Ексклюзив

Як у Кропивницькому готують сучасних лицарів до середньовічних боїв (ФОТО, ВІДЕО)

. 5880

Про історичний середньовічний бій як спорт знає небагато людей, але натомість Україна займає друге місце у світі на міжнародних змаганнях. А у 2017 році брали перше місце у світі. Микола Безай представляє у Кропивницькому всеукраїнський спортивний клуб "Taurus Medieval Battle Company", який займається середньовічними боями в обладунках. Вони готові займатися з охочими безкоштовно.

14615778 984323555023684 5570285218190543245 o

 — Я з дитинства займаюся різними бойовими мистецтвами, люблю холодну зброю, цікавлюся історією. Деякий час я хотів зробити собі обладунок, почав цікавитись як і які матеріали використовувати. Років дванадцять тому зіткнувся в інтернеті з тим, що є хлопці, які не тільки це роблять, а й змагаються один з одним у двобоях. Я почав цікавитись цим рухом і знайшов його у Кропивницькому. Познайомився і почав ходити на тренування. Тоді був клуб «Хижак», — каже Микола. — Зараз ми об’єдналися з хлопцями з інших міст і створили всеукраїнський клуб "Taurus Medieval Battle Company".

Клуби з Дніпра, Києва, Харкова, Хмельницького та Кропивницького об’єдналися, щоб мати певну кількість лицарів для участі у змаганнях. Зараз основна частина клубу і капітан Валерій Вознюк у Києві.

Общая фото клуба

Тренування лицарів

Тренування відбуваються двох типів. Потрібна загальна фізична підготовка для того, щоб займатися цим спортом. Зазвичай бійці тренуються в спортзалах.

 — Хтось в качалку ходить, хтось кросфітом займається, хтось воркаутом на турніках. Безпосереднього бойова підготовка проходить у двох напрямах, — розповідає чоловік.

Перший тип – це тренування у м’якому спорядженні.

 — М’які шоломи схожі на боксерські, але в них є металевий захист на обличчі, який не дозволяє отримати травму. Ми використовуємо м’які щити, мечі. Це спеціальне тренувальне обладнання, воно легке і дозволяє інтенсивно тренуватися протягом заняття. Відпрацьовується ударна техніка, як наносити удари, як захищатися, а також як боротися, — додає він.

Загалом, у масових боях виграє команда, бійці якої залишились на ногах. Неважливо скільки ударів ти пропустив, важливо, що ти не впав, не втратив рівновагу і не став на третю точку опори. Тому крім ударної техніки, тренують борцівську техніку, щоб мати змогу встояти на ногах самому і повалити на землю опонента.

Другий тип – тренування в обладунках.

 — Наразі у нас такі тренування не часто. Мало бійців і немає місця, де можна залишити обладунки на постійно. А не везти рюкзак 30+ кілограмів заліза. Наразі за домовленістю виїжджаємо на природу і тренуємось. Маю надію, що декілька разів на місяць робитимемо тренування в повному обладунку, як на змаганнях,  розповідає Микола.

Змагання з історичного середньовічного бою

В Україні за рік проходить близько трьох десятків різних змагань у Черкасах, Києві, Харкові, Одесі, Білгород-Дністровські, Кам'янець-Подільському. Майже на кожні вихідні можна знайти десь турніри, поїхати і подивитись як це відбувається. Під Києвом в повний розмір відбудовується Київська фортеця -Дитинець дерев’яний. Там кожні вихідні проходять івенти. Також там відбуваються чемпіонати України і світу.

Змагаються лицарі на ристалищі – так називається поле бою. Є загорожа, щоб глядачі не отримали травму. Буває, що зброя ламається і відлітають шматки мечів чи частин обладунків. Щоб глядачі не отримали від цього травми, вони на певній відстані мають спостерігати за дійством.

DSC 5904

Загалом типи боїв розподіляються на дві частини. Перша - масові бої, друга - дуельні бої, там де бійці змагаються один проти одного.

Масові бої розділяються на декілька категорій відповідно від кількості учасників у команді. Так є «3 на 3», «5 на 5», «16 на 16» та «21 на 21».

— У минулому році на чемпіонаті світу «Битва націй» були унікальні змагання, вперше в світі були «30 на 30» . Туди приїжджають представники понад 30 країн і провели бої «150 на 150». Дуже масштабне та унікальне дійство, каже Микола.

У масових боях не буває нічиїх, обов’язково є переможець.

— Б’ються до двох перемог однієї з команд. Якщо нічия, то починають з початку до тих пір поки в однієї команди не буде переваги, розповідає він.  Реально були бої, коли одна команда забиває в землю іншу за 20 секунд. Дві топові збірні в світі українська та російська. Були випадки, коли опоненти українців через 15 – 20 секунд лежать на землі. У 2016 році в Чехії був чемпіонат світу і там бій тривав близько 7 хвилин. Це насправді дуже довго. Якщо, наприклад, в боксі або боях без правил хлопці декілька раундів б’ються в шортах, а тут виходять і на кожному з них понад 30 кілограмів заліза (така середня вага лицарських обладунків – авт.). Крім того, у кожного закритий шолом і дихати в ньому дуже важко, повітря не вистачає для повноцінного дихання.

Є дуельні номінації, де змагаються один проти одного. За словами Миколи, специфіка бою така, що не треба одягати повні обладунки.

14615651 984337841688922 7619859154981715290 o

В масових боях ти можеш отримати удар на 360 градусів з будь-якої сторони. У дуельній номінації ти контролюєш противника,— каже він.

