файно

Партнер або лідер: як карантин змінив життя родин

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 2817

Під час карантину чоловіки почали більше часу витрачати на секс, сон та алкоголь. А жінки стали частіше готувати і дивитись новини. Такі результати соцопитування «Рейтингу». У той самий час після послаблення карантину в Китаї зросла кількість розлучень. «Гречка» вирішила розібратися чи насправді карантин руйнує українські сім’ї, як впливає на розподіл обов’язків та як родинам вирішувати проблеми.

pexels photo 4008570

 

У Кіровоградській області розлучатись не поспішали

Китайський приклад про збільшення кількості розлучень після зняття карантину має свої підстави. Адже ізоляція з партнером на чималий період буквально в чотирьох стінах не завжди на користь сімейним стосункам.

Хоча, як каже психолог Андрій Фоменко, тема розлучень на карантині – результат вже накопичених проблем у сім’ї.

– Розлучення незалежно від типу стосунків будуть наслідком вже накопичених подружжям проблем. Те, що раніше було приховано за зайнятістю кожного в різними режимами активності, обов`язково проявиться за час карантину. До подразників варто також віднести зміни в партнерах, які ігнорувались або не визнавались. Спільний час і часті контакти сприятимуть актуалізації змін. Це може стати приємною або неприємною несподіванкою для одного з партнерів. Більшість психологів͢͢͢ в європейських країнах констатують збільшення звернень родин у стані криз. Думаю, Україна теж покаже подібні результати, але трохи менші, ніж у європейських сусідів. Це пов’язано з тим, що в нашій країні карантин - лише один з чисельних стресових подразників, які впливають на родинні стосунки.

Схоже, що в Кіровоградській області буму розлучень поки не було.

Так, за даними відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кіровоградській області, кількість з 16 березня по 5 травня зареєстрували майже втричі більше одружень, ніж розлучень: 222 проти 57.

– Разом з тим за період карантину було подано на державну реєстрацію шлюбу 117 заяв, а на розлучення за взаємною згодою – 11, – каже начальниця відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Кіровоградській області Раїса Дайдакулова.

Для порівняння торік за аналогічний період, було зареєстровано 401 шлюб і 126 розлучень.

– Так що у Кіровоградській області сім’ї залишаються міцними, надійними, – зауважила пані Дайдакулова.

На всеукраїнському рівні кількість шлюбів під час карантину також переважає над кількістю розлучень. За даними Мін'юсту, з часу введення карантину (і станом на 8 квітня) уклали шлюб 5 138 пар, розірвали шлюб 1 753 пари.

– Щодо одружень, то для хлопця й дівчини, які проживають разом, карантин – гарний індикатор стосунків. Якщо вони раніше уявляли спільний простір вельми умовно, тепер точно знають, як будуть ладнати. Для тих, хто лишився на відстані, в різних локальних обсерваціях – це теж досвід, який одні використають, а інші не зможуть. В цілому, ми отримаємо більшу кількість міцніших стосунків, але не всі складні стосунки збережемо, – резюмує психолог Андрій Фоменко.

 

Стиль подолання проблем залежить від психотипу стосунків

Психолог Андрій Фоменко описав основні психотипи сімейних стосунків за якими живуть родини. Від цього залежить і шлях вирішення проблем на карантині. Фахівець виділяє два психотипи: "партнерський" та "ієрархічний".

 

через GIFER

Партнерство в родині є для багатьох розвинутих суспільств важливою цінністю й орієнтиром. Наприклад, в Німеччині партнерство закріплено на рівні законодавства. Там партнер поза шлюбом має ті ж права, що і чоловік або дружина в їх традиційному розумінні. Але партнерство – це не лише права, це філософія пари, яка виражається у стосунках, в розвинутій комунікаціі, в співвідповідальності. Це буквально означає, що партнери – люди, які беруть на себе рівні, або майже рівні обов`язки за спільні справи. Це може також означати, що ці обов`язки можуть бути переглянуті в залежності від умов поточної ситуації. Якщо йдеться про справжнє партнерство, то зміна обставин має спровокувати цільову комунікацію з обговоренням розподілу сфер відповідальності і організації спільного життєвого простору. Тобто для такої пари можливо все, це лише питання домовленостей. Справжні партнери від карантину не постраждають, адже взаємна довіра і повага для них буденний чинник відносин. Якщо хтось виражає стурбованість якоюсь обставиною, партнер не відмахується, а стає учасником процесу пошуку рішення проблеми. Ніхто не приховує своїх почуттів, бо партнер їх не боїться, а здатен проявити підтримку. І знаєте, справа не в формальній гендерній рівності, а у ефективному досвіді партнерських стосунків. Іншими словами, в родині, де один говорить за двох – це не про партнерство, це про проблему з кордонами у одного з партнерів. Партнерство – це не про половинки єдиного цілого, це про визнання кожним цінності і цілісності іншого. У партнерів можуть виникати напружені і конфліктні ситуації, але вони мають ресурс працювати над собою і домовленостями, намагаються приймати зміни і новий досвід близької людини.

