Янукович: “А давайте попросимо у митному союзі гарний статус”

09:11, 19 Березня, 2013

Доки українські ЗМІ голосно обурюються образливим, стосовно глави нашої держави, тоном російського телеведучого Дмитра Кисельова, на «верхньому поверсі» держвлади відпрацьовується якась нова модель співпраці між Росією і Україною. Тож виходить, що Янукович, котрий «зірвався із Завидова мов ужалений» (за Д. Кисельовим), насправді таки почув від Володимира Путіна щось обнадійливе. Зокрема, таке, що дозволяє в осяжному майбутньому претендувати на пільгові умови закупівлі російського газу для стагнуючої українського економіки.

За даними одного авторитетного київського видання, після зустрічі Віктора Януковича і Володимира Путіна 4 березня уряди обох країн отримали завдання знайти формулу співпраці України з Митним союзом, прийнятну для обох сторін. Формула “3 +1”, пропонована Україною, не розглядалася, позаяк раніше знехтувана російською стороною.
Відповідальними за роботу над узгодженням формату призначені український віце-прем’єр Юрій Бойко та перший віце-прем’єр уряду РФ Ігор Шувалов.
ХТО ЦЕ ВИШКІРИВ ЗУБИ, ЯК ЦИГАН ДО МАКУХИ?
За інформацією видання, минулого тижня в Москві побувала українська делегація. До неї увійшли віце-прем’єр Юрій Бойко, міністр юстиції Олександр Лавринович, перший заступник міністра закордонних справ Руслан Демченко та Андрій Гончарук, очільник управління зовнішньої політики АП. В результаті консультацій з російською стороною на рівні робочих груп була досягнута домовленість про “асоційоване членство” України в МС.
“Оскільки подібний формат участі в МС безпрецедентний, його юридичну базу ще тільки належить створити. Зроблено це повинно бути в найближчі два місяці”, – стверджує джерело в Кабміні. Передбачається, що даний формат надасть Україні доступ до всіх документів Митного союзу, а також можливість для її представників вивчати практику прийняття рішень в МС, будучи присутніми на всіх засіданнях органів МС в якості спостерігачів – без права голосу. Також передбачається розробка програм секторальної співпраці України з МС.
Робочі групи погодили, що в Митному Союзі буде введено посаду представника України. Одним з кандидатів на престижну посаду є давно відомий своїми дружніми висловлюваннями на адресу РФ заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимир Макуха.
За словами джерела, створення нового формату співпраці з Митним союзом – асоційованого членства – дасть Росії можливість не тільки наблизити до МС Україну, але й вирішити проблему Киргизії (яка бажає вступити до МС, але є мало цікавою для Москви) і Таджикистану (який Москва хотіла б бачити в МС, але згоди Душанбе поки не отримала).
Що ж стосується України, то, за словами джерела, «її асоційоване членство буде розраховане мінімум на два роки, після закінчення яких Київ, придивившись до МС ближче і визначившись у своїх відносинах з ЄС, повинен буде ухвалити остаточне рішення щодо можливості повномасштабного членства в Митному союзі».
НЕ ГОДУЙ СОЛОВ’Я КАЗКАМИ
Треба зазначити: у середовищі української опозиції взагалі-то вже махнули рукою на європейські перспективи улюбленої Батьківщини. Песимізм особливо посилився після сумнівного, з юридичної точки зору, рішення Вищого адмінсуду України щодо позбавлення мандата народного депутата Сергія Власенка, який очолює лінію захисту екс-прем’єра Юлії Тимошенко ось уже третій рік поспіль. Зрозуміло, агресивна манера поведінки маститого адвоката може подобається або не подобатися представникам старої академічної правознавчої школи, однак чутливий удар по позиціях супротивників Віктора Януковича підтверджує неодноразово висловлені раніше здогади про справжні пріоритети Президента та його Партії регіонів.
Втім, гнівні окрики, що послідували з Брюсселя та інших європейських столиць на підтримку Власенка, ще не означають «заморожування» відносин ЄС з Україною.
