Розвиток, соціалізація та футбольні мрії: як займаються спортом діти з інвалідністю у Кропивницькому

09:35, 19 Січня, 2022

Більшість юних футбольних фанатів мріють опинитися на полі стадіону в складі улюбленої команди. Бути захисником або воротарем, вигравати матчі та захоплювати вболівальників своєю грою. Діти з інвалідністю, які цікавляться спортом, не є винятком. Вони хочуть досягати вершин у футболі як їхні ровесники. За останній рік у місті Кропивницькому такі діти отримали можливість зробити перші кроки до здійснення своїх мрій. Завдяки програмі «Так, я можу!», започаткованій міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation, вони почали систематично займатися футболом.

Підтримка дітей — внесок у майбутнє нашого суспільства

Перше тренування в рамках програми «Так, я можу!» в Кропивницькому пройшло навесні 2021 року. Тоді зібралась невелика група, яка складалася з 8-9 осіб. Однак протягом року охочих займатися футболом стало майже втричі більше — тепер найпопулярнішу в світі спортивну гру опановують 26 дітей. Систематичні тренування їх зміцнюють фізично та сприяють поліпшенню емоційного стану, а також самореалізації. У групі маленькі футболісти знаходять собі друзів і навчаються взаємодіяти в команді.

sp copy

Програма «Так, я можу!» допомагає дітям з інвалідністю займатися різними видами спорту за допомогою досвідчених тренерів. А ще цей проєкт є внеском у прогрес цілої країни, оскільки привертає увагу всього суспільства до питань, пов’язаних із забезпеченням безбар’єрного доступу до спорту. Програмна менеджерка Parimatch Foundation Катерина Сакевич зазначає: «Програма «Так, я можу!» необхідна для всієї країни, адже ці діти є невіддільною частиною нашого спільного майбутнього. Підтримка їхнього розвитку та сприяння соціалізації — це запорука того, що наше суспільство стане більш відкритим і толерантним».

І спорт, і загальний розвиток

Бути футбольним тренером для учасників проєкту в Кропивницькому — означає не лише бути хорошим спортсменом, який може передати свій досвід підопічним і навчити їх грати з м’ячем. Він ще має бути справжнім наставником, який прищепить любов до фізичної активності загалом, розвине в дітях важливі для дорослого життя риси характеру, сприятиме становленню особистості. Саме такою людиною став Євген Зінов’єв — чемпіон Паралімпіади-2016 у Ріо-де-Жанейро та майстер спорту міжнародного класу. Він тренує групу дітей від початку старту програми «Так, я можу!» у Кропивницькому. Євген розповідає: «На тренуваннях кожна дитина бере для себе щось нове і з футболу, і із загального розвитку. Адже футбол — це не тільки біг по залі або футбольному майданчику. Ми дуже багато працюємо з різним обладнанням, що поліпшує координацію, виконуємо вправи на моторику, логіку та розвиток інтелекту. Наприклад, є завдання вибігти на певний колір. Перед цією вправою ми ще вчимо кольори. Я запитую в дітей, що це за колір, де він розташований, в який бік потрібно бігти. Для них це також важливо знати».

Євген Зінов’єв зізнається: під час тренувань трапляються моменти, які закарбовуються в пам’яті надовго та не залишають байдужим нікого з присутніх. Спортсмен ділиться однією з таких історій: «У нашій групі є дівчинка з важкою формою аутизму. Вона завжди відвідує тренування з мамою, оскільки нічого без неї не може зробити. Якось мама трохи відволіклася, і ця дівчинка почала рухатися сходинками сама. Потім вона подивилася, як виконують вправи інші діти, повторила рухи за ними, пострибала через бар’єри й повернулася до мами. Уся зала була шокована. І мама також, адже її донька навіть з волонтерами не могла нічого зробити. Деякі батьки, спостерігаючи за подібними випадками, починають плакати, тому що вже ні в що не вірять, а тут такі результати».

Підсумки першого року програми

Відкрите тренування наприкінці грудня стало останнім публічним заходом 2021 року в рамках програми «Так, я можу!». Цю подію відвідали, зокрема, директор ДЮСШ № 2 Віталій Пархоменко, футболіст Олексій Чичиков, голова Кіровоградської обласної асоціації футболу Віктор Безсмертний, голова ГО «Серце матері» Людмила Шукрута, начальник управління молоді та спорту Кропивницької міськради В’ячеслав Гурський. Вони поділилися результатами проєкту, наголосивши на низці здобутків.

DSC 5690 copy copy

Футбольні тренування стали для дітей нормою — у цьому впевнений Віталій Пархоменко. Директор ДЮСШ № 2, на базі якої відбувся захід, говорить: «Результатом програми є те, що дітей згуртували систематичні тренування.Тепер вони отримують нові фізичні навички й задоволення від спілкування, вивчають нові рухи. А кількість дітей, які відвідують тренування, дедалі більше зростає».

«Програма «Так, я можу!» важлива не тільки для Кропивницького, а й для всього нашого суспільства»

З Віталієм Пархоменком погоджується і В’ячеслав Гурський, начальник управління молоді та спорту Кропивницької міської ради. На його думку, найголовніше досягнення на цьому етапі полягає в тому, що до проєкту вдалося залучити дітей та їхніх батьків. В’ячеслав зазначає: «Діти та їх батьки отримали можливість об’єднатися і згуртуватися. У них з’явилися нові знайомі, з якими є про що поспілкуватися, чим поділитися. Одна справа, коли дитина росте сама по собі, й інша — коли займається спортом, а особливо командним видом, і коли її досягнення заохочують». Програма «Так, я можу!» важлива не тільки для Кропивницького, а й для всього нашого суспільства. Я вважаю, що соціалізація дітей з інвалідністю — наша з вами робота».

Голова Кіровоградської обласної асоціації футболу Віктор Безсмертний переконаний у тому, що заняття спортом необхідні для всіх дітей з інвалідністю в Україні. Віктор стверджує: «Спорт допомагає людині виправити багато вад, які були на початку, і стати фізично міцнішими. Тому я завжди буду підтримувати залучення дітей до занять спортом, оскільки це для них корисно й допоможе їм соціалізуватися в суспільстві».

Одним із найприємніших підсумків є власне емоції дітей, які з нетерпінням чекають чергового тренування, адже воно наближує їх до жаданих спортивних перемог. Голова об’єднання родин осіб з інвалідністю «Серце матері» Людмила Шукрута розповідає: «Тренування для цих дітей — це острівець радості та спілкування. Вони із задоволенням йдуть на заняття навіть у ранній час, коли ще могли б відпочивати. І в цьому насамперед заслуга тренера Євгена Зінов’єва. Багато хлопців і дівчат мріють стати футболістами й футболістками, і для них проєкт «Так, я можу!» — це можливість здійснити цю мрію».

spo

Довідка про програму міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation:

«Так, я можу!» — комплексна програма, спрямована на підтримку дітей з інвалідністю та особливими освітніми потребами шляхом залучення їх до спорту. Нині в межах ініціативи 500 дітей по всій країні на постійній основі займаються футболом, баскетболом, легкою атлетикою, греко-римською боротьбою, флорболом та чирлідингом. Інклюзивні групи працюють у 15 регіонах, а всі тренування — безкоштовні. Більше інформації про програму «Так, я можу!», на сайті Parimatch Foundation.

Реклама

 

Останні новини по темі
7 смертей за добу: статистика коронавірусу на Кіровоградщині
covidlikarnia thumb
oduzhav
Хворі на ботулізм батько та син одужали
Читайте також

В анонімних Telegram-каналах Кропивницького сьогодні, 25 червня, поширили інформацію, що на ставку в Катеринівці нібито втопилася людина. В ДСНС у Кіровоградській області спрост...

17:17, 25 Червня, 2024

Суботцівська, Маловисківська й Новомиргородська громади Кіровоградщини повідомили про загибель земляків на фронті....

17:04, 25 Червня, 2024

У “Кіровоградобленерго” розʼяснили, що черги відключень світла можуть змінюватися та пояснили чому так відбувається....

15:44, 25 Червня, 2024