та й то за умови чіткого виконання Києвом умов вступу до ЄврАзЕС і МС.

Для Януковича такої «подачки» – після горезвісних «харківських угод» (коли, віддавши Севастополь в оренду до 2042 року, Україна по суті виграла в ціні на газ не так уже й багато) – здалося недостатньо. Та й ризик уславитися «зрадником національних інтересів», слідом за Юлією Тимошенко, Януковичу небажаний. Після чітких і недвозначних заяв Віктора Федоровича про впевний рух веденої ним держави у бік Росії в декларованому Президентом «прагненні до внутрішньої політичної стабільності» засумнівається навіть найближче оточення губернаторів західних і північно-західних регіонів. І без того малопопулярних в народі.

Судячи з впевненої поведінки Президента під час великої прес-конференції за підсумками свого трирічного перебування біля керма влади, компроміс з лідерами опозиції щодо розвитку взаємин з Москвою таки досягнуть. «З Росією ми шукаємо сьогодні модель співпраці України з Митним Союзом. Росія – ключова країна в МС. Для нас, з точки зору економіки, дуже цікава економічна інтеграція з МС, з яким ми маємо товарообіг за 2012 $63 млрд. До речі, з Європейським Союзом цей товарообіг, разом з послугами, становить близько 50 мільярдів доларів. Багато чого буде залежати від наших партнерів: від Росії, Казахстану, Білорусії. Ми вважаємо, що маємо можливість стати наглядачем, маємо можливість відшукати таку форму, яка буде в часі відповідати рівню наших відносин. Ми зацікавлені не втрачати товарообіг, не мати ніяких проблем, примушується застосування до нас дискримінаційних заходів з боку МС. Це наші стратегічні партнери. Найближчим часом я буду знову в Росії і ці переговори продовжаться. Переконаний: зацікавленість є двосторонньою.

Зараз існують близько 140 положень МС і без розгляду цих положень в Україні неможливо знайти модель співпраці. Швидше за все, ця пропозиція буде; положення, до речі, формувалися, формулювалися і приймалися трьома членами ТС майже 8 років. Законодавча база, що встановлює «правила гри» всередині МС, сформована, мабуть, ще не до кінця. Якщо ми отримаємо будь статус і будемо брати участь у розгляді питань щодо України і Митного Союзу, це піде нам на користь. Там лежать наші національні інтереси і тому ми зобов’язані це робити. Там також наші економічні інтереси і втрачати небудь ми не маємо ніякого права. Не такі вже ми круті й багаті, щоб нехтувати цією співпрацею».

Відтворивши цю розлогу цитату від 1 березня, не можу не згадати й про театральне «заламування рук» із голосіннями з приводу «зашморгу», що його нібито накинула на «шию» Україні Юлія Тимошенко. Все на тій же прес-конференції в будівлі колишньої філії Центрального музею ім. Леніна Янукович заволав: «Контракт, що був підписаний у 2009 році (як висловилися тоді, він був унікальний з точки зору блага для країни), якщо не буде змінено до 2019 року, то щорічно приноситиме збитки в розмірі приблизно 6 мільярдів доларів. Ось аплодуйте, будь ласка, цим цифрам. Чого ви не аплодуєте? 6 мільярдів доларів! 6 мільярдів доларів!! Ці збитки лягають на кожного громадянина України, ці гроші лягають у собівартість продукції тих підприємств, яка йде на експорт і споживається всередині держави. Вони лягають побічно на послуги. Кожен громадянин України ці збитки погашає. Щорічно. Ці гроші могли б піти на розвиток, могли б піти на заробітні плати вчителям, лікарям, на виплату пенсій. Сьогодні ці гроші йдуть за контрактом в Росію. Це несправедлива ціна! Це не ринкова ціна! Я не звинувачую Росію, вона захистила свої інтереси; не знаю, які вона знайшла способи, щоб переконати Тимошенко підписати цей контракт.

Сьогодні немає такої країни в Європі, в світі, де б я не зустрічався з керівниками і де б з розумінням ставилися до цього, до цієї біди. Для нас це просто петля на шиї!!
7000000000, за якими ви злорадствуете… Скажіть, в якій країні світу пред’являються штрафні санкції 300 відсотків за недобір газу? Скажіть, як же ми можемо захистити себе, захистити країну від цієї безмежної ціни?!».