Вікторія Талашкевич, кропивничанка, живе в партнерському шлюбі:

– Сімейні обов'язки на карантині у нашій родині складаються із приготування їжі, прибирання, оплати комунальних платежів, опіки над двома котиками, а також визначення, як зайняти вільний час. Ми робимо все, як і до початку епідемії, спільно – у тому форматі, котрий зручний для кожного. Хто раніше прокинувся і має настрій, той готує сніданок. За головні страви на кухні, як і до карантину, відповідає чоловік. Я почала готувати більше, аніж до карантину – вже двічі зробила лимонад, заварювала желе і навіть салат із кульбаби.
Якщо треба піти за продуктами, це робить той, у кого є гроші на картці і бажання прогулятися. Вільний час збагатився спільними прогулянками на велосипедах, а увесь режим дня зсунувся у напрямку ночі, бо встаємо ми тепер на 1-1,5 години пізніше, аніж раніше, а, отже, і лягаємо спати пізніше. У нашому будинку на подвір’ї ми ніколи особливо нічого не робили, але тепер разом і незчулися, як за два дні розвалили старий сарайчик, який десять років муляв мені око, і тепер я там робитиму клумбу.

 

via GIPHY

Ієрархічні родинні стосунки мають свої недоліки й переваги. Не варто вважати такі стосунки негативними, адже вони також можуть влаштовувати подружжя. У багатьох сімей дружина або чоловік є вираженим лідером і авторитетом для родини. Питання лише у відповідальності лідера, в його вмінні задовольнити очікування родини.
Слабкість ієрархічної системи у тому, що лідер не універсальний. Кожен може помилитись, втратити можливості, мати поганий настрій або відчути невпевненість. Пам’ятаєте, чим слабкість обернулась для вовчого вожака з мультика Мауглі? Коли «Акелла промахнувся!» – важкий момент для зграї.
Від «промаху» лідера страждають одразу кілька людей. Це важке випробування для кожного члена ієрархії. Лідер втратить роботу і засумнівається в майбутньому, а відчуватиме це кожен. І допомогти належним чином в цьому випадку йому ніхто не зможе, бо підтримку простіше приймати від рівного. Для ієрархічних родин карантин може бути проблемою, якщо лідер вчасно не сприйме зміни, проявлятиме жорсткий спротив ситуації й не зважатиме на ресурси інших.
Якщо ж лідер має гарний адаптаційний потенціал і розвинуте самоусвідомлення, він впорається з ситуацією, а родина взагалі може нічого не відчути. Стиль лідерства важливий. Авторитаризм і жорсткість – дієвий, але вразливий стиль управління родиною. Ліберальний, при усій своїй принадності і вдаваній лояльності лідера до інших – часто носить ситуативний характер і не є гарним інструментом в кризовій ситуації. Демократичний стиль лідерства – коли лідер вміє використовувати ресурси кожного в ієрархії і створює умови для їх реалізації. Така ситуація дозволяє ладнати з кризою краще за інші лідерські підходи.

Аліна Пономарьова, кропивничанка в декреті розповіла про сімейні стосунки на карантині:

– Чоловіку спочатку було складно адаптуватися до знаходження 24/7 вдома, бо він любить свободу і веде активний спосіб життя: футбол, зустрічі з друзями, робота. А в мене ж навпаки, нічого особливо не змінилося, адже я вже два роки в декреті, тому 24/7 вдома не проблема. В побутовому плані все залишилося без змін, як і було до карантину. Єдине, це те що чоловік вдома, то більше часу та уваги став приділяти дитині і в мене є змога або спокійно прибратися вдома без допомоги малого, або ж просто відпочити. А як для пари, то карантин дав можливість більше проводити часу разом і як результат стосунки стали кращими.

 

На сімейне насильство стали скаржитись менше?

95293237 10214195091226059 7508678026930946048 o copy

Малюнок Oleksandr Grekhov

За даними громадської організації "Ла Страда-Україна", що опікується проблемою домашнього насильства, за місяць карантину кількість звернень про домашнє насильство стрімко зросла.

Проте за даними поліції під час карантину в Кропивницькому кількість звернень щодо домашнього насильства у квітні навіть зменшилась.

– У лютому було 169 викликів про домашнє насильство – 64 підтверджено, у березні – 183 виклики, з них 74 підтверджено, а в квітні – 134 виклики, з них 69 підтверджено, – каже заступник начальника відділу превенції Кропивницького відділу поліції ГУ Нацполіції в Кіровоградській області Олег Петров. – Більшість звернень від жінок.

Крім того, у поліції відзначають іншу проблему, пов’язану з карантином, коли жертві важко повідомити про насильство, коли поруч кривдник.

– Не так просто набрати, наприклад, на лінію «102», коли ти знаходишся в одній квартирі з кривдником, – зазначив Олег Петров.

Тому громадські організації розвивають консультування через різні месенджери, електронну пошту.

Натомість у Кропивницькому поки відклали відкриття шелтеру для жертв домашнього насилля, який планували відкрити цьогоріч уже навесні.

– У зв'язку з карантином процес загальмувався. Основне питання фінансовий ресурс. Ми казали, що потрібно виділити кошти на фінансування установи, але з початку карантину втрати міського бюджету складають більше 17 млн грн. Про виділення в таких умовах коштів на нові програми поки не може йти мови, – прокоментував керівник Кропивницького міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, депутат міськради Олег Краснокутський.

На щастя, у місті є благодійна організація «Дім Милосердя», що вже не перший рік надає прихисток жертвам домашнього насильства. Контактний телефон: 073-007-00-78.

 

Як зберегти стосунки

– Жінки, навіть, якщо вони зосереджені на кар’єрі й самореалізації, але вони рідше за чоловіків ігнорують контур родинного існування, звертають увагу на побутові дрібнички і прояви взаємної уваги. В цьому сенсі, напруження в родині, дратівливість чи байдужість партнера їх вражатиме більше, ніж карантинні обмеження, – каже психолог.

І дає кілька порад як уникнути буму розлучень після карантину.

 

 

Валерія Жовтун. Фото автора Polina Zimmerman з Pexels, гіфки gifer.com

* Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити