Що буде з психлікарнями після медреформи: 5 поширених запитань

10:53, 23 Березня, 2020

До введення карантину через коронавірус найбільш проблемною медичною темою був другий етап медреформи, який мав стартувати з квітня. Так чи інакше, карантин скінчиться, а реформа продовжиться – має стартувати вже з 1 квітня. Які зміни зазнають психоневродиспансери, «Гречка» дізнавалась у Національної служби здоров’я.

 

Зокрема з квітня НСЗУ мала законтрактувати лікарні та оплатити лікування пацієнтам з розладами психіки. Такі пацієнти не залишаться без медичної допомоги. Є три пакети медичної допомоги, за якими можуть законтрактуватися заклади та надавати допомогу психіатричним пацієнтам. І НСЗУ оплатить таку допомогу – і в стаціонарі, і амбулаторно.

У Кіровоградській області на надання цієї медичної допомоги подала пропозицію Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради і олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради. Обидва заклади подалися на 2 пакети медичної допомоги – психіатричну та амбулаторну.
НСЗУ не стимулюватиме тривалі госпіталізації, примусове утримання в лікарні людей, які не потребують стаціонару, а також – негуманне ставлення до пацієнта та неналежні умови перебування.

Всіх пацієнтів, які потребують психіатричної допомоги, можна умовно поділити на кілька груп:
● потребують ізоляції в спеціальному закладі (їх доволі невелика частка);
● ті, яким потрібно певний час перебувати на стаціонарному лікуванні, а потім перейти на амбулаторне;
● люди, які можуть одразу лікуватися амбулаторно.
Наприклад, жінка з післяпологовою депресією потребує короткої госпіталізації, а потім – лише супроводу та прийому ліків. Її не потрібно утримувати в лікарні.

Міжнародний досвід показує, що стаціонар раціонально використовувати тільки для гострого перебігу хвороби і на короткий період, далі – спостереження сімейного лікаря, тобто психіатра. 30% госпіталізованих пацієнтів психіатричних лікарень, за своїм станом, не потребують стаціонарного лікування.

У відповідь на наш запит НСЗУ відповіла на поширені питання.

1. Яка сума виділятиметься на одного пацієнта? Адже медики кажуть про 7 тис. грн на людину і що це дуже мало для 2 тижнів лікування і якісних медпрепаратів?

Психіатрична допомога надається на межі медичної і соціальної, НСЗУ оплачує лише медичну допомогу. Тариф за лікування одного пацієнта – 7 406 грн. Цього достатньо, щоб пролікувати пацієнта і це означає, що всі люди, які потребують психіатричної допомоги, її отримають і ніхто не буде ходити вулицями.
Людину, яка становить загрозу для інших, госпіталізують, пролікують, і випишуть.

Історично склалося так, що в психіатричних лікарнях залишають людей, яким ніде жити, але які не потребують медичних послуг. Місцева влада, як власник лікарень, разом з органами соціальної політики має потурбуватися про утримання цих людей після закінчення лікування і доплачувати за них.

ВООЗ консультував НСЗУ з приводу тривалості лікування та діагностики психіатричних захворювань і формування вимог до надання психіатричної допомоги за Програмою медичних гарантій.

2. Чи будуть, як закладам з лікування туберкульозу, рекомендації про скорочення стаціонарного лікування?

Формування галузевих стандартів та протоколів лікування займається Міністерство охорони здоров’я.
НСЗУ закуповує медичні послуги і оплачує їх закладам, якщо вони відповідають вимогам.

Рекомендації щодо лікування будь-яких захворювань чи станів не є сферою відповідальності НСЗУ.

3. Чи в суму передбачену на лікування одного пацієнта вже входять препарати, чи ліки фінансуватимуться окремо?

До пакету надання психіатричної допомоги входить проведення досліджень, психодіагностичних тестів, застосування фармакотерапії, психотерапії, методів психологічного впливу та реабілітації (в тому числі вартість ліків).

Ліки та витратні матеріали з нацпереліку вже включені в тариф. В тарифі не враховані ліки, які закуповує МОЗ через централізовані закупівлі.

Пакет медичних послуг – це перелік медичних послуг + лікарські засоби, необхідні для їх надання. Тобто лікарні повинні мати медикаменти, які потрібні для надання медичної допомоги. Це обов’язкова умова без якої заклад не зможе надати повноцінну допомогу пацієнту, а отже не виконає умови договору і не отримає оплату від НСЗУ.

4. Що буде з тими пацієнтами, які фактично є паліативними і утримуються в закладі. Зокрема мова йде про відділення з пацієнтам літнього віку з хворобою Альцгеймера, людей із проблемами психіки, які не мають опікунів, пацієнтів із психіатричними розладами та туберкульозом водночас.

Надання паліативної допомоги – і стаціонарної, і мобільної, входить до Програми медичних гарантій. Усі пацієнти, які потребують медичної допомоги – її отримають, тому що з квітня обсяг медичних послуг не зменшують, а за деяким пріоритетними послугами, навпаки збільшують.

Утримання в стаціонарах психіатричних лікарень людей, які не потребують медичної допомоги і не є пацієнтами, НСЗУ не оплатить. Це зона відповідальності органів соціальної опіки та місцевої влади.

5. Чи матимуть право медзаклади встановити тариф на утримання пацієнтів, які мають опікунів, які готові платити за перебування в лікарні рідних?

Медзаклади не мають права брати гроші за надання медичної допомоги за Програмою медичних гарантій. Проте лікарні можуть встановлювати плату за немедичні послуги – наприклад, палати покращеного перебування, покращене харчування.

Платні медичні послуги визначені у постанові Кабміну №1138 від 17 вересня 1996 р.

Перелік і вартість платних послуг визначають власники і керівники закладу.

 

Останні новини по темі
Після тяжкої хвороби пішов з життя підполковник ССО Костянтин Козьма
yzobrazhenye viber 2020 03 22 21 00 02
Дистанційна робота БПД 04
Кропивницький: призупинив прийом громадян центр з надання вторинної правової допомоги
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 10 до 15 червня відзнаки вручили їхнім родинам....

16:54, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кропивницькому відбувся конфлікт між керівницею Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості (ЦДБХТТ) та  мамою 8-річ...

16:23, 15 Червня, 2024

Російські спецслужби для дестабілізації ситуації в Україні заохочують підлітків за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Кількох юнаків, яких завербувала росія, затри...

15:44, 15 Червня, 2024