Назвавши нині чинний контракт ВАТ «Газпрому» з НАК «Нафтогаз України» «найбільшою, страшною проблемою, яка у нас є на сьогоднішній день», Віктор Янукович прямо звинуватив попередницю в теперішніх бідах української медицини, житлово-комунального господарства, а також у злиденному існуванні мільйонів своїх співгромадян.

При цьому, правда, Віктор Федорович зумів ухилитися від відповіді на в’їдливе запитання опозиційного журналіста Мустафи Найєма про обставини, що сприяли появі в списку найбагатших громадян України Олександра Януковича. Як відомо, старший син Президента, за фахом лікар-стоматолог, «непосильною працею» заробив півтора мільярда доларів і, судячи з реакції батька, не має наміру зменшувати темпи. Головне, мовляв, вчасно платити податки в держскарбницю та нові робочі місця для плебсу створювати/
Підготувавши таким емоційним чином громадську думку, Президент сповнився ще більшої впевненості в обраній своїм найближчим оточенням тактиці ведення переговорів з могутнім сусідом.        
                         
ПОСОЛ ЗУРАБОВ БЕЗ ЗУСИЛЬ ПРОЧИТАВ «ХИТРУ ГРУ» ЯНУКОВИЧА

Чи подіють щойно наведені Януковичем доводи на непохитну позицію Путіна у питаннях стосовно вступу України до Митного Союзу?
Не пов’язаний якимись «партійними зобов’язаннями» з Віктором Федоровичем Надзвичайний і Повноважний Посол РФ в Україні обдав Януковича і вірну йому Партію регіонів холодним душем. Виступаючи у «Росспівробітництві», Михайло Зурабов натякнув: дії «донецького угруповання» свідчать про наявність … війни між двома сусідніми слов’янськими державами: «Ми чудово розуміємо, що якщо війна в сучасному світі не ведеться військовими засобами , то це не означає, що вона не ведеться. Вона просто перетворилася на економічну форму. Війни можуть бути валютними, митними, ресурсними. Конкурентне середовище, в якому ми живемо, змушує держави їх використовувати. Нам видається, що ми разом можемо вторгувати кращі умови. Але що ми чуємо у відповідь: «Знаєте, ми спробуємо, мабуть, самі». Керівництво РФ у таких випадках каже: «Колеги, ми від вас хочемо тільки одного – ясності. Самі? Значить, самі. Тільки потім без образ».

Навряд чи Михайло Юрійович прагне «вбити клин» у відносини Росії з Україною. Просто амбасадор, на відміну від Януковича, звик оперувати конкретними прикладами. Зокрема, у виробництві літаків АН-70. «Відкрию динаміку: спочатку Міноборони Російської Федерації передбачало закупити 70 одиниць, потім – 60, в передостанній раз – 16. Тепер – нуль. Тому що Росія почала виробляти військово-транспортні літаки Іл-476, оскільки будь-яка пропозиція зберігає актуальність певний термін. Ну, так світ влаштований, і так працює моє керівництво», – сказав М. Зурабов.

«Якщо протягом певного періоду відповідь не надходить, Росія змушена шукати альтернативу. Ми сьогодні живемо з обмеженим тимчасовим лімітом, і ця особливість у країні, яку я представляю на Україні, вельми добре розуміється. Але не завжди розуміється тими партнерами, з якими ми тут взаємодіємо», – резюмував Зурабов.
                                                                                                                                                              Олег БАЗАК

Останні новини по темі
Афіша Кіровограда з 4 по 10 березня: кіно, театри, виставки, події
Кіровоград: за межами населених пунктів машини їздитимуть з увімкненими фарами
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у вівторок, 16 липня....

20:13, 15 Липня, 2024

Цьогоріч вперше в Україні День Державності відзначають у нову дату — 15 липня. У Кропивницькому в цей день вшанували тих, хто боровся за Україну і провели міжконфесійну молитву....

18:02, 15 Липня, 2024

Сьогодні, 15 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:36, 15 Липня, 2024