Ексклюзив

Хто в ІТ: руйнуємо стереотипи. Частина 2

. 5620

 "Гречка" продовжує розвінчувати стереотипи про ІТ. У першій частині ми розповіли про те, що таке ІТ та для кого воно існує.  Цього разу ми будемо розповідати про людей, що формують ІТ ком'юніті.


 

it mindset or technology 1080x627

Хто в ІТ

Потрапити в ІТ не так важко, адже не обов'язково відвідувати офіс щодня, щоб отримувати практичний досвід та працювати з проектами. Можливо працювати на певну компанію віддалено, а можна взагалі користуватись біржами фрілансу. Фріланс та віддалена робота вимагають самоконтролю, але дають змогу самостійно створювати свій графік. Водночас, робота в офісі так само має свої власні привілеї. Наприклад, це робота в колективі, де завжди можуть допомогти, підтримати або навчити; економія коштів на техніці, електроенергії та інших побутових витратах; різноманітні смаколики та багато чого іншого. Кожен обирає собі сам те, що краще підходить під конкретні потреби в конкретний момент.

Серед технічних спеціалістів існує внутрішня градація згідно рівня володіння певною технологією. Існують Junior, Middle та Senior розробники. Чим довше програміст працює з певною технологією або мовою, чим більше проектів він успішно завершив, тим швидше він подолає шлях від молодшого до старшого спеціаліста.

 recКоментар від рекрутера Катерини: “Чіткої схеми поділу рівнів ІТ-спеціалістів у світі все ще не існує, тому кожна компанія розділяє це більш-менш індивідуально. Що треба обов’язково розуміти - це те, що ця спеціальність постійно тягне за собою необхідність розвитку та вдосконалення своїх знань, слідкування за виходом новинок у цій сфері. Лише у такому випадку є багато можливостей розвитку свого рівня. Можна сказати, що Junior (початківець) - людина із 1-3 роками досвіду програмування, Middle - 4-5 років, Senior - 6 і більше. Але не лише цифрами це вимірюється, звісно, а більшою мірою кількістю виконаних проектів та їхньою складністю.”

Водночас із новою відповідальністю, таке підвищення означає і збільшення привілеїв. В першу чергу, це впливає на рівень заробітної плати. Щоб стати керівником цілої команди, необхідно набратись практичного досвіду та мати схильності до управління. Більш досвідчені програмісти являються наставниками для своїх молодих колег. Навіть новачки мають змогу долучитись до великих проектів та надбати практичний досвід, який неможливо отримати в будь-який інший спосіб.

Стереотипи про людей в ІТ

В ІТ йдуть лише інтроверти, які не бажають ні з ким спілкуватись.

В цій сфері, так само як і в багатьох інших, є люди з абсолютно різними типами темпераменту. Звісно, дехто звикає спілкуватись за допомогою комп'ютера, але це зовсім не означає, що всі колеги будуть мовчати. Спілкування - це основа будь-якої командної праці, а виконання проектів, де необхідне залучення спеціалістів різних команд потребує постійної та чіткої комунікації.

У спеціалістів ІТ сфери всі інтереси стосуються лише комп'ютерів.

Для кожного технічного спеціаліста комп'ютер це його робоча машина, яка дає змогу проявити свої здібності та таланти. Але це не означає, що програмісти не мають жодних інших інтересів. Мати хобі важливо не лише з точки зору розвитку персоналії. Будь-які додаткові інтереси попереджають професійне вигорання, чого спеціалісти сфери ІТ намагаються уникати якомога довше. Працівники нашої компанії мають такі хобі як: пейнтбол, риболовля, малювання, косплей та багато інших.

В ІТ працюють лише молоді, інше покоління з іншими інтересами.

І так, і ні. Дійсно, велика частина персоналу - це доволі молоді спеціалісти, до 30 років. Такий склад команди дарує гнучкість та привілеї покоління, що відноситься до роботи, як до хобі. Водночас, для отримання практичного досвіду потрібен час, тож в ланку старших спеціалістів та керівників потрапляють старші колеги. В будь-якому випадку, в ІТ сфері більшість має схожі командні інтереси, а коли ти відданий своїй праці, тобі не важливо якого віку інші працівники компанії. Персональне ставлення та якість виконуваної роботи - ось що має вагу.

Програмісти відпочивають, коли працюють за комп'ютером.

Дійсно, якщо любити свою роботу, ти будеш відпочивати, а не працювати. Так само і з відношенням до роботи, як до хобі. Якщо програмісту подобається певна мова програмування, або технологія, йому буде цікаво відкривати нові інструменти або техніки, проходити додаткове навчання. Звісно, для повноцінного відпочинку потрібна зміна діяльності, особливо для збереження здоров'я зору та опорно-рухової системи.

Програмування не для творчих людей.

Це точно помилковий стереотип. Якраз творчість - це один з компонентів створення якісного продукту. Програміст бачить перед собою ціль - зробити так, щоб певний елемент виконував певну дію. А ось який спосіб або техніку вибрати для досягнення цієї цілі, це вже творчість. Нестандартний підхід до вирішення тривіальних питань подарував нам світових гігантів з виробництва програмного забезпечення. Тож здатність прораховувати рівняння ще не є гарантією успіху в кар'єрі програміста.

dyzКоментар від UI/UX дизайнера Марини: “В університеті я навчалась по спеціальності Комп'ютерна інженерія, але коли я прийшла до EVNE Developers, мені запропонували спробувати себе на посаді UI/UX дизайнера. Я погодилась та можу сказати з впевненістю, ще жодного разу не пожалкувала. Мені тут подобається, адже ти являєшся зв’язуючою ланкою між бізнесом, кінцевим користувачем та кодерами. Тут відслідковується поєднання логіки, технологій та творчості. Ти перебуваєш у індустрії, що постійно змінюється та розвивається, і тобі необхідно бути гнучким та вміти бачити нові можливості.”

Програмування не для дівчат.

Так само помилкове твердження. Статистично дівчат менше в ІТ сфері, ніж хлопців, але це більше пов'язано з укоріненням таких помислів в соціумі. Дівчата бояться спробувати свої сили, навіть якщо у них є хист до математики та бажання творити. Гнучкість жіночого мислення, навпаки, може принести більше нестандартних та більш оптимізованих рішень тих самих проблем. А разом із скурпульозністю та уважністю до деталей, дівчата стають незамінними членами команди. Наприклад, ми маємо 4 успішні дівчини програмістки в нашій компанії.

Програмуванню неможливо навчитись самостійно без спеціальних шкіл.

За бажання, можливо все. Тим більше, що без практичного досвіду виконання багатьох проектів, у компанії тебе прикріплять до більш досвідченого спеціаліста, що буде давати поради. В Інтернеті можна знайти величезну кількість матеріалів для навчання тій чи іншій технології. Найлегше всього при навчанні самостійно - знайти собі приклад та спробувати повторити його. Тут водночас буде і практика, і можливі складнощі, та пошук способів їх здолати. Загалом, за 3 місяці кропітливої роботи можна вивчити нескладну мову програмування та піти працювати як Junior розробник. В нашій компанії є програміст, що самостійно освоїв базове програмування та успішно дійшов до рівня Senior.

timКоментар від тімліда Олександра: “Я був далеким від ІТ, адже навчався на товарознавця. Попрацювавши за спеціальністю, я зрозумів, що не хочу цим займатись все життя. Розробником я став з трьох причин: потрібна була робота, в мене був вільний час та бажання навчатись. Останнє я вважаю найголовнішим, адже програмування - це коли ти постійно навчаєшся, і коли здається, що ти знаєш все, обов'язково з'являється щось абсолютно нове та невідоме. Програмістом може стати кожен. Головне вчитись, робити речі краще ніж учора, та вміти критично себе оцінювати, адже навчатись прийдеться усе життя.”

У програмістів немає приватного життя і взагалі вони “стрьомні”.

Мабуть, найбільш розповсюджений та заїжджений стереотип. Програмісти не можуть бути стрьомні, адже всі ми так само ходимо по магазинах, займаємось спортом, чи хоббі, читаємо літературу, подорожуємо, відвідуємо музеї та концерти. Наш внутрішній світогляд не може сформуватись лише однією приналежністю до певної професії. Це саме стосується і успішності приватного життя.

Є кілька кліше, які неможливо віднести до будь-якої з вищезазначених категорій, але не сказати про них неможливо.

У програмістів на офісі є кімнатні капці, печиво та інші надмірності.

Хіба це не чудово, коли навколо тебе створюються комфортні умови. Особливо коли це все є в офісі, в якому ми проводимо близько 9 годин на день. Коли тобі не треба постійно хвилюватись щодо перекусів, стає легше думати за робочі питання. Дійсно, більшість ІТ компаній турбується про комфорт своїх співробітників, як моральний, так і фізичний.

ІТ - це нудно і нецікаво.

Ми не можемо говорити за всіх, але є компанії які розуміють важливість попередження емоційного вигорання співробітників. Існує декілька способів розбавити будні. Першопочатково це цікаві проекти, коли ти не встигаєш знудитись і постійно отримуєш нові виклики. Також це різноманітні івенти, колективні подорожі та змагання. Великі звершення так само потребують гарного відпочинку.

Будь-якими силами треба віддати сина/дочку в ІТ.

Такі думки стосуються багатьох популярних професій. Примушувати людину насильно займатись певною справою це дуже невдячна річ. Перш за все, це принесе лише нерозуміння та відразу. А пізніше стане причиною незадоволення своєю професією, неякісного виконання професійних обов'язків, та можливих критичних помилок в програмному забезпеченні, розробкою якого ця людина займалась.

Кожен має самостійно обрати до чого лежить душа та є хист. А наш чеклист допоможе перевірити, чи ІТ це саме та сфера, де тобі буде цікаво.

Чек-лист, чи готовий ти приєднатись до команди ІТ спеціалістів?

  1. Ти не боїшся складних завдань, що потребують кропітливої уваги.
  2. Ти постійно цікавишся новинками техніки та прагнеш зрозуміти як зробити щось схоже самостійно.
  3. Ти бажаєш навчитися чогось нового впродовж всього життя.
  4. Ти хочеш працювати в комфортних умовах, де тебе поважають за твій внесок, а не вік чи зв'язки.
  5. Ти хочеш приєднатись до команд, що готові підтримати одне одного, дати пораду, повеселитись від душі.

Якщо більшість відповідей позитивні - поздоровляємо, ти гарний кандидат для того, щоб приєднатись до ІТ сфери. Ніколи не пізно спробувати змінити своє життя на краще та займатися тим, що завжди хотів спробувати.

Аліна Маркіна

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама