файно

Онкохворі в заручниках: як пацієнти з раком лікуються в умовах карантину

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 3166

Кіровоградська область, яка зараз має чи не найвищу по Україні захворюваність на коронавірус, роками славиться й іншою неприємною статистикою – найвищим по країні рівнем онкозахворюваності. На жаль, карантин не поставив на паузу рак. Але створив для онкопацієнтів ще більше перепон до одужання. Як їх намагаються подолати пацієнти й медики спробувала розібратись «Гречка».

tzyhsR5RphgJVz3rwRg0MZ62w9cfj9guiFSYtLLd

Лікування відкладають через транспорт

Якщо до карантину Кіровоградський обласний клінічний онкологічний центр щодня відвідувало близько 200 пацієнтів з міста та області, то на сьогодні їх 30, каже головний лікар Кіровоградського онкоцентру Костянтин Яриніч.

– Ми приймаємо всіх пацієнтів, які сьогодні приходять до онкологічного центру. Чи це самозвернення, чи по направленню лікаря немає значення. Адже всі фахівці, які повинні працювати в амбулаторному режимі, сьогодні працюють, – каже лікар.

Частина пацієнтів з районів просто не можуть добратись до закладу, бо з початком карантину по всій країні не їздить громадський транспорт.

Людям із віддалених районів важко добиратись до лікарень, деякі просто не в змозі доїхати й у них переривається лікування, яке не можна зупиняти.

У Оксани Поберецької з Помічної Добровеличківського району нейросаркома малого таза з метастазами в легені. Жінка їздить в онкоцентр тричі на місяці. Якщо до карантину вона витрачала до ста гривень на поїзду, то зараз ця сума збільшилась до тисячі гривень.

– З добиранням до обласного онкоцентру - це ціла епопея. Немає можливості виїхати з міста, хоча у містечку є залізниця, але все закрито. Наймати машину — це тисяча гривень в одну сторону. Я приїжджаю два-три дні знаходжусь у Кропивницькому на хіміотерапії, потім знову телефоную людині. Вона мене забирає - і знову плачу тисячу гривень. Хімія у мене три рази на місяць, тому шість тисяч гривень витрачаю лише на машину. До карантину це було до ста гривень, – каже Оксана.

Пацієнтам з Кропивницького простіше. Тут і таксі їздять, і спеціально для медичних працівників і для пацієнтів запустили додатковий комунальний автобус №8, який курсує прямо до медзакладу.

- З районів, звичайно, інколи доїхати не можливо. Тому пацієнти очікують 20 травня, коли, я думаю, що хоч запустять транспорт, — констатує головний лікар.

Закриті кордони – закритий доступ до ліків

Частина необхідних препаратів для онкохворих в Україні взагалі не зареєстрована. До карантину купували необхідні медпрепарати за кордоном, але оскільки зараз кордони закриті, багато людей залишилися без ліків. Залишки препаратів наразі продають за підвищеною в декілька разів ціною. Ще одна категорія препаратів — ті, вартість яких за кордоном суттєво менша, ніж в Україні. Дехто купував ліки закордоном, оскільки не в змозі купити їх за українською ціною. Ці пацієнти також залишаються без лікування через те, що не можуть зібрати кошти.

– Зараз постала проблема, якої ми так боялися. В протоколах лікування онкології і, наприклад, гепатитів, є препарати, які не сертифіковано в Україні. Раніше їх можна було дістати, хоч і нелегально... А зараз з деякими препаратами просто біда: через закриті кордони вони не ввозяться. За два місяці "вибрали" всі залишки, а нових надходжень немає, – розповіла Ольга Присяжнюк, директорка з розвитку Міжнародного благодійного фонду «Янголи життя», який опікується онкохворими дітьми з Кіровоградщини.

На сьогодні найбільша проблема з препаратами «Бараклюд» та «Меркаптопурин».

Каже, що таких вітчизняних аналогів не існує.

– Поки що трималися на старих запасах. Як могли, викупали залишки, часто в кілька разів дорожче, ніж до карантину (не офіційно, звичайно), – додала директорка фонду.

У МОЗ проблем в цьому не бачать, і перекладають на місцеву владу.

30 квітня заступниця Міністра охорони здоров'я Ірини Микичак під час брифінгу повідомила, що закупівля препаратів за кошти державного бюджету не припинялась і їх доставили. Те, що це не ті ліки, яких реально потребує частина пацієнтів – це проблема самих пацієнтів.

- Те, що стосується пацієнтів, які користувались у своєму лікуванні не зареєстрованими в Україні медичними препаратами і возили їх в приватний спосіб за межі країни — це питання не регулюється МОЗ, оскільки це вибір кожного пацієнта, – каже Ірина.– Але якщо є така потреба і безперервність забезпечення протокольного лікування — кожен пацієнт може звернутись до територіального закладу охорони здоров’я чи департаменту за відповідним листом клопотанням. І тоді цей лист розглядає МОЗ і дозволяє разове ввезення препаратів у вигляді гуманітарної допомоги. Звернень, що такі проблеми не вирішуються, у нас немає. Є поодинокі звернення про допомогу в розмитненні даних препаратів і це вирішується в індивідуальному порядку.