Також розподіляються бої на декілька номінацій: «Щит-меч» (воїни б'ються один з одним, маючи в руках щит і меч) «Меч-меч» (у кожного воїна лише одноручний меч, щита немає) «Полуторний меч» (у бійців в руках полуторні мечі) «Нестандарт» (зброя, яка не підпадає під перші дві категорії — бої на алебардах, дворучних сокирах, дворучних мечах і т.п.). Існує також номінація під назвою «триатлон»: три раунди з різною зброєю, перший — «полуторний меч», другий — «меч-баклер», третій — «щит-меч».

Є ще професійні поєдинки  три раунди по дві хвилини. У турнірних номінаціях виграє той, хто перший набере певну кількість балів. За кожний удар суді нараховують бали і визначають переможців.

21740961 205921093279604 5951560528991981230 o

Відмінність професійних поєдинків у тому, що бали нараховуються по закінченню раундів і крім ударної техніки та зброї можна використовувати бійцівські прийоми. Також у професійних поєдинках зараховуються удари ногами, колінами, ліктями, кулаками. У всіх турнірних номінаціях бали нараховуються лише за акцентовані попадання зброєю.

Обладунки та зброя

Обов’язково до обладунків і зброї є спеціальні документи. Вони регламентують, яку зброю або обладунок боєць може вдягти.

Вони мають відповідати історичним аналогам. Не можна взяти вигадати обладунок, що тобі подобається, або взяти з фентезі фільму чи гри. І поїхати з ним на змагання, розповідає Микола.— На кожному змаганні є історичний комітет, який проводить допуск бійців до змагань і перевіряє чи відповідає обладунок і зброя певному періоду і регіону, який він презентує. Не можна, наприклад, вдягти обладунок на тулуб київського воїна 13 сторіччя, а шолом одягти німецького лицаря.

За його словами, наразі 90% бійців використовують піший обладунок 14 століття європейського типу. Це бригантина - захист тіла, в який металеві частини прикріплені з середини. Латні руки, ноги, шолом. Часто використовують східні обладунки.

— У мене обладунок золотоординського воїна 14 століття,— додає він.

DSC 5922

До зброї є чіткі регламентування стосовно ваги, зовнішнього вигляду та гуманізації. Наприклад, якщо на зброї є гострий кут, то він має бути закруглений з радіусом 2 см. Зброя має бути не заточена. Сокири, булави не можуть важити більше кілограму.

По приїзду на змагання зброю чіпують, зважують, і проводять візуальний огляд суддями. Якщо все гаразд на неї ставлять мітку і боєць може її використовувати.

У Кропивницькому є двоє майстрів, один спеціалізується на виготовленні захисту рук, ніг та корпусів. Інший займається тільки шоломами.

Якщо відразу закупити в професійній майстерні весь комплект обладунків і одяг під нього, коштуватиме це від півтори тисячі доларів.
Є багато б/у обладунків, для початку їх можна використовувати на тренуваннях.

— Можна зробити самому. Більшу частину обладунку я робив самостійно, тому що купувати задорого. Я купував метал, тканину і шив, клепав, розповідає чоловік. Взагалі у Кропивницькому є майстер з яким можна закупити матеріали, піти до нього в майстерню і зробити самому. Він підкаже, допоможе, дасть викройки.

Клуб у Кропивницькому чекає на лицарок і дітей

-Проблема у тому, що мало людей про нас знає. Деякі думають, що це дуже травматично, страшно, коли тебе б’ють здоровенною сокирою. Насправді, травм набагато менше ніж у боях без правил.- розповідає представник клубу.- У нас пошкоджуються не люди, а обладунки . Через обладунок пошкодити людину досить важко. Серйозні травми, струси мозку, переломи – таких ситуацій за десятків років одиниці назбиралось

Зараз у Кропивницькому готових лицарів поїхати на змагання двоє - Назар Грицюк та Микола Безай.

Микола був на турнірах у Молдові, Одесі, Дніпропетровську, декілька разів на чемпіонаті України під Києвом. Каже, зараз вдається приділити один день в тиждень на тренування.

— Загалом перед турніром приділяю набагато більше уваги, щоб підлатати та полірувати обладунки. Мені хотілося займатися частіше, але поки такої змоги немає,  додає він.

— На сторінці у фейсбуці у нас більше учасників, але зараз деякі на заробітки поїхали, хтось лікується, у когось діти. Багато бійців поїхали, двоє в Києві, один в Канаді і зараз там тренуються, каже Микола. — Нещодавно ми познайомились з Олегом з центру «Цитадель» він надає нам приміщення, де ми тренувались до карантину.

Поки карантин активно напрацьовують базу для тренувань, спорядження. Вже є шість шоломів. Роблять тренувальні обладунки.

— Для тренувань не обов’язково купувати собі залізні обладунки. Для перших занять ми надаємо,каже чоловік. Наразі не беремо кошти за тренування. Можливо, введемо збір для ремонту обладнання. Наразі можна займатись безкоштовно. 

Сподіваються, що після карантину до тренувань зможуть долучити дітей від 4 років та більше дівчат. Поки у клубі є дівчина, яка займається лучною справою, в той час як в інших містах дівчата змагаються і в турнірних номінаціях та бугурті (5 на 5).

IMG 4342

Зацікавлені можуть зв’язатись з Миколою за телефоном 0673634349 або написати у Фейсбук.

Ірина Маслюкова, фото з архіву Миколи

Поширюйте

Коментуйте


Реклама