Ексклюзив

Дієвочки: як у Кропивницькому небайдужі жінки змінюють життя міста

 Автор: Валерія Жовтун. 7445

Асоціація жінок “ДІЯ” в Кропивницькому об’єднала активних і небайдужих до проблем інших кропивничанок. Уже третій рік поспіль громадські активістки, підприємниці, журналістки займаються наставництвом, лобіюють питання створення в місті шелтеру для жертв домашнього насильства, просувають як бренд жінок з історії міста і займають екоактивностями.

“Гречка” вирішила дізнатися більше про дієвочок: хто такі, чим займаються і як долучитися.

zhinka

З дієвочками, як називають себе членкині Асоціації, зустрілися в одній із кав’ярень Кропивницького. Так за капучино чи смузі зазвичай і проходять їх зустрічі.

 76609815 2239884539449909 8100026755084976128 oПід час однієї з таких зустрічей

На “Дієвій каві” не просто спілкуються, а обговорюють ідеї, плани і що головне втілюють їх в життя. Адже, як кажуть в Асоціації, за кожною ідеєю стоїть людина, яка просуває ідею, яку в результаті підтримує решта команди.

– Кожна з нас “горить” якоюсь справою конкретно. І коли ми збираємося разом, то час від часу ми робимо справу однієї з наших дієвочок. Кожна з нас час від часу щось таке просуває, – каже одна з дієвочок Юлія Холодовська. – Через те, що ми яскраві, у кожної з нас є багато друзів, ми беремо болючу тему, де потрібна допомога, і привертаємо до цього увагу. І люди запалюються, вони починають вірити, бачити проблему і долучаються.

Зізнаються, їх самих надихає те, що можуть надихати інших.

 

Про жіночу філантропію в дії

Асоціація жінок України “ДІЯ. Кропивницький” – філія Всеукраїнської організації, що об'єднує жінок для спільного розв’язання питань розширення їх прав і можливостей. Серед напрямків діяльності: підвищення лідерства жінок, підтримка жіночих ініціатив, бізнесу, жінок у політиці, припинення насильства стосовно жінок.

circle 6

– Мене зачепило, що самодостатні, щасливі, гарні, успішні жінки зібралися і вони говорять про те, що не можна бути щасливим, коли ти знаєш, що комусь поруч погано, хтось страждає і потрібна допомога, – згадує про свій вибір долучитися до “Дії”, голова громадської організації “Відповідальне батьківство” Юлія Холодовська. Наразі вона опікується темою сирітства в Асоціації “ДІЯ. Кропивницький”.

У кропивницькій Асоціації 38 членкинь.
Усі – з активною життєвою позицією, як кажуть в Асоціації. Хтось має власну громадську організацію, хтось займається бізнесом, хтось – журналістикою, а хтось багатодітна мама.
Свої стосунки називають дружньо-партнерськими.

– У нас основний критерій вступу, щоб збігалися наші цінності. Немає обмежень ні за віком, ні за родом діяльності, – каже голова Кропивницького представництва організації Юлія Копцева. – Кожна може мати свої досягнення, вести активно свою діяльність. У нас немає ієрархії. Ми тільки підсилюємо один одного.

Вважають свою діяльність філантропією.

– Це філантропічна горизонтальна організація. Філантропічна, бо ми платимо членські внески – 100 гривень, вступний внесок, – каже дієвочка, директорка альтернативної школи “КрОК”, керівниця проєктів громадянської мережі ОПОРА Зоя Лебідь, яка займається волонтерством з 17 років.

Гроші витрачають на благодійність.

– Чим більше дієвочок приходить, тим більше напрямків у нас з’являється, – каже Юлія Копцева.

 69562854 2126765970761767 4486181078263922688 o

Під час посвяти нова дієвочка отримує фіолетовий шарфик з помаранчевою квіткою. Так можна дієвочок впізнати на різних заходах. Згодом планують запровадити значки або брошки, які пасуватимуть під будь-який одяг 

За неповних три роки втілили чимало ініціатив у місті. Вони опікуються і старенькими бабусями і дідусями в будинку для престарілих на Кущівці. У рамках акції “Зігрій добром” збирають для стареньких іменинників теплі шкарпетки, засоби гігієни, солодощі, подарунки.

61770099 1957167221054977 8935912525728317440 n

На карантині долучилися до акцій для лікарів та медсестер “Броня для медика”, в рамках якої збирали та купували захисні костюми для медпрацівників. Збирали кошти і на створення громадського простору “Кропхаб”. Неодноразово дієвочки підтримували і влаштовували патріотичні заходи.

IMG 6712

Дієвочки не лише організовують акції, а й долучають також до інших 

ak5

Мають у Асоціації і партнерів для благодійних заходів і проєктів. Переважно, це чоловіки. Яких тут називають дієвчики.

84944937 2435207966584231 7483279806545526784 o

Дієвочки і дієвчики

Загалом в Асоціації стараються працювати над проблемою системно.

 

Шелтер для жертв домашнього насильства

Дієвочки лобіюють в місті створення притулку для жертв домашнього насильства. Загалом його створення у співпраці з міською владою було заплановане цьогоріч, однак через коронавірус та недофінансування в бюджеті проєкт “заморозили”. Однак в Асоціації сподіваються, що шелтер все-таки з’явиться в Кропивницькому в 2020 році.

circle 7

– Проблема є і її потрібно вирішувати. Дуже сподіваюся, що в нас вийде це вирішити в цьому році, – каже Юлія Копцева.

Попередньо його планували відкрити на базі вже наявного приміщення. Однак через те, що є загроза, що це місце буде згодом розсекречене є ідея, аби могли використовувати як прихисток квартири, що будуть з’являтися в міської ради у власності.

Наразі в Асоціації жертвам домашнього насильства допомагають тим, що шукають квартири для прихистку. Кажуть, раз на місця з таким звертаються до громадської організації.

 

Екоініціативи дієвочок

На карантині з’явилася ідея з акціями прибирання сміття. У полі зору – Кущівка, де вже відбулася не одна акція з прибирання. Кожен раз прибирали по дві-три години. До прибирань дехто з дієвочок долучається навіть родинами.

96589892 2634908993280793 2464495995866578944 o

– Одна з дієвочок постійно ходила Кущівкою до батьків. Казала, що треба б поприбирати, але того сміття так багато, що просто опускаються руки, – каже Юлія Копцева. – Після того, як ми вже другий раз там прибрали. Хтось невідомий також прийшов і величеньку ділянку почистили.

Крім того, сміття не просто прибирають, а й сортують на місці. Одночасно і прибирають, і навчаються екозвичкам.

Сміття допомагає вивозити місцева компанія “Екостайл”. Як каже Зоя Лебідь, є в планах долучити до прибирання і працівників компанії.

А ще дієвочки кажуть, що влітку стало прибирати важче навіть не через спеку, а високу траву.

– Коли прибирали весною була невисока трава і мало рослинності. Коли останній раз прибирали в кінці травня, то було дуже складно ритися в траві, яка значно виросла, – каже Юлія Копцева.

 

“Твій власний дорослий”: як дієвочки започаткували наставництво в місті

Саме дієвочки стали першими, хто в місті запровадив наставництво над дітьми-сиротами та дітьми, позбавлених батьківської опіки.

Спочатку дієвочки навчалися тому, що таке наставництво, потім провели інформаційну кампанію.

Зоя Лебідь одна з тих, хто пройшла всі етапи відбору і стала наставником для підлітка Дмитра.

circle 5

– Це розраховано на дітей, яких дуже мало всиновлюють - для підлітків. Наставник – це старша людина, якій можна довіряти, з якою можна порадитися, яка може допомогти в певних життєвих ситуаціях, – каже пані Зоя. – Якщо, я хоч одній дитині допоможу не повернутися в те асоціальне середовище, звідки її батьки, а вона зможе знайти роботу, створити сім’ю, це буде величезний плюс. І це не вимагає багато часу – одна-три години на тиждень. Як мені казав Діма: “Це твій власний дорослий”.

По суті зустрічі з наставником – це спілкування, підтримка і позитивний вплив на дитину. І це той варіант, коли хочете допомогти, але не можете взяти дитину в родину.

Наставництво - це повністю безкоштовна і волонтерська справа.

Також дієвочки запровадили безстроковий проєкт з подолання сирітства в Кропивницькому – «Діти, народжені серцем».

66097087 592801077910331 2942917690072760320 n

– У нас амбітний проєкт – “Кропивницький – без сиріт”. Принаймні, щоб кожен кропивничанин інформаційно розумів, що відбувається в цьому напрямку, – каже про ідеальний результат такого проєкту Юлія Холодовська і додає. – Тому ті проєкти, які зараз у нас є – потужні і їх треба ще рухати і рухати.

58772320 1905982372840129 9092166408074166272 n

А серед найближчих планів - реалізація всеукраїнського проєкту на місцевому рівні “Діти вдома”. Йдеться про дітей, яких під час карантину повернули з інтернатів до родин і завдання в тому, аби діти і залишалися в родинах, а не поверталися до інтернатів.

– Знайти сім’ї, в які повернулися діти. Зробити оцінку потреб, аби зрозуміти, кому можна допомогти таким чином, щоб діти залишилися вдома і не повернулися в інтернат. Принцип, щоб громадська чи релігійна організація взяли на себе хоча б одну сім’ю, – зазначає пані Холодовська і додає, що будуть і відповідні навчання.

 

Промоція жінок з історії міста

В рамках всеукраїнського проєкту “Роль жінки в історії України”, дієвочки з Кропивницького взялися відроджувати імена визначних жінок міста. Почали з меценатки Ганни Дмитрян.

Інформаційну кампанію підготували спеціально так, щоб містяни більше дізнавалися про меценатку, засновницю лікарні Св. Анни. Приміром, спеціально почали збирати по гривні на барельєф Ганні Дмитрян, адже коли люди давали гроші, то і дізнавалися про меценатку.

diya1

Збирали по гривні спеціально, щоб інформувати, щоб люди питали: а хто це, а навіщо?
В результаті влітку 2018-го на фасаді лікарні Св. Анни встановили барельєф видатній меценатці.

dmitrr7 1

Наразі дієвочки виносять питання на рівні міської влади про присвоєння Ганні Дмитрян звання почесної громадянки міста.

104431819 2717274535044238 8068287013245073893 n

Наступна постать з історії міста, яку дієвочки планують популяризувати – українська акторка і театральна діячка Марія Заньковецька. Кажуть, що шлях до знаменитості вона починала саме з Кропивницького, тоді ще Єлисаветграда.

Для промоції імені Марії Заньковецької також підготують спеціальну кампанію. Однак, що саме це буде, поки секрет.

А серед нових викликів, які породив карантин у Асоціації обговорюють можливість провести навчання для жінок, які втратили роботу. Йдеться про навчання роботі онлайн.

– Адже не всі вміють користуватися роботою онлайн. Не всі розуміють, що це може їх підсилити, що це можливість, – каже Зоя Лебідь.

***

41810140 1256660827804976 5836076268465946624 o

До громадської організації може долучитися кожен, зокрема, з новою ідеєю, але треба розуміти, що цю ідею і доведеться самому реалізовувати. Звісно дієвочки готові підтримати і допомогти.

Фейсбук-сторінка «Асоціація жінок України ДІЯ. Кропивницький» за посиланням.

 

Валерія Жовтун. Фото з фейсбук-сторінок громадської організації, Юлії Копцевої, Зої Лебідь, Юлії Холодовської, архіву “Гречки”

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів цього матеріалу не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

#Конкурс_СторіМейкер

Поширюйте

Коментуйте