У Швейцарії тихо і мирно заарештували дев’ятьох представників ФІФА (ФОТО)

Рано вранці в середу в пасторальній нейтральній альпійській державі сталася дуже гучна подія. Як повідомляє The New York Times, співробітники правоохоронних органів Швейцарії без попередження з’явилися до 5-зіркового готелю в Цюріху, де проживали чиновники, які прибули на щорічний конгрес Міжнародної федерації футболу. Приблизно десятеро поліцейських у цивільному взяли ключі на стійці реєстрації та піднялися на верхні поверхи для проведення арештів.
За інформацією джерела NYT, двоє заарештованих покинули готель без наручників. Один чиновник ФІФА, – Едуардо Лі з Коста-Ріки – покинув готель через чорний хід. Повідомляється, що більшість заарештованих – члени виконавчого комітету ФІФА.
Затриманим висунуто звинувачення в поширенні корупції у ФІФА протягом останніх двох десятиліть навколо заявок на проведення чемпіонатів світу, а також махінаціях з укладенням маркетингових та радіомовних угод. Включені також звинувачення в шахрайстві, рекеті та відмиванні грошей.
Прокурори мають претензії до більш ніж десяти чиновників, не всі з яких перебувають в Цюріху, заявив представник правоохоронних органів. Серед них Джеффрі Уебб (Кайманові острови), віце-президент виконавчого комітету; Еухеніо Фігередо з Уругваю, який також є віце-президентом виконавчого комітету і до недавнього часу був президентом футбольного об’єднання Південної Америки, а також Джек Уорнер з Тринідаду і Тобаго, колишній член виконавчого комітету, який був звинувачений в численних етичних порушеннях.
Попередній список затриманих: Джеффрі Уебб (Jeffrey Webb), Юдженіо Фігуередо (Eugenio Figueredo), Джек Ворнер (Jack Warner), Едуардо Лі (Eduardo Li), Джуліо Роча (Julio Rocha), Костас Таккас (Costas Takkas), Рафаель Есківель (Rafael Esquivel), Хосе Марія Марін (Jose Maria Marin), Ніколас Леоз (Nicolas Leoz). Проблемою для влади США, куди повинні бути екстрадовані чиновники, може стати створення судочинства для злочинів, що скоєні здебільшого за межами США. До щойно перерахованих дев’яти функціонерів можуть додатися ще п’ятеро.
В Україні, де погляди уболівальників сьогодні звернені до Варшави (там о 21.45 розпочнеться фінал Ліги Європи за участю дніпропетровського «Дніпра» та іспанської «Севільї»), вісті з Цюріха тлумачать виключно як позитивні. Скажу більше: окремі функціонери, а також деякі опозиційні російські політики, сподіваються, що «караючий меч Правосуддя» ось-ось нависне і над самим президентом ФІФА 79-річним Йозефом Блаттером. Відбутися це може вже післязавтра, в день виборів нового президента футбольної асоціації. Будь-які «репресивні наміри» на Stadion Narodowy w Warszawie, де в ложі почесних гостей, крім президентів Броніслава Коморовського (Польща) та Петра Порошенка (Україна), сьогодні очікується присутність Йозефа Блаттера, малоймовірні. Як повідомляє CNN з посиланням на міністерство юстиції СШ, прізвище Блаттера у списку чиновників організації, яким планують винести обвинувачення в корупції, не фігурує.
Привід для «помсти» досить немолодому спортивному діячеві зрозумілий. Блаттер (Joseph «Sepp» Blatter) рішуче відкидає будь-які спроби політиків позбавити Росію права проведення в 2018 році Чемпіонату світу з футболу.
Цікавий збіг: за кілька годин до початку поліцейської операції в Швейцарії сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі Боб Менендес і його колега-республіканець зі штату Арізона Джон Маккейн направили лист Конгресу Міжнародної федерації футбольних асоціацій (ФІФА) із закликом переглянути своє рішення підтримати кандидатуру Зеппа Блаттера для переобрання вп’яте президентом ФІФА. Змінити рішення сенатори просять у зв’язку з тим, що Блаттер продовжує підтримувати рішення про проведення Чемпіонату світу з футболу 2018 року в Росії.
У листі сенатори зазначають, що економічна підтримка, яку отримає президент Росії Володимир Путін завдяки організації Чемпіонату світу, суперечить міжнародним санкціям, запровадженим проти Росії у зв’язку з її діями в Україні. «Минуло більше року відтоді, як російські війська і підтримувані Росією сепаратисти почали розчленування України, яке триває донині в порушення першого і другого Мінських угод про припинення вогню. У той же час, з початку 2014 країни-члени НАТО перехопили понад 100 російських військових літаків у повітряному просторі НАТО, – йдеться в листі. – Крім того, Росія вийшла з Договору про звичайні збройні сили в Європі, який з 1992 року є однією з основ безпеки в Європі. Враховуючи триваючі порушення Росією територіальної цілісності України і дії Путіна, спрямовані на підрив принципів багатосторонньої співпраці, спільних норм та міжнародних угод про безпеку, ми вважаємо, що якщо Росії буде дозволено провести Чемпіонат світу, це лише зміцнить режим Путіна, в той час як він заслуговує засудження».
Сенатори нагадали і про те, що більше 40 країн – члени ФІФА – ввели санкції проти Росії, намагаючись таким чином вплинути на події в Україні.
Варто нагадати: послання подібного змісту далеко не перше. Ці ж сенатори «у співавторстві» з групою конгресменів вже «бомбардували» ФІФА закликами позбавити Росію права на проведення чемпіонату світу з футболу в 2018 році «через агресію Росії в Україні». Думка американців керівництво ФІФА тоді не надто зацікавила.
…В історії з сьогоднішнім цюріхським затриманням є іще одна деталь. Суто професійна. Про подіюсповістили журналістів The New York Times, проігнорувавши швейцарських «акул пера». Як гадаєте, з якої причини?..
Олег БАЗАК