– Незважаючи на заяви європейських чиновників, вагомих проблем у відносинах Євросоюзу та України немає і найближчим часом не буде, – сказав «Гречці» директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. – Євросоюз не публікуватиме різких заяв у бік України. Брюссель зараз намагається залучити так багато союзників всередині України, наскільки можливо. Тому застосування санкцій проти України в цей момент стало б непродуманим кроком. У питаннях співпраці України та Євросоюзу на сьогодні все досить стабільно, адже обидві сторони працюють, щоб підписати угоду. Може здатися, що влада України діє необережно, але вона впевнена, що позбавлення депутатів мандату не зірве процес підписання угоди.
ОЙ, КУМ ДО КУМИ ЗАЛИЦЯВСЯ
Крім «власноручно» створюваних для себе складнощів з Євросоюзом, Україна може втратити ще й своє членство у Світовій організації торгівлі. Лідер громадського руху «Український вибір» Віктор Медведчук (ключовий гравець у команді другого Президента України Леоніда Кучми) передбачив швидкий вихід нашої країни з СОТ, оскільки умови членства в ній України «завдають шкоди інтересам країни». «Днями Україна дозволила собі черговий дипломатичний демарш в рамках СОТ, спрямований на перегляд торгових мит, – нагадує Віктор Володимирович. – Наша країна б’ється за більш ніж 370 товарних номенклатур, по яких національний виробник потребує захисту від безмитного ввезення. Розуміння того, що відступати вже нікуди, додає рішучості нашій владі. Історія з СОТ повинна стати повчальним прикладом, бо з’ясувалося, що вхід – рубль, а вихід – навіть не два. Тепер доводиться йти на конфлікт. Результат якого, як неважко припустити, буде не на користь України…».
– Я вже неодноразово попереджав про можливість втрати Україною свого членства в СОТ, – сказав «Гречці» координатор громадського руху «Спільна справа» Олександр Данилюк. – Для цього, власне, робиться Януковичем дуже навіть чимало. Сьогодні проти СОТ виступає кремлівський кум Медведчук, що дуже симптоматично. За версією Медведчука, СОТ і сланцевий газ – дві українські біди.
ЗБЕРЕЖЕМО РИНКИ РАЗОМ?
Зараз товарообіг з країнами СНД становить близько 67 мільярдів доларів.
Як заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов в ході Міжнародного форуму держав-учасників СНД «Виклики сучасності та перспективи розвитку інтеграції на просторі Співдружності», «розвиток торговельно-економічних відносин з країнами СНД – один із пріоритетів зовнішньоекономічної політики України, який допоможе створити умови для економічного зростання держави та підвищення добробуту громадян». Серед головних досягнень Ігор Прасолов назвав збереження українських позицій на ринку країн СНД. «Найважливіше, що ми зберегли наші традиційні ринки. Ви знаєте, як важко заходити на ринки. Ми зараз працюємо на цих ринках. Продукція, яка туди поставляється, це не сировина. Не продукція гірничорудна, а продукція переробної промисловості – це дуже важливо. Там, де є висока або досить хороша додана вартість. Зараз товарообіг з країнами СНД становить близько 67 млрд. доларів. Показник трохи впав, але це пояснюється падінням попиту у зв’язку з уповільненням розвитку світової економіки», – сказав міністр економіки України.
Як відомо, частка СНД у зовнішньоторговельному обороті України становить 42%, а споживчий ринок СНД становить близько 282 мільйонів чоловік.
Олег БАЗАК

Останні новини по темі
Кіровоград: грошові заощадження СРСР не оподатковуються
Кіровоградців запрошують на медогляд
Читайте також

На Кіровоградщині від початку 2024 року низка медзакладів отримали від МОЗ компʼютерні томографи, рентгенівські системи та ангіограф....

13:01, 12 Липня, 2024

Під час постійних відключень електрики може виникати проблема із безготівковим розрахунком. Розповідаємо, які альтернативи для прийняття безготівкових платежів діють, коли звичн...

12:41, 12 Липня, 2024

У Кропивницькому, на березі Інгулу, звільнять земельну ділянку, яку незаконно використовували під автомобільну стоянку....

12:34, 12 Липня, 2024