Віктор Янукович помилував двох екс-міністрів Юлії Тимошенко

Один з Героїв Майдану-2004 екс-міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко нарешті покинув «червону зону» в Чернігівській області, де відбував тюремний термін згідно з рішенням Печерського суду міста Києва.
Одночасно на свободу вийшов ще один «сиділець» з команди Юлії Тимошенко – екс-міністр охорони навколишнього природного середовища Георгій Філіпчук. Звільнення політдіячів стало можливим завдяки заступництву членів Наглядової ради Європарламенту Пета Кокса та Александера Кваснєвського, які передали Президентові Януковичу прохання про помилування Луценка з Філіпчуком. До Указу від 7 квітня 2013 року, розміщеного на офіційному сайті глави української держави, потрапили ще четверо українців, чиї імена широкій публіці навряд чи відомі.
У документі, зокрема, наголошується: “Розглянувши клопотання про помилування осіб, засуджених судами України, пропозиції Комісії з питань помилування та беручи до уваги ступінь тяжкості вчинених злочинів, строк фактичного відбуття покарання, особистості засуджених, їх стан здоров’я, поведінку і ставлення до праці до скоєння злочину і після засудження, відшкодування заподіяної шкоди, думку органів і установ виконання покарань, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо доцільності помилування та інші обставини, відповідно до пункту 27 статті 106 Конституції України постановляю помилувати:
1. Вікуліна Сергія Олександровича, 1958 року народження, засудженого вироком Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 3 лютого 2006 року – звільнити від подальшого відбування покарання.
2. Восканян Ірину Борисівну, 1974 року народження, засуджену вироком Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 16 квітня 2004 року – звільнити від подальшого відбування покарання.
3. Луценка Юрія Віталійовича, 1964 року народження, засудженого вироком Печерського районного суду м. Києва від 17 серпня 2012 року – звільнити від подальшого відбування основного покарання.
4. Могильовцева Дмитра Петровича, 1981 року народження, засудженого вироком Болградського районного суду Одеської області від 21 листопада 2011 року – звільнити від подальшого відбування основного покарання.
5. Рясенцева Олександра Сергійовича, 1982 року народження, засудженого вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 1 лютого 2011 року – звільнити від відбування покарання.
6. Філіпчука Георгія Георгійовича, 1950 року народження, засудженого вироком Солом’янського районного суду м. Києва від 5 квітня 2012 року – звільнити від призначених судом основного і додаткових покарань.
Указ набирає чинності з дня його підписання».
Ю. Луценка заарештували в грудні 2010 року. Генпрокуратура України звинуватила його в перевищенні повноважень, а саме – у незаконному влаштуванні на роботу до МВС свого особистого водія, в наданні йому державної квартири і нарахуванні пенсії, а також в надмірно пишному святкуванні Дня міліції в пік економічної кризи у 2009 році. Група генералів та офіцерів МВС, які брали участь у щойно згадуваному заході в Національному Палаці мистецтв «Україна», зібрала ту саму «зайву» суму грошей (нібито «віднятих у простих людей»), повернула її до бюджету і запропонувала суду зняти з Луценка абсурдне звинувачення. Аргумент товаришів по службі екс-міністра вагомим визнаний не був.
Печерський районний суд Києва 27 лютого 2012 засудив Ю. Луценка до 4 років ув’язнення з конфіскацією майна. Апеляційний суд Києва визнав вирок правомірним.
3 квітня Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ залишив без змін вирок Ю. Луценку у справі про посадові злочини. В той же час суд у своїй постанові зазначив, що касаційна скарга на вирок Ю. Луценку підлягає частковому задоволенню в частині зменшення відшкодування заподіяної МВС України шкоди з 643 до 609 тис. грн.
Г. Філіпчук 5 квітня 2012 був засуджений Солом’янським районним судом Києва до 3 років позбавлення волі у справі про перевищення влади та службових повноважень.
Суд також постановив стягнути з Г. Філіпчука на користь держави 1 млн 433 тис. 477,6 гривень заподіяної шкоди.
Засуджений збитки державі відшкодував.
21 червня 2012 Апеляційний суд Києва замінив призначений Г. Філіпчуку Солом’янським районним судом Києва покарання на 2 роки позбавлення волі умовно.
“В остаточному підсумку, дуже вітаю рішення Президента Януковича пробачити Ю. Луценку і Г. Філіпчуку – перший, але важливий крок для вирішення питання вибіркового правосуддя”, – написав у своєму Twitter-і комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.
Координатор громадського руху «Спільна справа» Олександр Данилюк прокоментував «Гречці» початок «відпускного періоду» досить стримано:
– Я не виключаю, що Юрій Віталійович до настання 2015 погасить судимість і включиться у виборчу президентську кампанію. На жаль, це не змусить жодного з інших претендентів «потіснитися», тому кількість кандидатів і, відповідно, шанси на перемогу Віктора Януковича тільки зростатимуть. У будь-якому випадку, вітаю Юрія і його родину.
Наступного логічного кроку, тобто звільнення з-під варти Юлії Тимошенко, як вважає її адвокат Олександр Плахотнюк, в найближчому майбутньому, швидше за все, не станеться. «Сумніваюся, що вони (Віктор Янукович і його оточення – авт.) підуть на це. Так, помилування Ю. Луценка – це певний крок, який зробила Україна. Якщо наступним кроком буде звільнення Ю. Тимошенко, тоді можна буде говорити про реальні євроінтеграційні прагнення України”, – сказав в інтерв’ю одному вітчизняному інформагентству пан Плахотнюк.
«Кістка», кинута прихильникам опозиції, припала саме на початок розрекламованого нею «Майдану № 2» аж ніяк не випадково. Генеральною репетицією майбутнього «масового стояння» став десятитисячний мітинг біля стін парламенту минулого вівторка, присвячений суто київським негараздам. «Гречка» вже констатувала: за відсутності Тимошенко з Луценком аргументовано звертатися до натовпу «політично стурбованих українців» нині нікому. Віталій Кличко не горить бажанням «йти на Київ», оскільки його оточення в УДАРі щосили переконує боса в небезпідставності претензій на головну посаду в державі. Арсеній Яценюк, чия креатура з числа теперішніх народних депутатів України раз за разом «перекуповується» Партією регіонів, втрачає політичну вагу, і без того недостатню для впевненого керівництва Об’єднаною опозицією. З «трьох богатирів», таким чином, залишається лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок, протистояти якому у другому турі виборів 2015 року Віктор Янукович, схоже, прагне нині понад усе…
Олег БАЗАК