Ексклюзив

Хронологія битви за тарифи: у скільки обійдеться вода жителям Кіровоградщини

 Автор: Валерія Жовтун. 6186

П’ять місяців громадські активісти намагаються припинити стратегію підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення підприємством «Дніпро-Кіровоград», наголошуючи на необґрунтованості їх економічної вартості та порушенні процедур обговорення тарифів з громадськістю.

 

voda11

Наразі абоненти ОКВП «Дніпро-Кіровоград» сплачують 25 грн за кубометр води, а в 2019-му році цей тариф має зрости й складатиме майже 35 грн за кубометр води.

Призупинити, перевірити, звільнити: вимоги громадських активістів

Після заяви громадськими активістами про порушення процедури публічних обговорень про підвищення тарифів на 2019-й рік, що відбулося 15 червня, була створена робоча група (за ініціативи самого підприємства та участі громадськості) з перевірки підприємства на обґрунтованість тарифів

Згодом на сайті «Дніпро-Кіровоград» був оприлюднений відповідний пакет документів, за якими кожен охочий міг ознайомитися та з’ясувати обґрунтованість чи необґрунтованість тарифів на централізоване водопостачання холодної води та водовідведення. Натомість громадські активісти на час перевірки викладених документів вимагали призупинити дію підвищення тарифів та навіть провести фінансову перевірку всього підприємства. В першу чергу активісти зверталися до керівництва облради, якому підпорядковується «Дніпро-Кіровоград» та до керівництва самого підприємства про відкликання з НКРЕКП нових тарифів. В результаті з відповідними проханнями про перевірку підприємства зверталися й кілька постійних комісій облради.

Були також відповідні прохання-звернення до Держаудитслужби про перевірку підприємства ще цьогоріч. Проте активістам відмовили, адже перевірка «Дніпро-Кіровоград» Східним офісом «Держаудитслужби» запланована на наступний рік.

З аналогічними вимогами про відкликання тарифів на час перевірки підприємства, а також – про звільнення керівника «Дніпро-Кіровоград» Романа Ілика, громадські активісти виступили після чергового обговорення підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення на 2019-й рік, що відбулося в жовтні.

Крім того, за словами заступника голови Громадської ради при облдержадміністрації Миколи Гречухи, наразі серед депутатів облради готується підняття питання про створення ще однієї робочої групи для комплексної перевірки діяльності ОВКП «Дніпро-Кіровоград».

 

Тарифи на воду зростають, а чому?

Варто відзначити, що в травні «Дніпро-Кіровоград» направив до  НКРЕКП на розгляд тарифи про водопостачання холодної води та водовідведення на 2019 рік в розмірі 30 грн 30 коп. Що було зумовлено відповідною постановою Нацрегулятора, про подання щорічно до 1 червня відповідних розрахунків на наступний рік. А вже в жовтні «Дніпро-Кіровоград» надсилає до  НКРЕКП зміни на розрахунки тарифів з водопостачання холодної води та водовідведення на 2019 рік в розмірі 34,32 грн/кубометр.

iluk2

Зокрема, перегляд тарифів у жовтні на наступний рік, за інформацією підприємства зумовлений наступними факторами: зростанням вартості реагентів, зокрема хлору на 187,2%, коагулянту на 32,7%, гіпохлориту натрія на 74,6%, електроенергії (13,9% по першому класу, 15,5 % по другому класу), ПММ (дизельне паливо – 37,4%, бензин А-95 – 18,9%, А-92 – 36,3%, газ зріджений (СПБТ) – 19,6%), матеріалів, запчастин, послуг, підвищенням рівня мінімальної оплати праці на 34%. А також отриманим роз’ясненням від Мінрегіону про погашення в 2019-му році коштів за субкредитним договором.

Також на підприємстві «Дніпро-Кіровоград» стверджують, що несвоєчасне запровадження економічно обґрунтованих тарифів впливає і на заборгованість підприємства, зокрема перед ПАТ «Кіровоградобленерго». Так станом на 1 серпня заборгованість за спожиту електроенергію на підприємстві була понад 27 млн грн.

До речі, ще одним яблуком розбрату між керівництвом «Дніпро-Кіровоград» і громадськими активістами став отриманий в 2014-му році кредит від Світового банку в розмірі 44 млн дол. США на модернізацію підприємства. Кредит ОКВП «Дніпро-Кіровоград» взяло на 20 років під 1,5% річних.

І якщо гендиректор підприємства ще під час першої пропозиції підвищити тарифи на воду (що було на початку літа) спростовував інформацію про входження в структуру тарифу вартості покриття міжнародного кредиту, то представники Громадської ради з цим не погоджувалися ще тоді.

iluk3

- Вони пояснювали, щоб буде модернізована система, буде зменшена кількість споживання електроенергії, максимально зменшаться втрати води, що дасть можливість перекрити ціну на воду й виплачувати цей кредит, - каже заступник голови Громадської ради при облдержадміністрації Микола Гречуха. – Останній раз, коли пан Ілик приходив до нас на Громадську раду він пояснював, що в них немає можливості сплачувати проценти за цей кредит.

Відзначимо, що уже в пропозиції підвищення тарифу, поданого в жовтні, мовиться про те, що підвищення все-таки пов’язане з кредитом.

Ще одним підтвердженням цього може стати нещодавнє оприлюднення на сайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград» інвестиційної програми підприємства зі змінами, пов’язаними саме з кредитуванням. До речі, 19 листопада о 15:00 має відбутися відкрите обговорення (відкриті слухання) схвалення/затвердження інвестпрограми ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на 2017-2020 роки (зміни за результатами коригування заходів на 2019 рік) за адресою: м. Кропивницький, вул. Озерна Балка, 3А, актова зала Кропивницького ВКГ. А до 18 листопада можна надсилати пропозиції та зауваження до інвестиційної програми (в письмовому вигляді за адресою: м. Кропивницький, вул. Соборна 19А, каб. № 101).

Чи зменшиться найдорожчий тариф в країні на воду після модернізації підприємства?

Наразі тарифи на воду для жителів Кіровоградщини входять у трійку найдорожчих по країні.

- У нас Кіровоградщина розміщена у маловодному регіоні. Це унікальний випадок. Ми для того, щоб забезпечити наших споживачів водою транспортуємо її із Світловодська. Протяжність нашого водогону 120 кілометрів. Там є багато підвищувальних насосних станцій, дуже енергоємне об’єднання. Саме через це вартість нашої води є однією з найвищих по Україні, - каже заступниця генерального директора з економіки та фінансів ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Жанна Гладка.  – Якщо взяти ті самі Черкаси чи Вінницю, то в них водозабір знаходиться буквально за забором, а нам треба прокачати його 120 кілометрів.

А от чи вплине модернізація підприємства за кредитні кошти Міжнародного Банку Реконструкції та Розвитку на зменшення тарифу на воду? На думку заступниці гендиректора «Дніпро-Кіровоград», тарифи на воду в подальшому навряд чи будуть зменшуватися.

- Модернізація обладнання передбачена на зменшення енергоємності, - каже посадовиця. –  Зменшиться, наприклад, обсяг споживання електроенергії. Якщо зараз ми беремо мільйон, а будемо споживати 500 тисяч кіловат-годин у місяць. Але так як зростає вартість електроенергії, то в грошовому виразі вартість електроенергії буде збільшуватися.  І так по всіх статтях. 

 

То чи обґрунтовані нові тарифи на воду?

На думку громадських активістів, які взялися за аналіз документів підприємства ОКВП «Дніпро-Кіровоград» тарифи на воду – не повністю обґрунтовані.

45630270 2284685958426084 2654083561778315264 n

- За нашим аналізом тарифи дещо завищені, - каже представник обласної ветеранської організації, член ініціативної групи з перевірки підвищення тарифів на воду «Дніпро-Кіровоград» Леонід Бобров. – А борг виплати відсотків за 44-мільйонним кредитом розпочинається з 15 червня 2019-го року і триватиме до грудня 2031-го року включно. За нашими підрахунками якраз під тариф 34,32 грн (у порівнянні з попередніми 30 грн) йтиме на погашення цього боргу.

«Дніпро-Кіровоград» можуть ліквідувати?

На фоні подій з підвищенням тарифів на воду виникли пропозиції про ліквідацію об’єднаного комунального виробничого підприємства, до складу якого входять водоканали чотирьох міст – Кропивницького, Світловодська, Знам’янки, Олександрії та Смоліно.

Принаймні, нещодавно представник депутата з Олександрії та депутат із Знам’янки озвучили подібні думки на спеціально організованій прес-конференції для журналістів.

43730595 283315902514847 4451684759935909888 n

Приміром, депутат Знам'янської міськради Сергій Левінте, мав звернутися до облради про створення робочої групи для перевірки якості надання послуг ОКВП «Дніпро-Кіровоград». А в разі виявлених порушень чи незадовільної роботи ставити питання про ліквідацію об’єднаного комунального виробничого підприємства.

А вже 30 жовтня на 53-й позачерговій сесії міськради Олександрії депутати проголосували за проект рішення про тарифи на послуги з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Як відзначає сайт міськради, у рішенні мовиться також про те, щоб депутати облради звернулися до НКРЕКП про невстановлення нового тарифу на воду обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград», у зв’язку з порушенням процедури його прийняття.

До речі, підтримати звернення від Олександрії запропонував на днях депутатам міськради Кропивницького представник Громадської ради при ОДА. Микола Гречуха звернувся з відповідним проханням до депутатів під час сесії міськради Кропивницького, що відбулася 6 листопада. Однак поки місцеві депутати відповідного звернення-підтримки не озвучували.

 

Чи будуть абоненти «Дніпро-Кіровоград» платити з наступного року за воду 35 гривень?

Натомість чи буде затверджений тариф на воду на рівні майже 35 грн за кубометр вирішуватиме все-таки Нацрегулятор – НКРЕКП.

Однак ще влітку були думки про те, що компенсувати високу вартість тарифу може міська влада. Так, на думку голови постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, будівництва та використання природних ресурсів Юрія Кайдаша, питання компенсації тарифів на воду для громадян, які не можуть платити повну вартість має займатися місцева влада на прикладі компенсації за проїзд у громадському транспорті.

Крім того, вже у вересні на черговій сесії облради депутати приймають рішення про те, щоб міські ради виділили з місцевих бюджетів для ОВКП «Дніпро-Кіровоград» на покриття різниці в тарифах на водопостачання холодної води та водовідведення для погашення заборгованості з електроенергії станом на 1 вересня 2018 року у розмірі, пропорційно до споживання послуг водопостачання та водовідведення абонентами відповідних населених пунктів, а саме: м. Кропивницький - у сумі 20,3 млн грн; м. Знам'янка - у сумі 1,6 млн грн; м. Олександрія - у сумі 5,4 млн грн; м. Світловодськ - у сумі 3,0 млн грн; смт Смоліно Маловисківського району - у сумі 0,2 млн грн.

Ще одне звернення депутати прийняли на цій же сесії від 21 вересня, але вже до Кабміну. У зверненні мовилося про виділення коштів із державного бюджету на різницю в тарифах на послуги з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення.

Валерія Жовтун. Фото з архівів "Гречки"

 

Поширюйте

Коментуйте