Статті

Як підлітки задають тренди волонтерського руху

. 2592

 В Україні волонтерський рух набуває все більшої популярності. Зараз волонтерять не лише дорослі, а й підлітки. У свої 14-16 років дехто з них вже має такий волонтерський досвід, що важко повірити, що це правда. Але насправді так і є − підлітки волонтерять і цим мотивують!

volonter
Ми зібрали яскраві історії підлітків про волонтерство та їхні соціальні ініціативи.

 Як через волонтерство підлітки шукають себе

Вперше Стефанія отримала досвід волонтерства у 13 років. Подруга запропонувала їй допомогти у проведенні виставки цуценят, яка проходила на головній площі Дніпра. На відміну від досвідченої подруги, дівчина взагалі не знала, що від цього очікувати: просто хотілося добре провести час, а можливість зробити щось корисне лише додавала цікавинки. У кінці заходу на слова подяки організаторів дівчина відповіла: «Нема за що, має бути у світі хоча б трохи доброти». Від того часу вона зробила перший інсайт у житті: волонтерство – це про добро.

Далі дівчина долучилась до Молодіжної Ради Дніпра, де 6 місяців волонтерила як журналістка.

Завдяки цьому потім здобула можливість пройти стажування в найрейтинговішому виданні Дніпра «Наше місто». Зараз уже два роки волонтерить на постійних засадах: у найбільшій всеукраїнській молодіжній громадській організації «Фундація Регіональних Ініціатив» як комунікаційна менеджерка та менторка, як SMM-менеджерка у ГО «Мавка», як ейчар у громадському об'єднанні «Znona250». Влітку була однією з менторів для цьогорічних випускників всеукраїнської Школи «Агенти Змін. Діти», у вересні допомагала організовувати перший проєкт від Всеукраїнського молодіжного центру – Workshop Dance Fest на НСК «Олімпійський» і взяла участь у проєкті «Skills Elevator». Зараз вона є волонтеркою міжнародного БФ «ICAN», Run Ukraine та Молодіжного центру громадянської освіти.

Нещодавно стала рівною тренеркою з сексуальної освіти міжнародної організації Teenergizer.
Сама реалізувала понад 40 соціальних ініціатив від локального до національного рівня.

У першу чергу, для Стефанії волонтерство – це можливість навчитися чогось корисного. Рік тому дівчина спробувала себе волонтеркою на концерті гурту «Антитіла» в Палаці спорту і вважає це своїм найкращим досвідом. Після кризи коронавірусу вона планує розвиватися у сфері культури та інклюзії. В майбутньому бачить себе режисеркою масових заходів, тому їй вже зараз важливо розуміти, як налагоджені процеси зсередини, і волонтерство дає їй всі можливості для цього. А от перше, що хоче зробити після карантину – стати волонтеркою БФ «Життєлюб».

Найавторитетнішим інфоканалом, з якого дівчина дізнається про всі волонтерські можливості, вважає Українську Волонтерську Службу. Також вона відмічає ефективність Facebook та особистих знайомств у пошуку можливостей.

У такому юному віці реалізовувати соціальні ініціативи, волонтерити, навчатись, брати участь у різних освітніх проєктах – не просто, бо все це вимагає значного внутрішнього ресурсу, часу і великої мотивації. У 17 років Стефанія вже реалізувала та долучилась до 45 проєктів, проте вважає, що вона лише на початку шляху свого становлення. У неї є маленький секрет – робити  те, що насправді подобається! Стефанія зазначає, що особливо важливо популяризувати та
розвивати волонтерство серед підлітків. Це найкраща можливість для саморозвитку.

«Ти не заробиш гроші на волонтерстві, але це час, коли ти 100% працюєш на своє майбутнє.
Коли це робити, як не в підлітковому віці, поки нас не турбують фінансові питання і це не
викликає жодних труднощів? Підлітки можуть спробувати себе у сферах SMM, дизайну, HR, проєктному менеджменті, укладанні партнерств, неформальній освіті, визначитися з професією за призначенням, набути ті знання та досвід, якими не володіють дорослі», – каже дівчина.

Волонтерство – це завжди про можливості. Якщо маєш бажання здобути знання, які не отримаєш у школі, змінити своє середовище, зробити щось корисне для розвитку своєї громади та реалізуватися як молодий професіонал – волонтерський рух точно для тебе.

Як молодь засновує власні громадські організації

«Молодь є тою рушійною силою, з якої починається більшість глобальних змін. Це момент відповідальності, де підлітки обирають в якому світі будуть жити наступні покоління. І кожен із нас вносить власні важливі корективи у спільне майбутнє», – так вважають засновники ЕСМУ – організації, заснованої 17-річними підлітками у 2019 році. Саме тому вони так хочуть розвивати рівень екологічної свідомості підлітків в Україні! Як все розпочиналося?

Після повернення до України після участі в американській урядовій програмі обміну майбутніх лідерів FLEX, Поллі та Нейтан створили ідею на кліпборді під час одного з тренінгів, бо обидва випадково потрапили до однієї команди. Обрали екоосвітній напрям, оскільки бачили потребу розвивати екосвідомість. Чи то у великих містах, як Детройт чи Київ, так і в маленьких пунктах, нехай-то було б село Нові Петрівці чи містечко Баттл Крік. Склад команди було сформовано досить різносторонньо, щоб кожен міг внести власну автентичну частинку себе до роботи. Зараз у ЕСМУ є три осередки: Поллі та Нейтан займаються Києвом, Таня – Харковом, Алек – Волинню. До речі, цікаво те, що майже усі учасники організації раніше брали участь у проєкі «Школа успіху». Окрім того, до складу команди входять волонтери та волонтерки з інших міст та селищ (усіх можна знайти на їхньому офіційному сайті).

«Ми існуємо, бо в нас є підтримка в обличчі волонтерів та небайдужих людей, які готові інвестувати свій час, ресурси та енергію. Ми віримо, що будь-яка глобальна зміна живе завдяки іншим глобальними змінам», – зазначають організатори. 

Нейтан – співорганізатор ЕСМУ каже, що місією ЕСМУ є інтеграція формальної та неформальної освіти зі сталості до освітніх закладів України. Разом вони втілюють власну мету шляхом локальних форумів і толок, авторськими екопрограмами та віртуальним просвітництвом.

Протягом усього часу існування, ЕСМУ реалізували 4 форуми, на яких провели понад 40 годин лекцій та 4 толоки, зібрали 1400 кг відходів, створили етичного Телеграм-бота ТурБОТа @ESMURateBot, де будь-хто може перевірити косметичну продукцію на факт тестування на тваринах, записали подкаст та декілька вебінарів. Попереду інші проєкти, які вони б лаються
запускати, і будуть раді будь-якій підтримці! 

«Ми віримо, що освіта молодого покоління є неймовірно важливою для розв’язання глобальних питань. Як результат, ми сподіваємося, що діти у молодших класах зростатимуть і будуть оточені засадами сталого життя», – додає Поллі.

Як і більшість молодіжних організацій, їхня команда поєднує навчання та волонтерство. Таймменеджмент та збереження мотивації часто є основним викликом, але це й додає шарму проєктам. На так званих «планьорках» вони можуть не лише говорити про роботу організації, а й також – про виклики, з якими вони зіштовхуються в академічному середовищі. Фраза «я випаду на тиждень, бо у мене екзамени» вважається абсолютно нормальною для команди. 

Зараз ЕСМУ працює над впровадженням 6-тижневого освітнього проєкту про кліматичну кризу для учнів молодших класів у різних регіонах України. Вони впевнені, що таким чином підлітки більше дізнаються про систему освіти в Україні та зроблять перший крок до інтеграції формальної освіти про екологію до шкільної програми.

До того ж, ЕСМУ завжди відкриті для пропозицій, нових облич та енергії! Щоб дізнатися більше, слідкуйте за ними в Instagram.

«Не забувайте, що кожен із нас робить власний цінний внесок у спільне майбутнє для наступного покоління, тому тільки уперед! Боріться за власні мрії!» – говорить команда ЕСМУ.

Як підлітки реалізовують власні проєкти в своїх невеличких громадах 

Влада свій перший проєкт у рідному Українську, що на Донеччині, реалізувала в 13 років!

Разом із командою школи вони взяли участь у проєкті від Klitschko Foundation – «Zero Waste School» у 2018 році. Повернувшись з проєкту, команда реалізувала 2-денний проєкт «Zero Waste Day.Ukrainsk», під час якого влаштували тренінги для своєї громади, щоб розповісти мешканцям міста про екологічні проблеми та шляхи їх вирішення та активізувати їх для подальшої екодіяльності. Також провели толоку. До своєї ініціативи тоді вдалось долучити понад сотню людей! Для Влади це був перший проєкт, що відкрив для неї організаторську та волонтерську сферу, поглибив знання з проєктного менеджменту та зацікавив в екологічній діяльності. Тож на цьому не зупинилась, а взялась за наступний проєкт – «Гілка» – спрямований на передроблення сухих опалих гілок у тирсу для пропагування ідеї zero waste та recycling.

Залучили тоді 150 людей і через краундфандингову платформу GoFundEd зібрали 57 тисяч гривень! Завдяки цьому проєкту було створено YouTube-канал «Гілка», налагоджено співпрацю з компанією BOSCH, залучили школярів до екоруху. А ще проєкт потрапив у «Топ молодіжних практик України 2019». Для Влади це був перший грантовий проєкт та перший досвід пошуку спонсорів. На цьому Влада теж не зупинилась, а, навпаки, загорілась ще більше!

Третій проєкт дівчини – Modern People Ukrainsk. Завдяки цій ініціативі в Українську було проведено низку ініціатив для саморозвитку молоді. Як результат, організували більше 120 заходів в межах проєкту та залучили понад 500 людей. 

Далі дівчина реалізувала проєкт «Школа успіху. Українськ» у 2019 році. Для активних підлітків своєї області дівчина провела 2-денний тренінг і розповіла одноліткам про можливості саморозвитку. Для реалізації проєкту дівчина нафандрейзила аж 35 тисяч гривень!

Крім того, до ініціативи долучились 7 волонтерів. В Українську це був перший проєкт такого формату, і, насправді, це після «Школа успіху. Українськ» молодь в містечку значно активізувалась. Влада підкреслює, що цей проєкт був для неї викликом: 3 місяці підготовки, співпраця з медіа, комунікація з представниками бізнесу.

Потім Влада вирішила реалізувати філософський семінар в Українську, а цьогоріч створила для підлітків проєкт English Without Efforts.

Зараз Влада теж не сидить на місці, а є волонтеркою Klitschko Foundation у відділі комунікацій.

«За місяць волонтерства я мала найрізноманітніші завдання і за цей час я відкрила для себе багато корисних каналів, програм та онлайн-видань, вперше працювала з додатками Google та шукала медіа для публікації власної статті. Я вже відчуваю зміни в собі, адже за цей час стала більш відповідальною, організованою та самостійною. У мене з’явився принцип: «Хто, якщо не я?». Це дійсно допомагає утримувати мотивацію. Нарешті я відчула надихаючу атмосферу, в якій хочеться працювати. Це і є те ідеальне оточення, до якого я прагну у своїй роботі.

Волонтерство – це можливість поєднувати саморозвиток із допомогою іншим. Це шанс зрозуміти себе, знайти однодумців та доєднатися до великої спільноти, що займається благодійністю. Я вірю, що роблячи добрі справи, ми зможемо вирішити глобальні проблеми та створити ідеальний світ, до якого всі прагнуть!» – каже Влада.

Це лише три історії і вони не можуть не надихати. Вони мотивують не сидіти на місці, а
брати приклад та доєднуватись до волонтерського руху!

Більше про історії волонтерів з Кропивницького читайте тут.

Софія Тарасюк

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама