Конституцію України «підганяють» під вимоги жителів Донбасу?

16:06, 26 Червня, 2014

У п’ятницю без присутності журналістів (у Верховній Раді таке трапляється нечасто) за участі спікера, голів фракцій та представників уряду відбудеться засідання Погоджувальної ради парламенту. Серед ключових питань – включення до порядку денного наступного сесійного тижня президентського проекту змін до Конституції України.



Текст законопроекту роздали членам ВР у середу. Лідер фракції «Свобода» Олег Тягнибок негайно віддав його своїм «кібер-націоналістам» для широкого розповсюдження в народних масах. Вибух народного обурення, втім, Україною не прокотився.

«Збереження» як повноцінних українських регіонів Криму і Севастополя – одна з особливостей поправок до Основного Закону. Петро Порошенко, виходячи зі змісту документа, сповнений впевненості у сприятливому результаті «територіальної суперечки» між Україною і Росією в міжнародних судових інстанціях.

Повноваження глави держави будуть розширені. Скажімо, парламент може позбутися права призначати і звільняти глав Антимонопольного комітету, Держкомітету телебачення і радіомовлення та Фонду держмайна. Всіма цими призначеннями президент буде займатися самостійно. Зараз ця норма прописана в пункті 12 статті 85 Конституції. У проекті змін йдеться про те, що Рада може дати добро тільки на призначення глав ГПУ та Державного бюро розслідувань. Цей орган, що пропонувався до введення мало не з початку 90-х років минулого сторіччя, але так і не заснований попередниками Порошенкоа Леонідом Кравчуком, Леонідом Кучмою, Віктором Ющенком та Віктором Януковичем, покликаний розслідувати кримінальні справи стосовно правоохоронців, суддів і чиновників.

У депутатів Ради можуть відібрати і право звільняти главу Національного банку України, Генерального прокурора та голови СБУ. Президентський законопроект передбачає лише право народних обранців призначати претендентів на ці посади. Знову ж, за поданням Петра Порошенка. Аналогічна ситуація з міністром оборони та главою дипломатичного відомства.

Президент України пропонує закріпити за органами місцевого самоврядування право надавати статус спеціальної мовам нацменшин, в тому числі російській. “Сільські, селищні, міські, районні, обласні ради можуть у порядку, визначеному законом, надавати в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці статус спеціального російській мові, іншим мовам національних меншин України”, – йдеться в проекті змін до Конституції. При цьому державною мовою в Україні залишається українська.

Порошенко пропонує закріпити в Конституції України право на діяльність парламентської опозиції. “Організація і порядок діяльності парламентської коаліції та парламентської опозиції у Верховній Раді встановлюються законом про Регламент Верховної Ради України”, – йдеться в проекті.

Верховна Рада в попередніх скликаннях неодноразово намагалася розробити закон про парламентську опозицію, проте жодна з робочих груп так і не прийшла до консенсусу.
Водночас Президент пропонує скасувати імперативний мандат, який зобов’язував парламентаріїв входити до складу депутатських фракцій тих політичних сил, від яких вони обиралися. Парламентська більшість пропонується формувати не з фракцій, як у нинішній редакції Конституції, а за рахунок індивідуального членства в коаліції.

Як пояснив «Гречці» директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, теперішня наполегливість Президента щодо перекроювання Основного Закону викликана його прагненням продемонструвати лідерам США, Євросоюзу, Росії та своїм співвітчизникам перевагу мирному вирішенню теперішньої найгострішої кризи на українському Донбасі. «Запропоновані Петром Порошенко поправки до Конституції вже викликали заперечення з боку політиків, схильних до жорсткого придушення сепаратистських намірів і до максимально суворого покарання їх ініціаторів, – сказав Вадим Юрійович. – Очевидно, перші словесні «сутички» можуть відбутися вже завтра на Погоджувальній раді; не виключений і варіант відхилення ряду поправок в сесійній залі. Однак для Петра Олексійовича зараз куди важливіше демонструвати тотальний, безоглядний «мирний пресинг», без єдиної паузи».

Ще одне пояснення «конституційної активності» Президента криється у впровадженні у свідомість українців тези про неминучість дострокових парламентських виборів.

Думки експертів
Сергій Тігіпко, позафракційний народний депутат України, в недавньому минулому один з ключових членів фракції Партії регіонів:
– Нинішній парламент не відображає реальних електоральних настроїв українців і страждає частковою втратою дієздатності. Для повного перезавантаження системи управління державою Україні необхідні дострокові парламентські вибори. При цьому є два важливих моменти, які потрібно враховувати. Перший – все має бути в рамках Конституції, неконституційний парламент не потрібен нікому. І друге – влада повинна забезпечити участь у виборах населення Донецької та Луганської областей. Тільки так Верховна Рада представлятиме інтереси жителів всієї країни. Я також вважаю, що ми повинні розширити вживання російської мови. Два місяці минуло, як я вніс такий законопроект, і поки Верховна Рада не поспішає поставити його до порядку денного. Громадськості треба також дати право контролювати владу, право відкликати депутатів всіх рівнів. До нинішньої влади велика недовіра і якщо ми хочемо її подолати, то нам, крім нового Президента, потрібна Верховна Рада в новому складі.

Олесь Доній, позафракційний народний депутат України:
– Депутатам роздали зміни до Конституції від Президента. Запропонували за день проаналізувати пропоновані. А їх доволі багато! По-моєму, це пародія на конституційний процес. Якщо хтось вважає, що й зміни до Конституції можна приймати “в один тур”, – може, Петру Олексійовичу простіше ввести їх президентським указом? Для чого придумана ця ілюзія конституційного процесу?

Одна з головних новацій, яку пропонують швидко внести до Конституції: тепер президент особисто має «призначати голову Антимонопольного комітету та голів і членів національних комісій, що здійснюють державне регулювання». Для розуміння: в Україні більшість олігархів роблять свої бізнес за рахунок монополій. Тепер щодо проекту конституційних змін від Президента кнопка на “право стати олігархом” буде в руках Президента. Хтось може захищати цю новацію і додаткові повноваження у Порошенка (яких не було у Януковича), хтось може це заперечувати. Але хіба можна такі новації запускати швидко, за день, без обговорення в суспільстві?..
Олег БАЗАК

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 15 березня, у Кропивницькому центральною вулицею міста проїхали учасники благодійного автопробігу пам’яті добровольців Ольги та Тараса Мельстерів. Також під час заходу...

12:04, 15 Березня, 2025

Протягом лютого-березня дві райради Кропивницького та обласний психоневрологічний інтернат замовили у комунальної «Ритуальної служби» послуги з поховання. Ціни за послугу склада...

09:36, 15 Березня, 2025

У ніч на 15 березня ворог  атакував двома балістичними ракетами Іскандер-М  та 178-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів. ППО відпрацю...

08:54, 15 Березня, 2025