20 років відвойовували ордер на житло: історія мешканців гуртожитку з Кропивницького

16:51, 19 Листопада, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 19 листопада, вручили ордери на квартири трьом жителькам гуртожитку по проспекту Університетському, 21. Право на власне житло жінки виборювали майже 20 років.

Офіційне вручення ордерів відбулося у міській раді під час засідання комісії з житлових питань, передає кореспондентка «Гречки»

Свої ордери отримали Світлана Бондаренко, Ірина Кумпан та Олена Фрамчевська.

Це були три останні ордери на квартири для мешканців цього гуртожитку. Усі попередні власники квартир отримували їх протягом останніх двох з половиною років.

«Саме ми рухали весь процес та вели людей, аби домогтися своїх прав, але за іронією долі ми останніми якраз й отримуємо свої ордери», — підкреслила Світлана Бондаренко.

Передісторія ситуації гуртожитку на Університетському

З чого почалася боротьба

Жінка зауважила, що свої права на житло вони почали відстоювати, коли ще вона була вагітна молодшим сином, а зараз йому вже 17 років.

«Страшно згадувати як все було. У нас відрізали світло, воду, не було тепла. Діти малесенькі спали одягненими та під купою ковдр», — згадує Світлана.

Тоді люди ще навіть не розуміли, чому так сталося. Квартири у цьому гуртожитку раніше були відомчими для працівників одного із заводів. Згодом мешканцям передали квартири, видавши на них ордери.  

«Ми платили за комунальні послуги тоді у «Кіровоградбуд». Як виявилося, ті гроші не доходили ні за світло, ні за жодні інші комунальні послуги за призначенням. Їх просто підприємство забирало собі», — пояснює Ірина Кумпан.

Власниці та власники квартир у цьому гуртожитку почали влаштовувати мітинги та перекривати дороги, аби їх проблему почули.

Тоді люди домоглися, аби їм таки під’єднали світло та воду, за що попри те, що вони і раніше платили, заново довелося сплачувати гроші.

Вже згодом зʼясувалося, що свого часу гуртожиток викупило ПП «Вагран», яке тоді ще належало місцевому юристу Володимиру Ярошенку. Проте жодних документів, що підтверджують купівлю споруди, громадянам так і не надали. 

Активісти у 2014 році почали приходити на сесії міськради, де Ярошенко, ще був депутатом. Вони заявляли, що так званий власник гуртожитку вимагав у жителів викупити їхні ж кімнати, а це понад 300 житлових площ. Інакше людям загрожувало виселення із власного житла.

Фото з архіву «Гречки»

Роками у судах тривали оскарження права власності даної нерухомості. 

Проте справа практично не рухалася. Активісти продовжували звертатися до різних структур, депутатів та посадовців. Доходило навіть до того, що одна із жительок гуртожитку, саме Світлана Бондаренко, опинилася на лікарняному ліжку. Тоді вона стверджувала, що її побив Володимир Ярошенко, який у свою чергу назвав це провокацією та брехнею. 

Аби почули – мітингували та пікетували

Мешканці гуртожитку просили допомоги і в столиці, влаштовуючи мітинги на майдані, і шукали підтримки в обласної влади.

У 2015 році Кіровоградська обласна влада заявила, що допомагатиме вирішувати питання лише в тому разі, якщо власники багатоповерхівок і самі мешканці підуть на компроміс. В іншому випадку, двом сторонам — мешканцям гуртожитку та ПП «Вагнер» доведеться вирішувати конфлікт самостійно.

Згодом, у 2015 році,  у Кіровоградській ОДА заявили, що дати можливість приватизувати свої квартири людям може лише Верховна Рада

Як виявилось, проблема із приватизацією кімнат гуртожитків не нова, однак у більшості міст України місцева влада дійшла домовленості з власниками колись відомчого житла. Проблемною ситуація лишалася лише у Кропивницькому.

Фото з архіву «Гречки»

У 2016 активісти гуртожитку перейшли до більш радикальних дій: облаштували намет на центральній площі та перекривали центральну вулицю. Така акція тривала три місяці, за цей час біля намету розливали фарбу та ртуть. У результаті, прибрали його вже за рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Фото з архіву «Гречки»

Суди та  документальна тяганина

Далі почалися численні суди по кожній квартирі окремо. У міськраді створили  тимчасову контрольну комісію з питань перевірки відчуження гуртожитку по проспект Університетський, 21.

У 2017 році мешканці гуртожитку таки отримали офіційні документи, в яких було зазначено, що будівля гуртожитку власника вже не має. Тоді вони просили міськраду оформити їх будинок у комунальну власність, однак їм відмовили. Пояснили, що за законом необхідно виконати ще низку процедур.

Вже у серпні 2021 року Господарський вирішив повернути до комунальної власності гуртожиток по проспекту Університетському, 21 у Кропивницькому. А у травні 2022 року проблемний гуртожиток офіційно взяли на баланс міста.

З того часу мешканцям поступово видавали ордери на квартири, аби ті могли вже офіційно їх приватизувати. Останні три ордери видали сьогодні, 19 листопада. Як повідомила членкиня комісії із житлових питань Світлана Балакірєва, видавали ордери почергово, залежно від нумерації квартир.

Останні новини по темі
Читайте також

У середу, 4 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики. О 21:46 3 грудня в «Кіровоградобленерго» повідомили про зміни у запланованих гра...

21:58, 3 Грудня, 2024

Сьогодні, 3 грудня, чотири громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

16:46, 3 Грудня, 2024

У Кропивницькому у вівторок, 3 грудня, відбулися урочистості з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю. Отримані подарунки організації передали на ЗСУ....

16:17, 3 Грудня, 2024