Лікування починається з тесту на Covid-19

Хворі на рак в групі ризику щодо Covid-19.

Тепер перед початком променевої терапії у приватній клініці «TomoClinic» маленьким пацієнтам з Кіровоградщини треба пройти тест на коронавірус. Вартість одного тесту – 500 грн – за нього сплачує фонд Міжнародного благодійного фонду «Янголи життя». Тест потрібно робити двом особам – дитині і комусь з батьків, які будуть її супроводжувати на терапію.

За словами Олега Рибальченка, на сьогодні всі онкопацієнти дитячої обласної лікарні, які поступають на хіміолікування в гематологічне відділення, проходять попереднє тестування швидкими тестами, які робляться безоплатно.

Щодо приватних структур, які надають меддопомогу онкохворим, вони в рамках договору з пацієнтом, щодо оплати послуг включають обов’язково питання платного обстеження цих пацієнтів з метою запобігання та розповсюдження чи внесення на територію закладу коронавірусу, – каже директор департаменту.

Пацієнти чекають реакції МОЗ

У квітні 15 громадських організацій та спільнот онкологічних пацієнтів звернулись до Міністра охорони здоров’я України Максима Степанова, Мінсоцполітики, Кабміну та Підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями ВР України з метою допомогти онкологічним пацієнтам зберегти життя в умовах пандемії.

У зверненні просять налагодити комунікацію щодо розв'язання проблем онкологічних пацієнтів, які виникли у зв’язку з карантином. Створити «гарячі лінії» відділень лікарень. Допомогти пацієнтам, які не можуть зараз виїхати на лікування закордон. Та посприяти з проблемами транспортного сполучення до лікарень для онкопацієнтів.

Організації підписались під зверненням, тому що у всіх онкологічних пацієнтів зараз спільні проблеми, каже засновниця інтернет-спільноти «Онкобудні» Людмила Пухляк.

– В онкологічних лікарнях також знаходиться коронавірус, закривають відділення на дезінфекції та карантин. А пацієнтів про це не повідомляють. Вони міняють розклад роботи й пацієнти про це дізнаються, коли доїхали до онкодиспансеру, – розповіла Людмила Пухляк.

Офіційної відповіді ще не отримали.

Ми відправили звернення 21 квітня. Досі ніякої відповіді від МОЗу немає. Там є 30 днів, щоб відповісти. Ми як ГО можемо почекати, звернутись до журналістів, можемо якось на них впливати. А хворим потрібні ліки сьогодні, завтра, через тиждень, – каже Людмила. – У нас така кількість всіляких організацій: МОЗ, НСЗУ, Державний експертний центр, Центр громадського здоров’я, місцеві департаменти і є онкодиспансери. Ми цим займаємось і голова обертом йде, коли нас посилають між різними структурами. Ми розбираємось, а у пацієнтів немає на це часу і сил. Рак – це дуже важкий діагноз.

Де шукати допомогу

Директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко повідомив, що на сьогодні до департаменту не було звернень щодо проблем із ліками, які мали б отримати з-за закордону. Але з цим питанням готові допомагати.

– Ми готові розглядати будь-яке звернення і вирішити питання. Враховуючи, що більшість лікарських засобів, що застосовуються для хіміотерапії, є в наявності в онкологічному центрі. Ці ліки забезпечуються за рахунок централізованих закупівель держави, – каже посадовець.

Також за потреби можуть посприяти і з питанням добирання до лікувального закладу.

Звертатись онкохворим треба до лікарів, що дають направлення на госпіталізацію. Якщо не вирішується питання  - до департаменту або відповідного управління охорони здоров'я. Гаряча лінія департаменту – (0522) 24-13-14 з понеділка по п’ятницю; субота, неділя та святкові дні – (0522) 24-13-69.

Окрім того в області працюють і благодійні організації, що опікуються проблемами онкохворих.

Зокрема активісти і лікарі згуртувались у спільноту «Життя без болю», яка допомагає пацієнтам отримати якісне знеболення за місцем проживання. Фейсбук-група створена для паліативних пацієнтів. Волонтери допомагають хворим знайти і отримати знеболення чи іншу допомогу. Телефон допомоги – 0950259691.

Підтримку родинам із хворими дітьми надає фонд «Янголи життя». Фонд опікується онкохворими дітьми, які потребують допомоги у лікуванні. Це адресна допомога в придбанні ліків для хіміо- та супутньої терапії, адресна допомога в оплаті усіх необхідних обстежень та аналізів, реабілітації. Також надають психологічну допомогу пацієнтам та їх батькам. Контакти+38 099 038 17 50, +38 098 003 19 29, +38 066 165 39 67.

А вже найближчим часом Фундація #ВАРТОЖИТИ спільно з пацієнтською організацією «Афіна. Жінки проти раку» планують запустити і всеукраїнський кол-центр для онкопацієнтів. 

Red Illustrated Timeline Infographic

Ірина Маслюкова, фото на головній clutch.ua

* Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити